Budowę miasta-ogrodu Giszowca rozpoczęto na początku XX wieku. Zostało ono wybudowane z myślą o pracownikach koncernu „Giesches Erben”. Nic, więc dziwnego, że jego nazwa pochodzi od nazwiska właścicieli. W centrum wybudowano plac, wokół którego powstały karczma, szkoła, sklepy, poczta. Dwu- lub czterorodzinne domy otoczone były ogródkami, zaś swoim kształtem budynki przypominały chałupy śląskie. Powstały, m. in. budynki łaźni, pralni, magla, nadleśnictwa, karczmy czy fabryki lodu. W latach dwudziestych XX w. mieszkali amerykańscy pracownicy z rodzinami. Dla nich stworzono wówczas nawet pola golfowe.

Ze wspomnianą wyżej kopalnią są także związane losy osiedla Mikoszów. Osiedle zostało wybudowane, ponieważ utworzono dwa nowe szyby do wydobywania węgla. Kolonia została wybudowana na początku XX wieku. Charakterystyczne familoki z czerwonej cegły często (podobnie jak cała dzielnica) „grały” w wielu filmach o Górnym Śląsku. Osiedle Nikiszowiec zostało uznano za Pomnik Historii. Co roku odbywa się tu kilka, dużych imprez plenerowych. Galeria Szyb Wilson to dawne budynki cechowni i szyb, które stały się nowoczesną galerią sztuki. Galeria znajduje się tuż obok zabytkowego osiedla Nikiszowiec.

Jeśli chodzi o obiekty sakralne, to na pewno warto zobaczyć drewniany kościół pw. Św. Michała Archanioła z XVI wieku. Jest to najstarsza, jednonawowa budowla sakralna na terenie miasta. Znajduje się on na terenie Parku Kościuszki (dzielnica Brynów).

Równie ciekawym obiektem jest neoromański klasztor ojców franciszkanów w Panewnikach. Został on wybudowany na początku XX wieku, zaś malowniczą kalwarię utworzono w latach 1936–1939. Przy klasztorze funkcjonuje muzeum misyjne. Warto się tam wybrać w Boże Narodzenie, ponieważ braci, co roku przygotowują ogromnych rozmiarów szopkę.

Uwaga!

Z innych ciekawych miejsc wartych zobaczenia należy wymienić: pałac Goldsteinów (czasami nazywany Pałacem Przemysłowców lub Willą Goldsteinów), Drapacz Chmur (siedemnastokondygnacyjny budynek wybudowany w latach 1929–1930), willę Uthemanna, budynki Akademii Muzycznej), halę widowiskowo – sportową Spodek, ewangelicki kościół Zmartwychwstania Pańskiego, pomnik Powstańców Śląskich oraz kościół św. Szczepana.

Czy macie w Katowicach swoje ulubione miejsca? Dajcie znać w komentarzu gdzie najchętniej spędzacie czas!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzy za znieczulenie przy porodzie trzeba płacić?
Następny artykułKwota wolna od zajęcia komorniczego z emerytury lub renty

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here