Po pierwsze, ustawa określa, jakie należności mogą być egzekwowane ze świadczeń z ZUS – zobowiązania wobec ZUS, alimenty, należności za niespłacony kredyt, następnie przepisy regulują w jakiej kolejności następuje egzekucja np. alimenty przed niespłaconym kredytem, wreszcie usankcjonowana jest maksymalna kwota potrącenia oraz sumy od takiego potrącenia wolnej.

Emerytury lub renty można potrącić w następujących granicach:

1. 60% świadczenia przypadku zasądzonych alimentów

2. 50% świadczenia za należności związanych z:

– odpłatnością za pobyt w domach pomocy społecznej

– odpłatnością za pobyt w zakładach opiekuńczo-leczniczych

– odpłatnością za pobyt w zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych

3. 25% świadczenia w przypadku innych należności (np. zaległości czynszowych czy niespłaconych kredytów).

Potrącenia limitowane są przez kwotę wolną od potrąceń. W przypadku emerytury kwotę wolną stanowi:

1. 50% kwoty najniższej emerytury przy egzekucji najbardziej typowych należności (alimenty, kredyt, czynsz) co do zasady wraz z kosztami i opłatami egzekucyjnymi

2. 60% kwoty najniższej emerytury przy różnego rodzaju należnościach wobec ZUS i innych instytucji

3. 20% najniższej emerytury w przypadku potrąceń należności z tytułu odpłatności za pobyt osób uprawnionych do świadczeń w domach pomocy społecznej, zakładach opiekuńczo-leczniczych lub zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych – na wniosek dyrektorów tych placówek

Ewentualna egzekucja dokonuje się od kwoty emerytury brutto, w pierwszej kolejności dokonuje się potrąceń w ustawowych granicach procentowych z uwzględnieniem kwoty wolnej, a następnie od pozostałej kwoty odlicza się jeszcze składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczki i inne należności z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Jeżeli emeryt ma kilku wierzycieli, a granice potraceń nie pozwalają na zaspokojenie wszystkich roszczeń, o podziale uzyskanych sum decyduje organ egzekucyjny, czyli w większości wypadków komornik.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

2 KOMENTARZE

  1. proszę o podanie podstawy prawnej na fakt, że kwota wolna od zajęcia komorniczego z tytułu alimentów wynosi 50% najniższej emerytury krajowej i ile ona wynosi ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here