Idą zmiany …

Warto wiedzieć, że w przypadku takich krajów jak Czechy, Niemcy i Wielką Brytania użytkowanie samochodów prywatnych w ramach leasingu konsumenckiego stanowi powszechną praktykę. Istnieją również podstawy, by sądzić, że sytuacja na rodzimym rynku zacznie się powoli zmieniać. Jedną z przesłanek jest wejście w życie przepisów prawnych, która przyczyniły się do znacznego uproszczenia formalności dla osób ubiegających się o leasing konsumencki. Mowa o ustawie z dnia 25 marca 2011 roku o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (Dz.U. 2011 nr 106 poz. 622).

Wspomniany akt prawny sprawił, że finansujący (czyli leasingodawca) zawierając umowę z konsumentem zachowuje korzystny sposób rozliczenia podatku dochodowego, który do tej pory znajdował zastosowanie tylko w transakcjach z podmiotami gospodarczymi. Bez wątpienia intencją ustawodawcy było zmobilizowanie firm leasingowych do świadczenia usług wobec osób fizycznych. Możliwość skorzystania z leasingu konsumenckiego nabiera bowiem szczególnego znaczenia w przypadku tych osób, które nie mogą ubiegać się o konwencjonalny kredyt samochodowy ze względu na charakter wykonywanej pracy (przykład stanowi zatrudnienie na podstawie umów zlecenia w przypadku przedstawicieliwolnych zawodów).

Leasing czy kredyt?

Niekwestionowanym atutem leasingu konsumenckiego jest znacznie mniejsza liczba formalności oraz mniej restrykcyjne kryteria wobec korzystającego (leasingobiorcy). W praktyce firmy leasingowe zwykle zadowalają się zaświadczeniami o zarobkach oraz dokumentami osobistymi leasingobiorcy. W niektórych przypadkach może wystarczyć nawet samo oświadczenie o wysokości pobieranego wynagrodzenia.

Inna niezmiernie istotna kwestia to niższe koszty omawianego rozwiązania, które w gruncie rzeczy można określić mianem specyficznej dzierżawy. Korzyści cenowe wynikają z faktu, że leasingodawca jako stały partner dealerów samochodowych oraz ubezpieczycieli dysponuje prawem do korzystania z preferencyjnej oferty. Dla niektórych klientów ważną rolę może odegrać również inna okoliczność. Otóż korzystanie z usług leasingodawcy nie jest odnotowywane w rejestrze Biura Informacji Kredytowej, co ma spore znaczenie w przypadku składania wniosku o kredyt bankowy.

System bez wad?

Trudno oczekiwać, że usługi leasingu konsumenckiego pozbawione są niedogodności. Najważniejsza z nich wiąże się nierozerwalnie z samym systemem funkcjonowania tej specyficznej formy dzierżawy. Mianowicie użytkowany samochód stanowi własność podmiotu finansującego aż do chwili opłacenia ostatniej raty. Warto również pamiętać, że w przypadku ewentualnej kradzieży lub zniszczenia użytkowanego pojazdu odszkodowanie ubezpieczyciela jest w całości inkasowane przez leasingobiorcę.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here