PIT-36 lub PIT-36L

Należy mieć świadomość, iż z podatku dochodowego muszą rozliczyć się osoby, które prowadzą tzw. działy specjalne produkcji rolnej, a nie osoby płacące podatek rolny. Do działów specjalnych zalicza się m.in.: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin „in vitro”, fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

Szczegółowe kwestie związane z działami specjalnymi uregulowane zostały w Rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie norm szacunkowych dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej. Jeżeli rolnik nie zdecyduje się na prowadzenie ksiąg jego podatek dochodowy ustala się na podstawie norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej. W zależności od rodzaju opodatkowania rolnik złożyć powinien formularz PIT-36 – w przypadku skali podatkowej lub PIT-36L – przy wyborze opodatkowania liniowego. Ponadto niektóre działy specjalne produkcji rolnej muszą zostać zgłoszone do urzędu skarbowego na druku PIT-6 lub PIT-6L. Informację taką dotyczącą rodzajów i rozmiarów zamierzonej w następnym roku produkcji trzeba złożyć do 30 listopada.

Bez PIT

Inaczej przez prawo podatkowe traktowana jest tradycyjna działalność rolnicza taka jak: produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza czy hodowla zwierzęca lub rybna, działalność w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej: – miesiąc – w przypadku roślin, – 16 dni – w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek, – 6 tygodni – w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego, – 2 miesiące – w przypadku pozostałych zwierząt licząc od dnia nabycia – działalność tego typu nie jest opodatkowana podatkiem PIT i nie rodzi obowiązku rocznych rozliczeń.

Rozliczacie PIT-36 lub PIT-36l?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here