Ogólnie można powiedzieć, że e-learning to jedna z form uczenia się na odległość, czyli tak zwanego distance learningu (d-learning). W ramach tej metody stosuje się nauczanie za pomocą internetu lub generalnie – komputera. Uczenie się w ten sposób wsparte jest bogatą paletą możliwości, jakie oferują technologie teleinformatyczne. W ramach e-learningu kategoryzuje się nie tylko te najczęściej spotykane formy, jak kursy przez internet lub intranet, ale również samodoskonalenie oparte na korzystaniu z programów czerpanych z nośników informacji, takich jak płyty CD czy DVD. Wszystkie te drogi udostępniania wiedzy powinny być połączone ze wsparciem ze strony szkoleniowców lub profesjonalistów w danej dziedzinie.

Szkolenia e-larningowe mogą być więc standardowym kursem online, opartym na jakiejś platformie, pozwalającej na udostępnianie treści edukacyjnych i wymianę informacji pomiędzy trenerem, a uczestnikami szkolenia. Do e-learningu zalicza się też konferencje internetowe, podczas których możliwa jest praca grupowa. Na podobnej zasadzie e-kursem będzie wideokonferencja. Wykłady e-learningowe mogą działać w trybie asynchronicznym, czyli być dostępne w wybranym przez osobę szkoloną momencie lub synchronicznym. W tym drugim przypadku grupa szkoleniowa wraz z trenerem spotyka się przy komputerach o określonej porze i rozpoczyna się spotkanie na żywo.

E-learnig może też polegać na prostszych zasadach, to znaczy odbywać się w formie komunikacji e-mailowej, prac na forach dyskusyjnych, komunikatorach itp. Praktykuje się też korzystanie z wszystkich tych narzędzi, w różnych konfiguracjach.

Przykładowe szkolenie może wyglądać tak, że najpierw użytkownicy dostają materiał szkoleniowy w postaci plików audio z nagraniem wykładu. Materiał jest rozsyłany na skrzynki mailowe. Należy zapoznać się z nim samodzielnie. W kolejnym kroku odbywa się spotkanie typu seminarium, organizowane za pomocą oprogramowania umożliwiającego odbywanie konferencji. Na tym etapie osoby szkolone spotykają się online w jakimś terminie, wszyscy mogą się ze sobą komunikować, zadawać pytania wykładowcy, który przygotował treść wcześniej podanego materiału. Spotkanie takie zakańcza się, po nim następuje dyskusja ze szkoleniowcem poprzez czat. Finalnie, nagranie ze „spotkania” i skrypt z dyskusji oraz materiałów, umieszcza się na serwerze, skąd mogą go czerpać uczestnicy, poprzez link udostępniony na forum towarzyszącym szkoleniu.

Co myślicie o zajęciach prowadzonych za pomocą metody e-learningu? Mogą być równie skuteczne jak „stacjonarne”? Podzielcie się opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMentoring w biznesie – na czym polega, szkolenia
Następny artykułCoaching grupowy – co to jest, na czym polega?

Katarzyna Aleksandrzak – absolwentka psychologii specjalizująca się w psychoedukacji i szkoleniach metodami aktywnymi. Prócz licznych staży, doświadczenie zdobywała podczas treningów superwizowanych w szkole trenerów Grupa TROP. Autorka scenariuszy szkoleniowych.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Kilka lat temu ukończyłam studia z zakresu psychologii w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej. Psychologia odkąd pamiętam była moją pasją i z tą myślą wybierałam kierunek kształcenia. Zarówno uczelnia, jak i praca na stażach, praktykach, a później zawodowa, pozwoliły mi odkryć znacznie więcej zastosowań znajomości tej dziedziny nauki niż się spodziewałam. Najciekawsze jest dla mnie łączenie jej z nowoczesnymi technologiami, wykorzystaniem w marketingu z naciskiem na jego internetową formę czy też w e-learningu i szeroko pojętym zarządzaniu.

Interesuję się także metodyką szkoleń, ukończyłam specjalizację z psychoedukacji metodami aktywnymi. Swoją przyszłość zawodową łączę z pracą trenera kompetencji miękkich. Zawsze lubiłam też pracę z tekstami, co pozwala mi od wielu lat wykonywać zawody, w których umiejętność sprawnego posługiwania się słowem pisanym jest niezbędna. Żeby ponieść swoje zdolności w tym zakresie odbyłam studia podyplomowe o specjalizacji Edytorstwo Współczesne, na kierunku Edytorstwa i Krytyki Tekstu Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego.

Prywatnie jestem mamą bliźniaczek i większość mojego wolnego czasu spędzam ze swoimi dziećmi. Pozostałe chwile uwielbiam poświęcać na czytanie – literatura to moja największa pasja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here