Zwierzęta Papużki faliste - hodowla

Papużki faliste – hodowla

-

Płeć papużek rozróżniamy po kolorze woskówki (zmodyfikowana skóra przy nasadzie dzioba). U samców jest ona koloru niebieskiego lub fioletowego, u samic – brązowa lub beżowa.

Chcąc oswoić papużkę najlepiej oddzielić ją od innych papug. Ze względu na jej towarzyski charakter, nie mając innego wyboru, będzie nawiązywać kontakt z człowiekiem. Można nauczyć papużkę wymawiania prostych słów, podobno samce uczą się szybciej. Uczymy powtarzania słów już oswojone papugi, na raz uczymy tylko jednego słowa, które często powtarzamy, nie dłużej jednak niż kilka minut. Nauka wymaga od nas sporej cierpliwości.

Papużki trzymamy najlepiej w prostokątnych klatkach. Dno klatki wysypujemy piaskiem (ułatwia on trawienie). W klatce umieszczamy różnego rodzaju zabawki, huśtawki, lusterka – znajdziemy je w sklepach zoologicznych. Musimy zostawić papugom wystarczającą ilość miejsca na rozprostowanie skrzydeł w czasie choćby krótkiego lotu. Stosujemy wyłącznie naturalne żerdzie z gałązek drzew liściastych o przekroju ok. 15 mm.

Papugi rzadko korzystają z kąpieli w basenikach dla ptaków, lepiej co jakiś czas wstawiać na dno klatki miseczkę z ciepłą wodą, poziom wody powinien wynosić około 1,5cm. W naturalnych warunkach papugi zwilżają pióra ocierając się o wilgotne liście roślin.

W klatce umieszczamy pojnik, wodę wymieniamy codziennie. Papużki karmimy specjalnymi mieszankami, które możemy zakupić w sklepach zoologicznych. Ich dietę uzupełniamy warzywami, owocami i preparatami mineralno-witaminowymi przeznaczonymi dla papug.

Regularnie sprzątamy klatkę, wymieniamy piasek i żerdzie, codziennie dosypujemy pokarm, usuwamy puste łupinki i pozostałości po owocach i warzywach. Czyścimy klatkę, poidełko i karmniki.

Oswojone papugi możemy wypuszczać z klatek, wcześniej jednak zabezpieczamy mieszkanie zamykając wszystkie okna i zasłaniając je firankami, by papuga w locie nie rozbiła się o szybę. Wydostanie się papugi z mieszkania zawsze kończy się jej śmiercią. Najbezpieczniej nie wpuszczać papug do kuchni, czyha tam na nie zbyt wiele niebezpieczeństw.

Uwaga!

Obserwując nasze papużki zwracamy uwagę na zmiany w ich zachowaniu i wyglądzie. Jeśli stają się apatyczne, tracą apetyt, w upierzeniu pojawiają się braki, pióra są posklejane – lepiej od razu udać się do lekarza weterynarii specjalizującego się w leczeniu ptaków egzotycznych.

Myślicie o posiadaniu papużki falistej? Skąd taki wybór?

Monika Gajda

Monika Gajda – absolwetka studiów psychologicznych UJ. Pracowała w schronisku dla zwierząt, jest pettsiterką (http://www.opiekadlapsaikota.za.pl/). Ukończyła kurs trenera Alteri oraz Kurs Dyplomowy dla Behawiorystów Zwierzęch COAPE. Uczestniczy w seminariach o tematyce kynologicznej oraz prowadzi wykłady dla opiekunów zwierząt. Pracuje w COAPE Polska - instytucji kształcącej behawiorystów zwierzęcych i prowadzącej kursy o tematyce kynologicznej.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Świat zwierząt fascynuje mnie od czasów dzieciństwa. Mój pierwszy pies, owczarek niemiecki, pokazał mi jak zawiłe relacje łączą psy z ludźmi, jakie problemy komunikacyjne pojawiają się pomiędzy psem a człowiekiem. Uczęszczaliśmy razem na szkolenia prowadzone w tradycyjny sposób – PT, POI, POII, POIII (PT - pies towarzyszący, PO - pies obronny) – jednak porównując je teraz do szkolenia nowoczesnymi metodami mogę stwierdzić, że te drugie dają znacznie lepsze efekty, sprawiają, że nauka jest przyjemnością i wspierają tworzenie więzi między psem a właścicielem.

Staram się cały czas pogłębiać swoją wiedzę na temat zachowania się i uczenia zwierząt. Za pomoc w nauce muszę podziękować przede wszystkim moim własnym psom: nieżyjącemu już Briksowi (owczarek niemiecki), Tinie (owczarek niemiecki), Dyziowi (kundelek, trafił do mnie przy okazji ewakuacji schroniska zagrożonego powodzią, spędził tam 4 lata), Bubie (kundelek, trafiła do mnie ze schroniska, gdzie przeżyła długie 2 lata) Dla Buby szczególne podziękowania za dzielne towarzyszenie mi w kursie trenerskim Alteri i celujące zdanie egzaminu;)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak uzyskać odszkodowanie za uszkodzenie koła?

Kierowca, który jadąc dziurową trasą, uszkodził koło może starać się o odszkodowanie. Powinna mu je wypłacić instytucja zarządzająca drogą, która zgodnie z polskimi przepisami ponosi odpowiedzialność za stan nawierzchni. Uzyskanie odszkodowania za uszkodzone koło nie jest proste. Jednak nie oznacza to, że nie jest niemożliwe.

Tych festiwali nie możesz przegapić – spójrz na co warto kupować bilety

Każdy kto choć raz w życiu odwiedził festiwal muzyczny...

Zobacz też

E-learning – zalety, wady

E-learning podobnie jak wszystkie metody szkoleniowe ma swoje ograniczenia i zalety. Każde z nich powinny być rozpatrywane w kontekście potrzeb konkretnej organizacji. To co dla jednych firm będzie wadą, dla innych stanowi rozwiązanie problemów. Z punktu widzenia kosztów wdrożenie rozwiązań e-learningowych może być dużym obciążeniem dla przedsiębiorstwa.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: