Jakie są korzyści?

Niedawne badanie, które zostało przeprowadzone przez firmę Bibby Financial Services wskazuje, że tylko 16% firm należących do sektora małych i średnich przedsiębiorstw regularnie otrzymuje zapłatę za swe towary. Warto pamiętać, że przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność na niewielką skalę zwykle posiadają ograniczone rezerwy finansowe oraz utrudniony dostęp do źródeł finansowania. Dlatego znaczące opóźnienia w inkasowaniu należności mogą wywierać poważne skutki na ich kondycję finansową. Nawet jeżeli dana firma posiada kredyt obrotowy to opóźnienia w regulowaniu należności generują koszty (w tym wypadku wiążą się one z odsetkami).

Korzystając z faktoringu przedsiębiorca uwalnia się od problemów z ewentualną egzekucją należności. Perspektywa uzyskania środków w kilka dni po wystawieniu faktury przedstawia się szczególnie zachęcająco dla tych przedsiębiorstw, które na co dzień borykają się z niesolidnymi kontrahentami. Warto zaznaczyć, że kwota, która jest wypłacana w pierwszej kolejności nie odpowiada całości należności przedsiębiorstwa (faktoranta). W praktyce faktorzy przekazują swemu klientowi 75%-80% kwoty, która stanowi udokumentowaną i bezsporną należność. Pozostała cześć pieniędzy zostaje wypłacona jeżeli dłużnik ureguluje swe zobowiązanie. Oczywiście za usługi faktora trzeba zapłacić. Firmy specjalizujące się w takiej działalności z reguły ustalają swe wynagrodzenie jako:

– odsetki naliczone za okres korzystania z zaliczki (naliczane są zwykle jako stopa WIBOR 1M powiększona o marżę faktora);

– prowizja faktoringowa (zwykle nie przekracza 2,5%-3% wartości transakcji);

– opłaty za niewykorzystany limit (naliczany w sytuacji, gdy faktor nie otrzyma wystarczającej liczby wierzytelności do wykupu – koszt 0,2%-0,3% wartości limitu);

– opłaty z tytułu dodatkowych świadczeń takich jak windykacja, analiza kontrahentów firmy, egzekucja sądowa oraz obsługa prawna przedsiębiorcy.

Wymagania faktora

Istnienie ofert  faktoringowych przeznaczonych dla małych i średnich przedsiębiorstw nie oznacza, że każda firma tej wielkości może skorzystać z tego typu usług. W praktyce firmy faktoringowe najczęściej przewidują określony próg minimalnych należności, który uprawia do skorzystania z ich oferty. W przypadku rodzimych faktorów ta wartość najczęściej kształtuje się na poziomie 500 000-600 000 zł.

Firmy faktoringowe zwykle stawiają swym klientom również inne wymagania takie jak:

– prowadzenie pełnej księgowości;

– wystawianie wszystkich faktur na odpowiedni okres (3-4 tygodnie);

– brak zaległych zobowiązań wobec dostawców;

– nie stosowanie w podpisywanych umowach zakazu cesji wierzytelności.

Czy korzystaliście kiedyś z usług firmy faktoringowej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here