Warsztaty dla liderów powinny poruszać te zagadnienia, które stanowią o cechach dobrego przywódcy. Na zestaw istotnych kompetencji w tym przypadku składają się takie zdolności jak: umiejętności budowania zespołów, zarządzania nimi i pracy w nich, zdolności komunikacyjne, inteligencja emocjonalna, umiejętność motywowania pracowników, zdolność do przewodzenia w sytuacjach trudnych (np. podczas zmian), umiejętności negocjacyjne, mediacyjne i organizacyjne.Celem szkoleń dla przywódców jest więc nabywanie, kształtowanie i podnoszenie poziomu swoich zdolności w tych wymiarach. Projektując szkolenie dla liderów można skupić się na wszystkich lub tylko kilku wybranych z tych kompetencji. Ważne jest, by koncepcja była spójna i dobrze odpowiadała na konkretne potrzeby uczestników.
Uwaga!
Szkolenia dla przywódców warto rozpocząć od autodiagnozy stylu przywództwa, jaki reprezentują poszczególni uczestnicy. Założenie takiego punktu odniesienia pozwala na głębszy wgląd w obszary, które wymagają zmian lub doszlifowania w danej osobie.
Przykładowe szkolenie podnoszące zdolności komunikacyjne dla przywódców powinno koncentrować się na kilku specyficznych dla funkcji lidera kwestiach. Bardzo ważną cechą dobrego przywódcy jest umiejętność słuchania i udzielania informacji zwrotnych. Dobrze jest podkreślić tu także zagadnienia związane z wydawaniem poleceń i wyrażaniem konstruktywnej oceny zwrotnej. Szczególnie godnym polecenia wątkiem jest przećwiczenie zdolności przyjmowania krytyki. Częstym problemem wśród osób sprawujących nadrzędne w stosunku do innych stanowiska bywa stopniowy zanik tej umiejętności, co z kolei powoduje utrudnienie w otwartości na nabywanie wiedzy i doświadczeń. Nie wspominając już o ograniczaniu w ten sposób korzyści płynących z pracy zespołowej. Taka zdolność do uczenia się jest kolejną bardzo ważną cechą dobrego lidera.
Co myślicie o szkoleniach z umiejętności przywódczych? Podzielcie się opiniami.