Wysokość odprawy emerytalnej jest równa miesięcznemu wynagrodzeniu otrzymywanego z zakładu pracy. Jednak pracodawca, dzięki swoim regulacjom branżowym, może wypłacić takie świadczenie na innych warunkach, które są uzależnione od regulaminu wynagradzania czy premii.

Ważne jednak aby obowiązujące w firmie przepisy dotyczące wynagradzania i odpraw nie były mniej korzystne dla pracownika niż te, które obowiązują w kodeksie pracy.

Aby obliczyć wysokość odprawy emerytalnej należy posłużyć się zasadami, które obowiązują przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego przysługującego za urlop wypoczynkowy.

Pracodawca nie będzie miał problemu z ustaleniem wysokości takiej odprawy, gdy wynagrodzenie miesięczne jest stałe, jeżeli jednak na wynagrodzenie pracownika składają się dodatkowe przychody miesięczne, takie jak premia, wówczas dodatkowe składniki, które pracownik otrzymał w okresie 3 miesięcy przed nabyciem prawa do odprawy, przyjmuje się jako średnia wysokość ze wspomnianego 3 miesięcznego okresu. Jeżeli w tym czasie pracownik chorował, jego wynagrodzenie dzieli się przez liczbę dni pracy, a wynik mnożony jest przez liczbę dni, jakie zatrudniony przepracowałby w ramach przysługującemu mu rozkładowi pracy.

Uwaga!

Bardzo ważną kwestią jest to, iż pracownik może otrzymać taką odprawę tylko raz. Jeżeli otrzymał już wcześniej wysokość miesięcznego wynagrodzenia w związku z przejściem na rentę, nie otrzyma drugiej odprawy, kiedy będzie przechodził na emeryturę.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak bezpiecznie wrócić z imprezy?
Następny artykułZrównoważona karta wyników

Łukasz Latacz – absolwent politologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (specjalność Europejska). Główne doświadczenie zawodowe zdobył jednak w instytucjach finansowych jako Doradca Klienta w Banku PKO BP oraz Banku BGŻ. W międzyczasie ukończył również studia podyplomowe Szkoły Biznesu organizowane przez Politechnikę Krakowską oraz Central Connecticut State University.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Moja przygoda z tematyką bankowości i finansów rozpoczęła się dość przypadkowo, ale trwa do dziś. Jest to bardzo ciekawe doświadczenie, ponieważ cały czas coś się w tej dziedzinie zmienia. Z racji ukończonych studiów interesuję się również polityką, choć jest ona czasem bardzo brutalna i denerwująca, zwłaszcza w naszym kraju.

W wolnym czasie słucham dobrej muzyki rockowej i czytam książki. Moją pasją jest również piłka nożna.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here