Rozliczenie PIT-36L

PIT-36L jest formularzem, który dedykowany jest podatnikom, którzy w 2022 roku uzyskali przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej i jako rozliczenie wybrali formę podatku liniowego do obliczania podatku dochodowego od swoich dochodów. Trzeba pamiętać, że jeśli przedsiębiorca wybrał właśnie taką formę opodatkowania, 2 maja 2023 mija termin złożenia zeznania podatkowego. Jest to więc temat, z którym warto zawczasu się zapoznać. Jeśli interesuje cię PIT-36L, zastanawiasz się, kogo obowiązuje, na jakie ulgi możesz liczyć i jakie musisz złożyć załączniku, zapraszamy do lektury. W tekście znajdziesz wiele przydatnych, sprawdzonych informacji, a także cenny wskazówki dotyczące PIT-36L.

 1. PIT-36L – kogo obowiązuje?
 2. Jaki program jest najlepszy do PIT-36L?
 3. Odliczenia i ulgi w PIT-36L
 4. Załączniki do PIT-36L
 5. Kiedy i gdzie złożyć PIT-36L?

PIT-36L 2022 – kogo obowiązuje?

PIT-36L 2022

Kogo obowiązuje PIT-36L? Deklaracja PIT-36L 2022/2023 skierowana jest tylko i wyłącznie do:

 • przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach liniowych,
 • wspólników, którzy działają w spółkach osobowych,
 • osób rozliczających tak zwane działy specjalne produkcji rolnej, warunkiem jest złożenie oświadczenia do 20 stycznia 2022 i wcześniejsze zadeklarowanie chęci opodatkowania za pomocą podatku liniowego.

Warto pamiętać, że rozliczając PIT-36L za pomocą metody liniowej nie ma możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Jaki program jest najlepszy do PIT-36L?

Jak najlepiej rozliczyć PIT-36L? Bardzo pomocny jest do tego darmowy program. Z jego pomocą bardzo szybko można przygotować właściwy formularz, wystarczy użyć kreatora. Dodatkowo możliwe jest dołączenie wszystkich załączników, a także wysłanie deklaracji online. Jeśli wolisz, możesz pobrać deklarację w formie PDF i wydrukować. Co jeszcze umożliwia program?

 • wysłanie PIT 36L 2022 online przez internet,
 • stworzenie formularza w intuicyjnym kreatorze,
 • automatyczne dodanie wymaganych załączników,
 • automatyczne odliczenie wybranych ulg, kwoty wolnej od podatków i kosztów uzyskania przychodu,
 • możliwość uruchomienia programu na różnych systemach operacyjnych, takich jak Windows, Mac i Linux.

Odliczenia i ulgi w PIT-36L

Składając PIT-36L nie ma możliwości zastosowania ulg i odliczeń. W PIT 36L 2023 nie wykazujemy odliczeń ani od podatku, ani od dochodu. Zatem co jest możliwe?

 • dokonanie odliczenia od składek ZUS,
 • zastosowanie ulgi na działalność badawczą lub rozwojową,
 • odliczenie na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego IKZE,
 • odliczenie składek na ubezpieczenie zdrowotne (przedsiębiorcy rozliczający się podatkiem liniowym mają możliwość odliczenia kwoty wynoszącej maksymalnie 8700 zł opłaconych składek zdrowotnych).

Załączniki do PIT-36L

Jakie załączniku obowiązują przy składaniu deklaracji PIT-36L 2022? Wyróżniamy:

 • PIT/B – załącznik, który zawiera informacje o wysokości dochodu lub straty poniesionej w 2022, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Uwzględnia się nie tylko dane dotyczące działalności, ale także przychody, koszty oraz informacje dotyczące spółki.
 • PIT/ZG – ten załącznik wykorzystywany jest, jeśli doszło do uzyskania dochodu poza granicami Polski. Wykazuje się w nim zarówno wysokość zagranicznego dochodu (każdy na osobnym formularzu), jak i wysokość zaliczek pobranych na podatek dochodowy.

Załączniki do PIT-36L

Kiedy i gdzie złożyć PIT-36L?

Formularz PIT-36L składa się do właściwego Urzędu Skarbowego w terminie do 2 maja 2023. Deklarację można przesłać online, za pomocą poczty tradycyjnej lub dostarczyć do urzędu osobiście.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here