Zgodnie z tym, do czynienia będziemy mieć z zarządzaniem pasywami oraz z zarządzaniem aktywami. Decyzje o zwiększaniu majątku firmy mają bezpośredni skutek, jakim jest wzrost potencjału wytwórczego przedsiębiorstwa. Odwrotnie do tego, upłynnianie majątku może powodować ograniczenie potencjału firmy.

Zarządzanie pasywami wiąże się z decydowaniem o formach pozyskiwania kapitału przeznaczonego na inwestycje, zarówno ze środków własnych czy też pożyczonych. Polega na podejmowaniu decyzji w zakresie pozyskania kapitałów, a w szczególności relacji pomiędzy kapitałami własnymi a kapitałami pożyczonymi stanowiącym jednako dług firmy. Jedną z ważniejszych umiejętności będzie prowadzenie rachunkowości w taki sposób, aby posiadany kapitał przeznaczany był nie tylko pod bieżącą działalność firmy, ale na kolejne inwestycje.

Przez bieżącą działalność firmy rozumie się wobec tego wszystkie wydatki związane w firmowymi rachunkami i płatnościami, regulowaniem zobowiązań finansowych, płatnościami podatków, wypłatą świadczeń dla pracowników, a także obrotem towarowym. Zaliczyć można do nich wszystkie wydatki stałe w rozliczeniach miesięcznych, jakie ponosi firma. Jeśli zaś chodzi o inwestycje są to wszystkie działania poczynione lub będące w fazie przygotowań mające na celu dalszy rozwój firmy. Zalicza się do nich właściwie każde działanie, które w dalszej perspektywie przyniesie firmie zysk, od zakupu sprzętu: samochody, maszyny czy linie produkcyjne, przez inwestycje nadwyżek kapitału w różne instrumenty, a także duże inwestycje jak budowa czy rozbudowa siedziby.

Wszystkie działania muszą być dobrze przemyślane, z założeniem zarówno progu rentowności, jak i możliwego poniesienia strat, związanych z poczynionymi nietrafionymi inwestycjami. Te ostatnie powinny być założeniem, zgodnie z którym przygotowywać będziemy strategie pomocnicze. Jak na przykład dodatkowe źródła finansowania, zapasy budżetowe, jednym słowem zaplecze pozwalające uniknąć utraty płynności finansowej. Na wiele czynników w zarządzaniu budżetem przedsiębiorca nie ma wpływu. Są nimi na przykład zmiany w prawie, nieprzewidziane zmiany w kondycji gospodarki czy pojawienie się dodatkowej konkurencji. Im większą liczbę czynników uda nam się przewidzieć, tym większe szanse na uniknięcie ich negatywnych skutków.

W materii zarządzania budżetem firmy, jednym z ważniejszych czynników jest pomysłowość, kreatywność i elastyczność osoby zarządzającej. Duże znaczenie ma także znajomość przepisów prawa gospodarczego, podatkowego, a także tego, które reguluje działania w dziedzinie, jaką zajmuje się firma. Kluczowym jednak będzie nieodzowne planowanie. Najważniejsza zasada, jaką kierować się powinien przedsiębiorca, to gospodarowanie środkami na podstawie wyznaczonej sobie znacznie wcześniej strategii. Analizowanie posiadanych środków, możliwości ich spożytkowania na cele związane z rozwojem oraz skrupulatne trzymanie się wyznaczonych sobie celów. Pomóc w tym może nie tylko prowadzenie kreatywnej księgowości, ale także wykonywanie biznesplanów na potrzeby własne, dokonywanie skróconych bilansów, czasem zatrudnianie ekspertów mogących udzielić fachowej porady. Bezpłatną pomoc i szkolenia dla małych i średnich przedsiębiorców, prowadzą także instytucje rządowe mające na celu wspieranie rozwoju tego rodzaju przedsiębiorczości. Informacje dostępne są na stronach Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, szkolenia odbywać możemy również za pieniądze unijne, o których informacje otrzymamy na stronie www.bierzdotacje.pl

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNa co i kiedy szczepić kota?
Następny artykułPapużki faliste – hodowla

Karolina Wyszogrodzka - studentka Administracji Publicznej. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy bankiera. Zarówno jako doradca kredytowy, ubezpieczeniowy, jak i inwestycyjny. Współpracuje z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, od dziesięciu lat prowadzi blogi tematyczne związane z finansami oraz te poświęcone polityce i publicystyce.

Nasz specjalista o sobie:

W „wielki i  skomplikowany” świat bankowości trafiłam kilka lat temu przez zupełny przypadek. Moja droga zawodowa od tamtej pory wiedzie przez niemalże wszystkie sektory i rodzaje produktów finansowych. Zebrane dotychczas doświadczenie zawodowe, wiedza - zarówno proceduralna, jak i produktowa - to jednak nie wszystko. Staram się w swoich artykułach odkrywać „ludzkie oblicze” świata finansów. Moim celem jest wyjaśnienie w przystępny sposób mechanizmów, naświetlenie problemów, ukazywanie „kruczków” i „haczyków”.

Naiwny idealizm takiego postępowania ma na celu zwiększenie empatii po obu stronach biurka w placówce finansowej. Ale także na przestrzeżeniu klienta  - przed nie zawsze uczciwymi zasadami gry - i bankiera - przed stosowaniem takich zasad.

Bankowość może być zabawna, mam nadzieję że - przy zachowaniu profesjonalizmu i kompetencji - nie braknie mi nigdy „języka” na ukazanie jej także z tej strony.

Stale dokształcam się w dziedzinie finansów, która - jak wiadomo - zmienia się z dnia na dzień. Pomagają mi w tym zarówno obserwacje rynku, jak i rozmowy ze specjalistami będącymi w gronie moich znajomych.

Finanse nie są jedynym ośrodkiem moich zainteresowań. Jako zodiakalny bliźniak nie potrafię znaleźć dla siebie jednego miejsca na dłużej. Próbuję swoich sił w rysunku i fotografii. Książki traktuję jak narkoman, kończąc jedną odczuwam głód następnej. Otaczająca mnie rzeczywistość - polityczna, społeczna i każda inna - niezmiennie  napawa mnie dziecięcym zdziwieniem. Wyrażam je od ponad dziesięciu lat w swoim blogu, w  formie nie zawsze eleganckich paszkwili i felietonów. Z racji lokalnego patriotyzmu umiłowałam sobie sztukę. Jako wieloletniej tancerce w zespole muzyki dawnej przyswajanie jej  - zwłaszcza w formie teatru  - sprawia mi niewyrażalną w słowach przyjemność. A stresy odreagowuję w swoim królestwie, czyli kuchni dzięki karmienie bliskich i siebie.

Mam wielki apetyt na życie. Nieustannie pracuję nad swoimi kompetencjami i językiem. Trudno mi jednak poskromić w sobie narcyzm, samochwalstwo i naturę prześmiewcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here