Obowiązek mają również rolnicze spółdzielnie produkcyjne oraz innych spółdzielnie zajmujące się produkcją rolną, które dokonują na rzecz członków spółdzielni lub ich domowników wypłat z tytułu dniówek obrachunkowych, udziału w dochodzie podzielnym spółdzielni, a także wypłacają tym osobom zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego. Inni płatnicy sporządzający PIT-11 to osoby prawne i ich jednostki organizacyjne, które dokonują wypłaty emerytur i rent z zagranicy, organy zatrudnienia od świadczeń wypłacanych z Funduszu Pracy, biura terenowe Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych od świadczeń wypłacanych z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, areszty śledcze oraz zakłady karne od należności za pracę przypadającą tymczasowo aresztowanym oraz skazanym, spółdzielnie, od oprocentowania wkładów pieniężnych członków spółdzielni, oddziały Wojskowej Agencji Mieszkaniowej od wypłacanych żołnierzom świadczeń pieniężnych wynikających z przepisów ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz centrum integracji społecznej od wypłacanych świadczeń integracyjnych.

Wypełnienie PIT-11 należy rozpocząć od wpisania w pozycji pierwszej, Numeru Identyfikacji Podatkowej płatnika. Następnie płatnik wpisuje okres, za który wystawiany jest PIT-11. Jeśli pracownik pracował tylko przez część roku, płatnik wpisze daty graniczne stosunku zatrudnienia. Następnie w części A w pozycji 6., płatnik wpisuje Urząd Skarbowy, do którego kierowana jest informacja. Kolejna część formularza, to część B, gdzie wpisywane są dane płatnika. W rubrykach od 7. do 18. płatnik wpisuje informacje, które dotyczą jego samego. Płatnik wpisuje swoją pełną nazwę jeśli nie jest osobą fizyczną lub nazwisko, pierwsze imię i datę urodzenia, w przypadku płatników będących osobami fizycznymi. W kolejnych pozycjach od 9. do 18. płatnik wpisuje dane adresowe (adres siedziby lub adres zamieszkania). Część C przeznaczona jest na wpisanie danych podatnika. Płatnik podaje dane identyfikacyjne podatnika oraz adres zamieszkania.

Kolejna część D to informacja o kosztach uzyskania przychodów. W tej części płatnik zaznacza właściwy kwadrat wskazujący na to, czy koszty uzyskania przychodów we właściwej wysokości zostały uwzględnione od jednego zakładu pracy, czy zostały podwyższone w związku z zamieszkiwaniem podatnika poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy. Od więcej niż jednego zakładu pracy, zaznaczając, czy zostały podwyższone w związku z zamieszkiwaniem podatnika poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy. Następnie płatnik wypełnia część E – dochody podatnika, pobrane zaliczki oraz pobrane składki.

Uzupełnić trzeba informacje o źródłach przychodów, bez uwzględniania przychodów wolnych od podatku. Określić należy przychód (czyli wpisać kwotę przychodu z poszczególnych źródeł), uzupełnić rubryki o koszty uzyskania przychodów, wpisać dochód stanowiący różnicę kwoty przychodu i kosztów jego uzyskania. Ostatnia kolumna to miejsce na wpisanie kwoty zaliczki pobranej przez płatnika z poszczególnych źródeł przychodów.
PIT 11A

PIT-11A

Źródłami przychodu są między innymi wynagrodzenia ze stosunku pracy, służbowego, spółdzielczego i z pracy nakładczej, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacone przez zakład pracy, dniówki obrachunkowe i udziały w dochodzie podzielnym rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, emerytury lub renty zagraniczne, należności za pracę przypadające tymczasowo aresztowanym lub skazanym, a także kontrakt menedżerski, umowa o zarządzanie przedsiębiorstwem lub umowa o podobnym charakterze. Informację PIT-11 wypełniają nie tylko pracodawcy, ale także inni płatnicy wypłacający świadczenia pieniężne. Oznacza to, że w pewnych pozycjach wykazuje się przychody, dochody i pobrane zaliczki od innych niż zakłady pracy płatników. Dlatego też w niektórych pozycjach nie są uwzględniane koszty uzyskania przychodów, przez co kwota przychodów jest taka sama jak kwota dochodów.

W pozycji 75. płatnik wpisuje kwotę składek na ubezpieczenia społeczne, pobraną w ciągu roku za pracownika. Następnie w pozycji 76. wpisuje kwotę składek na ubezpieczenie zdrowotne podatnika. Kolejna część formularza to część F. Nie będą jej wypełniali wszyscy płatnicy, jedynie ci, którzy muszą wykazać informację o przychodach zwolnionych od podatku. W pozycji 77. płatnik wpisuje przychody otrzymywane z zagranicy, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 74 ustawy, a w pozycji 78. przychody pochodzące ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy.

Ostatnia częścią wypełnianą jest część G, czyli oświadczenie płatnika lub osoby odpowiedzialnej za obliczenie i pobranie podatku. Powinny znaleźć się tu imię, nazwisko oraz podpis wraz z pieczątką.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMakijaż w stylu lat 50.
Następny artykułStyl Amy Winehouse

Karolina Wyszogrodzka - studentka Administracji Publicznej. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy bankiera. Zarówno jako doradca kredytowy, ubezpieczeniowy, jak i inwestycyjny. Współpracuje z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, od dziesięciu lat prowadzi blogi tematyczne związane z finansami oraz te poświęcone polityce i publicystyce.

Nasz specjalista o sobie:

W „wielki i  skomplikowany” świat bankowości trafiłam kilka lat temu przez zupełny przypadek. Moja droga zawodowa od tamtej pory wiedzie przez niemalże wszystkie sektory i rodzaje produktów finansowych. Zebrane dotychczas doświadczenie zawodowe, wiedza - zarówno proceduralna, jak i produktowa - to jednak nie wszystko. Staram się w swoich artykułach odkrywać „ludzkie oblicze” świata finansów. Moim celem jest wyjaśnienie w przystępny sposób mechanizmów, naświetlenie problemów, ukazywanie „kruczków” i „haczyków”.

Naiwny idealizm takiego postępowania ma na celu zwiększenie empatii po obu stronach biurka w placówce finansowej. Ale także na przestrzeżeniu klienta  - przed nie zawsze uczciwymi zasadami gry - i bankiera - przed stosowaniem takich zasad.

Bankowość może być zabawna, mam nadzieję że - przy zachowaniu profesjonalizmu i kompetencji - nie braknie mi nigdy „języka” na ukazanie jej także z tej strony.

Stale dokształcam się w dziedzinie finansów, która - jak wiadomo - zmienia się z dnia na dzień. Pomagają mi w tym zarówno obserwacje rynku, jak i rozmowy ze specjalistami będącymi w gronie moich znajomych.

Finanse nie są jedynym ośrodkiem moich zainteresowań. Jako zodiakalny bliźniak nie potrafię znaleźć dla siebie jednego miejsca na dłużej. Próbuję swoich sił w rysunku i fotografii. Książki traktuję jak narkoman, kończąc jedną odczuwam głód następnej. Otaczająca mnie rzeczywistość - polityczna, społeczna i każda inna - niezmiennie  napawa mnie dziecięcym zdziwieniem. Wyrażam je od ponad dziesięciu lat w swoim blogu, w  formie nie zawsze eleganckich paszkwili i felietonów. Z racji lokalnego patriotyzmu umiłowałam sobie sztukę. Jako wieloletniej tancerce w zespole muzyki dawnej przyswajanie jej  - zwłaszcza w formie teatru  - sprawia mi niewyrażalną w słowach przyjemność. A stresy odreagowuję w swoim królestwie, czyli kuchni dzięki karmienie bliskich i siebie.

Mam wielki apetyt na życie. Nieustannie pracuję nad swoimi kompetencjami i językiem. Trudno mi jednak poskromić w sobie narcyzm, samochwalstwo i naturę prześmiewcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here