Finanse osobiste Rozliczenie PIT-36L

Rozliczenie PIT-36L

-

PIT-36L jest formularzem, który dedykowany jest podatnikom, którzy w 2022 roku uzyskali przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej i jako rozliczenie wybrali formę podatku liniowego do obliczania podatku dochodowego od swoich dochodów. Trzeba pamiętać, że jeśli przedsiębiorca wybrał właśnie taką formę opodatkowania, 2 maja 2023 mija termin złożenia zeznania podatkowego. Jest to więc temat, z którym warto zawczasu się zapoznać. Jeśli interesuje cię PIT-36L, zastanawiasz się, kogo obowiązuje, na jakie ulgi możesz liczyć i jakie musisz złożyć załączniku, zapraszamy do lektury. W tekście znajdziesz wiele przydatnych, sprawdzonych informacji, a także cenny wskazówki dotyczące PIT-36L.

 1. PIT-36L – kogo obowiązuje?
 2. Jaki program jest najlepszy do PIT-36L?
 3. Odliczenia i ulgi w PIT-36L
 4. Załączniki do PIT-36L
 5. Kiedy i gdzie złożyć PIT-36L?

PIT-36L 2022 – kogo obowiązuje?

PIT-36L 2022

Kogo obowiązuje PIT-36L? Deklaracja PIT-36L 2022/2023 skierowana jest tylko i wyłącznie do:

 • przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach liniowych,
 • wspólników, którzy działają w spółkach osobowych,
 • osób rozliczających tak zwane działy specjalne produkcji rolnej, warunkiem jest złożenie oświadczenia do 20 stycznia 2022 i wcześniejsze zadeklarowanie chęci opodatkowania za pomocą podatku liniowego.

Warto pamiętać, że rozliczając PIT-36L za pomocą metody liniowej nie ma możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Jaki program jest najlepszy do PIT-36L?

Jak najlepiej rozliczyć PIT-36L? Bardzo pomocny jest do tego darmowy program. Z jego pomocą bardzo szybko można przygotować właściwy formularz, wystarczy użyć kreatora. Dodatkowo możliwe jest dołączenie wszystkich załączników, a także wysłanie deklaracji online. Jeśli wolisz, możesz pobrać deklarację w formie PDF i wydrukować. Co jeszcze umożliwia program?

 • wysłanie PIT 36L 2022 online przez internet,
 • stworzenie formularza w intuicyjnym kreatorze,
 • automatyczne dodanie wymaganych załączników,
 • automatyczne odliczenie wybranych ulg, kwoty wolnej od podatków i kosztów uzyskania przychodu,
 • możliwość uruchomienia programu na różnych systemach operacyjnych, takich jak Windows, Mac i Linux.

Odliczenia i ulgi w PIT-36L

Składając PIT-36L nie ma możliwości zastosowania ulg i odliczeń. W PIT 36L 2023 nie wykazujemy odliczeń ani od podatku, ani od dochodu. Zatem co jest możliwe?

 • dokonanie odliczenia od składek ZUS,
 • zastosowanie ulgi na działalność badawczą lub rozwojową,
 • odliczenie na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego IKZE,
 • odliczenie składek na ubezpieczenie zdrowotne (przedsiębiorcy rozliczający się podatkiem liniowym mają możliwość odliczenia kwoty wynoszącej maksymalnie 8700 zł opłaconych składek zdrowotnych).

Załączniki do PIT-36L

Jakie załączniku obowiązują przy składaniu deklaracji PIT-36L 2022? Wyróżniamy:

 • PIT/B – załącznik, który zawiera informacje o wysokości dochodu lub straty poniesionej w 2022, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Uwzględnia się nie tylko dane dotyczące działalności, ale także przychody, koszty oraz informacje dotyczące spółki.
 • PIT/ZG – ten załącznik wykorzystywany jest, jeśli doszło do uzyskania dochodu poza granicami Polski. Wykazuje się w nim zarówno wysokość zagranicznego dochodu (każdy na osobnym formularzu), jak i wysokość zaliczek pobranych na podatek dochodowy.

Załączniki do PIT-36L

Kiedy i gdzie złożyć PIT-36L?

Formularz PIT-36L składa się do właściwego Urzędu Skarbowego w terminie do 2 maja 2023. Deklarację można przesłać online, za pomocą poczty tradycyjnej lub dostarczyć do urzędu osobiście.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zmienić dzienny limit wypłat z konta?

Zakładając konto bankowe, często nie zwracamy uwagi na standardowe limity przyznane do konta lub do karty. Problem pojawia się, gdy potrzebujemy nagle wydać większą sumę pieniędzy, a nie możemy tego dokonać właśnie przez ustanowione limity.

Jak przyspieszyć samochód w GTA SA?

Aby przyspieszyć samochód w GTA: San Andreas, należy wejść do folderu "Data" znajdującego się w folderze z grą.

Zobacz też

Najczęstsze błędy w listach motywacyjnych

List motywacyjny nie jest tak ważnym dokumentem jak życiorys i panuje przekonanie, że większość rekruterów go nie czyta. Niemniej jednak o naszym profesjonalizmie świadczy rzetelne przygotowanie wszystkich dokumentów rekrutacyjnych, także listu motywacyjnego, który dobrze napisany stanowi dopełnienie CV.

Jak wybrać panele podłogowe?

Planując wystrój pomieszczenia, zwracamy dużą uwagę na wygląd każdego elementu, który ma się w nim znaleźć. Każdy szczegół ma...

Jakie czynniki wpływają na komfort w mieszkaniu?

Lokale mogą różnić się pod względem wielkości, sposobu ich użytkowania czy wystroju. Cechą wspólną jest to, że każdy z...

Może Cię zainteresuje: