Płeć papużek rozróżniamy po kolorze woskówki (zmodyfikowana skóra przy nasadzie dzioba). U samców jest ona koloru niebieskiego lub fioletowego, u samic – brązowa lub beżowa.
Chcąc oswoić papużkę najlepiej oddzielić ją od innych papug. Ze względu na jej towarzyski charakter, nie mając innego wyboru, będzie nawiązywać kontakt z człowiekiem. Można nauczyć papużkę wymawiania prostych słów, podobno samce uczą się szybciej. Uczymy powtarzania słów już oswojone papugi, na raz uczymy tylko jednego słowa, które często powtarzamy, nie dłużej jednak niż kilka minut. Nauka wymaga od nas sporej cierpliwości.
Papużki trzymamy najlepiej w prostokątnych klatkach. Dno klatki wysypujemy piaskiem (ułatwia on trawienie). W klatce umieszczamy różnego rodzaju zabawki, huśtawki, lusterka – znajdziemy je w sklepach zoologicznych. Musimy zostawić papugom wystarczającą ilość miejsca na rozprostowanie skrzydeł w czasie choćby krótkiego lotu. Stosujemy wyłącznie naturalne żerdzie z gałązek drzew liściastych o przekroju ok. 15 mm.
Papugi rzadko korzystają z kąpieli w basenikach dla ptaków, lepiej co jakiś czas wstawiać na dno klatki miseczkę z ciepłą wodą, poziom wody powinien wynosić około 1,5cm. W naturalnych warunkach papugi zwilżają pióra ocierając się o wilgotne liście roślin.
W klatce umieszczamy pojnik, wodę wymieniamy codziennie. Papużki karmimy specjalnymi mieszankami, które możemy zakupić w sklepach zoologicznych. Ich dietę uzupełniamy warzywami, owocami i preparatami mineralno-witaminowymi przeznaczonymi dla papug.
Regularnie sprzątamy klatkę, wymieniamy piasek i żerdzie, codziennie dosypujemy pokarm, usuwamy puste łupinki i pozostałości po owocach i warzywach. Czyścimy klatkę, poidełko i karmniki.
Oswojone papugi możemy wypuszczać z klatek, wcześniej jednak zabezpieczamy mieszkanie zamykając wszystkie okna i zasłaniając je firankami, by papuga w locie nie rozbiła się o szybę. Wydostanie się papugi z mieszkania zawsze kończy się jej śmiercią. Najbezpieczniej nie wpuszczać papug do kuchni, czyha tam na nie zbyt wiele niebezpieczeństw.
Uwaga!
Obserwując nasze papużki zwracamy uwagę na zmiany w ich zachowaniu i wyglądzie. Jeśli stają się apatyczne, tracą apetyt, w upierzeniu pojawiają się braki, pióra są posklejane – lepiej od razu udać się do lekarza weterynarii specjalizującego się w leczeniu ptaków egzotycznych.
Myślicie o posiadaniu papużki falistej? Skąd taki wybór?