Umowy innych kredytów są niezbędne

Banki udzielające kredytów konsolidacyjnych bardzo często wymagają wglądu do poprzednich umów kredytowych, które zawarł klient. Taka analiza prawna jest konieczna z dość prozaicznego powodu. Otóż w przypadku zawarcia ewentualnej umowy kredytu konsolidacyjnego, to właśnie bank będzie zobowiązany do spłacania zobowiązań swego klienta zgodnie z wszystkimi zapisani, które są zawarte w umowach konsolidowanych zobowiązań.

Tożsamość i dochody …

Co oczywiste, klient prócz wypełnionego wniosku kredytowego powinien przygotować dowód osobisty lub paszport. Inne dokumenty odnoszą się do aktualnych dochodów wnioskodawcy. W tym przypadku lista niezbędnych pozycji jest typowa. Otóż osoba zatrudniona na etacie będzie musiała dostarczyć:

– zaświadczenie z zakładu pracy o zatrudnieniu oraz wysokości pobieranego wynagrodzenia (co istotne dezaktualizuje się ono po 30 dniach);

– zestawienie obrotów z konta bankowego, na które przelewane jest wynagrodzenie;

– świadectwo pracy;

– odpowiedni formularz PIT za ostatni rok podatkowy.

Jeżeli chodzi o emerytów i rencistów, to pakiet dokumentów prezentuje się podobnie. Jedyna różnica dotyczy braku zaświadczenia z zakładu pracy. Jest ono zastąpione przez decyzję o przyznaniu emerytury lub renty, ostatnią waloryzację i ostatnie odcinki uzyskiwanego świadczenia. Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą będą musiały przygotować nieco inny pakiet dokumentów:

– wyciąg z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (wydruk komputerowy);

– zaświadczenie o nadaniu numeru Regon i NIP;

– zaświadczenie o  braku zaległości wobec właściwego miejscowo urzędu skarbowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych;

– zależnie od stosowanej formy księgowości: wydruk podatkowej książki przychodów i rozchodów wraz ze z deklaracją PIT, ewidencja przychodów lub decyzja urzędu skarbowego w sprawie ustalenia stawki w ramach karty podatkowej.

… oraz informacje o zabezpieczeniach

W przypadku, gdy przewidywane jest ustanowienie zabezpieczeń lista wymaganych dokumentów zostaje powiększona o kolejne pozycje. Można tutaj wskazać:

– aktualny odpis z księgi wieczystej nieruchomości, która zostanie obciążona hipoteką;

– dokument stwierdzający nabycie prawa własności do majątku nieruchomego, który posłuży jako zabezpieczenie.

Czy mieliście  problemy ze skompletowaniem dokumentów do kredytu konsolidacyjnego?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here