Finanse osobiste Rozliczenie PIT-36L

Rozliczenie PIT-36L

-

PIT-36L jest formularzem, który dedykowany jest podatnikom, którzy w 2022 roku uzyskali przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej i jako rozliczenie wybrali formę podatku liniowego do obliczania podatku dochodowego od swoich dochodów. Trzeba pamiętać, że jeśli przedsiębiorca wybrał właśnie taką formę opodatkowania, 2 maja 2023 mija termin złożenia zeznania podatkowego. Jest to więc temat, z którym warto zawczasu się zapoznać. Jeśli interesuje cię PIT-36L, zastanawiasz się, kogo obowiązuje, na jakie ulgi możesz liczyć i jakie musisz złożyć załączniku, zapraszamy do lektury. W tekście znajdziesz wiele przydatnych, sprawdzonych informacji, a także cenny wskazówki dotyczące PIT-36L.

  1. PIT-36L – kogo obowiązuje?
  2. Jaki program jest najlepszy do PIT-36L?
  3. Odliczenia i ulgi w PIT-36L
  4. Załączniki do PIT-36L
  5. Kiedy i gdzie złożyć PIT-36L?

PIT-36L 2022 – kogo obowiązuje?

PIT-36L 2022

Kogo obowiązuje PIT-36L? Deklaracja PIT-36L 2022/2023 skierowana jest tylko i wyłącznie do:

  • przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach liniowych,
  • wspólników, którzy działają w spółkach osobowych,
  • osób rozliczających tak zwane działy specjalne produkcji rolnej, warunkiem jest złożenie oświadczenia do 20 stycznia 2022 i wcześniejsze zadeklarowanie chęci opodatkowania za pomocą podatku liniowego.

Warto pamiętać, że rozliczając PIT-36L za pomocą metody liniowej nie ma możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Jaki program jest najlepszy do PIT-36L?

Jak najlepiej rozliczyć PIT-36L? Bardzo pomocny jest do tego darmowy program. Z jego pomocą bardzo szybko można przygotować właściwy formularz, wystarczy użyć kreatora. Dodatkowo możliwe jest dołączenie wszystkich załączników, a także wysłanie deklaracji online. Jeśli wolisz, możesz pobrać deklarację w formie PDF i wydrukować. Co jeszcze umożliwia program?

  • wysłanie PIT 36L 2022 online przez internet,
  • stworzenie formularza w intuicyjnym kreatorze,
  • automatyczne dodanie wymaganych załączników,
  • automatyczne odliczenie wybranych ulg, kwoty wolnej od podatków i kosztów uzyskania przychodu,
  • możliwość uruchomienia programu na różnych systemach operacyjnych, takich jak Windows, Mac i Linux.

Odliczenia i ulgi w PIT-36L

Składając PIT-36L nie ma możliwości zastosowania ulg i odliczeń. W PIT 36L 2023 nie wykazujemy odliczeń ani od podatku, ani od dochodu. Zatem co jest możliwe?

  • dokonanie odliczenia od składek ZUS,
  • zastosowanie ulgi na działalność badawczą lub rozwojową,
  • odliczenie na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego IKZE,
  • odliczenie składek na ubezpieczenie zdrowotne (przedsiębiorcy rozliczający się podatkiem liniowym mają możliwość odliczenia kwoty wynoszącej maksymalnie 8700 zł opłaconych składek zdrowotnych).

Załączniki do PIT-36L

Jakie załączniku obowiązują przy składaniu deklaracji PIT-36L 2022? Wyróżniamy:

  • PIT/B – załącznik, który zawiera informacje o wysokości dochodu lub straty poniesionej w 2022, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Uwzględnia się nie tylko dane dotyczące działalności, ale także przychody, koszty oraz informacje dotyczące spółki.
  • PIT/ZG – ten załącznik wykorzystywany jest, jeśli doszło do uzyskania dochodu poza granicami Polski. Wykazuje się w nim zarówno wysokość zagranicznego dochodu (każdy na osobnym formularzu), jak i wysokość zaliczek pobranych na podatek dochodowy.

Załączniki do PIT-36L

Kiedy i gdzie złożyć PIT-36L?

Formularz PIT-36L składa się do właściwego Urzędu Skarbowego w terminie do 2 maja 2023. Deklarację można przesłać online, za pomocą poczty tradycyjnej lub dostarczyć do urzędu osobiście.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Zooterapia dla dzieci – co to, cele, jak działa?

Terminem zooterapii określamy terapię ze zwierzętami. Form takiej terapii jest wiele. Oddzielnie prowadzone są zajęcia z udziałem zwierząt, w innym przypadku jest to edukacja z udziałem zwierząt.

Jak założyć rachunek dewizowy?

W banku możemy otworzyć rachunek bankowy w walutach wymienialnych, zwany także kontem dewizowym. Przeznaczony jest on zarówno dla osób prawnych jak i fizycznych. Prowadzony jest najczęściej w czterech podstawowych walutach wymienialnych: dolar amerykański (USD), frank szwajcarski (CHF), funt brytyjski (GBP) oraz euro (EUR). Rachunek może być prowadzony jako terminowy lub płatny na każde żądanie. W zależności od ustaleń danej instytucji na trzy, sześć, dwanaście, dwadzieścia cztery czy trzydzieści sześć miesięcy.

Zobacz też

Przewlekła niewydolność nerek – leczenie

Czasami pod wpływem różnych szkodliwych czynników dochodzić może do tego, że kłębuszki nerkowe ulegają stwardnieniu, zanikają cewki nerkowe, a tkanka śródmiąższowa włóknieje. W rezultacie w nerkach zwiększa się ilość nefronów – jednostek czynnościowych nerki, które działają nieprawidłowo, zaś czynnych i funkcjonujących nefronów jest coraz mniej.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: