Edukacja Rozwój, szkolenie umiejętności przywódczych

Rozwój, szkolenie umiejętności przywódczych

-

Warsztaty dla liderów powinny poruszać te zagadnienia, które stanowią o cechach dobrego przywódcy. Na zestaw istotnych kompetencji w tym przypadku składają się takie zdolności jak: umiejętności budowania zespołów, zarządzania nimi i pracy w nich, zdolności komunikacyjne, inteligencja emocjonalna, umiejętność motywowania pracowników, zdolność do przewodzenia w sytuacjach trudnych (np. podczas zmian), umiejętności negocjacyjne, mediacyjne i organizacyjne.Celem szkoleń dla przywódców jest więc nabywanie, kształtowanie i podnoszenie poziomu swoich zdolności w tych wymiarach. Projektując szkolenie dla liderów można skupić się na wszystkich lub tylko kilku wybranych z tych kompetencji. Ważne jest, by koncepcja była spójna i dobrze odpowiadała na konkretne potrzeby uczestników.

Uwaga!

Szkolenia dla przywódców warto rozpocząć od autodiagnozy stylu przywództwa, jaki reprezentują poszczególni uczestnicy. Założenie takiego punktu odniesienia pozwala na głębszy wgląd w obszary, które wymagają zmian lub doszlifowania w danej osobie.

Przykładowe szkolenie podnoszące zdolności komunikacyjne dla przywódców powinno koncentrować się na kilku specyficznych dla funkcji lidera kwestiach. Bardzo ważną cechą dobrego przywódcy jest umiejętność słuchania i udzielania informacji zwrotnych. Dobrze jest podkreślić tu także zagadnienia związane z wydawaniem poleceń i wyrażaniem konstruktywnej oceny zwrotnej. Szczególnie godnym polecenia wątkiem jest przećwiczenie zdolności przyjmowania krytyki. Częstym problemem wśród osób sprawujących nadrzędne w stosunku do innych stanowiska bywa stopniowy zanik tej umiejętności, co z kolei powoduje utrudnienie w otwartości na nabywanie wiedzy i doświadczeń. Nie wspominając już o ograniczaniu w ten sposób korzyści płynących z pracy zespołowej. Taka zdolność do uczenia się jest kolejną bardzo ważną cechą dobrego lidera.

Co myślicie o szkoleniach z umiejętności przywódczych? Podzielcie się opiniami.

Katarzyna Aleksandrzak

Katarzyna Aleksandrzak – absolwentka psychologii specjalizująca się w psychoedukacji i szkoleniach metodami aktywnymi. Prócz licznych staży, doświadczenie zdobywała podczas treningów superwizowanych w szkole trenerów Grupa TROP. Autorka scenariuszy szkoleniowych.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Kilka lat temu ukończyłam studia z zakresu psychologii w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej. Psychologia odkąd pamiętam była moją pasją i z tą myślą wybierałam kierunek kształcenia. Zarówno uczelnia, jak i praca na stażach, praktykach, a później zawodowa, pozwoliły mi odkryć znacznie więcej zastosowań znajomości tej dziedziny nauki niż się spodziewałam. Najciekawsze jest dla mnie łączenie jej z nowoczesnymi technologiami, wykorzystaniem w marketingu z naciskiem na jego internetową formę czy też w e-learningu i szeroko pojętym zarządzaniu.

Interesuję się także metodyką szkoleń, ukończyłam specjalizację z psychoedukacji metodami aktywnymi. Swoją przyszłość zawodową łączę z pracą trenera kompetencji miękkich. Zawsze lubiłam też pracę z tekstami, co pozwala mi od wielu lat wykonywać zawody, w których umiejętność sprawnego posługiwania się słowem pisanym jest niezbędna. Żeby ponieść swoje zdolności w tym zakresie odbyłam studia podyplomowe o specjalizacji Edytorstwo Współczesne, na kierunku Edytorstwa i Krytyki Tekstu Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego.

Prywatnie jestem mamą bliźniaczek i większość mojego wolnego czasu spędzam ze swoimi dziećmi. Pozostałe chwile uwielbiam poświęcać na czytanie – literatura to moja największa pasja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Przestępstwo posiadania narkotyków – na czym polega?

Zgodnie z art.62ust.1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, kto posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Na czym polega przestępstwo posiadania narkotyków z art.62 ust.1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii?

Mentoring w biznesie – na czym polega, szkolenia

Czym jest mentoring? Jak sugeruje źródłosłów, jest to jakiś rodzaj działania związany z osobą mentora. Ma w sobie trochę z przysłowiowej relacji „uczeń - mistrz”, jest jej uwspółcześnioną wersją. W biznesie, mentoring to metoda rozwoju pracownika. Opiera się na założeniu szerokiej wiedzy i doświadczeń mentora, połączonej z zaufaniem do jego osoby oraz postrzeganiem go jako autorytetu, wzoru. Polega na stworzeniu partnerskiej relacji pomiędzy pracownikiem a jego mentorem.

Zobacz też

Zarobki w Krakowie

Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie w stolicy Małopolski? Jak Kraków wypada na tle całego województwa?

Gdzie znaleźć tanie artykuły szkolne?

Poszukiwanie tanich artykułów szkolnych, zwłaszcza w okresie rozpoczęcia roku szkolnego, może być wyzwaniem dla wielu rodziców i uczniów. W...

Indywidualny trening personalny

Dlaczego warto postawić na indywidualny trening personalny? Warszawa oferuje rozwiązanie, które pozwala połączyć potrzebę aktywności fizycznej z dostosowanym do...

Może Cię zainteresuje: