W takim przypadku leasing stanowi bardzo dobre rozwiązanie z uwagi na fakt, że nowo powstały podmiot może w pełni wykorzystywać udostępniony majątek nie ponosząc jednocześnie dużych nakładów pieniężnych. Rodzimi leasingodawcy szybko dostrzegli potrzeby przedsiębiorstw o krótkim stażu rynkowym, co zaowocowało ofertą tak zwanego leasingu uproszczonego bez BIK.

Uproszczony, czyli jaki?

Specyfika uproszczonych form leasingu sprawia, że mogą się o niego ubiegać również firmy nie posiadające odpowiedniej historii kredytowej. Właśnie ten wymóg sprawia, że wnioski nowo powstałych przedsiębiorstw są odrzucane przez leasingodawców, którzy preferują doświadczonych kontrahentów. Firmy oferujące uproszczone formy leasingu deklarują, że brak zapisów w rejestrze Biura Informacji Kredytowej nie jest brany pod uwagę w procesie weryfikacji potencjalnych leasingobiorców. Dość często pada również zapewnienie, że obecność niekorzystnych informacji co do zdolności płatniczej danego przedsiębiorstwa (obciążenie kredytami, zaległe zadłużenie) nie dyskwalifikuje go jako partnera biznesowego. Tą deklaracje trzeba jednak traktować z pewną rezerwą ponieważ rzeczywiste kryteria oceny pozostają tajemnicą firm leasingowych.

Zwiększona skala ryzyka, która towarzyszy działalności tak zwanych start-up’ów (czyli przedsiębiorstw rozpoczynających swą działalność biznesowa) znajduje odzwierciedlenie w pewnych ograniczeniach, które dotyczą przedmiotu leasingu. Warto bowiem wiedzieć, że oferta, która jest przeznaczona dla takich podmiotów nie uwzględnia bardziej wartościowych składników majątku. Przykładowo leasingodawca oferujący udostepnienie pojazdów może odmówić podpisania umowy dotyczącej samochodu ciężarowego. Pewne ograniczenia dotyczą też specjalistycznych maszyn (na przykład budowlanych).

Dobre zabezpieczenie do podstawa

Firmy leasingowe podejmujące współpracę z nowo powstałymi podmiotami bardzo skrupulatnie stosują powyższą zasadę, co przekłada się na mnogość stosowanych form zabezpieczenia. Można tutaj wymienić między innymi poręczenie, które może zostać udzielone przez podmiot o bardziej stabilnej pozycji finansowej i dłuższym stażu rynkowym. Leasingobiorcy stosują również takie metody zabezpieczenia swoich interesów jak weksel in blanco oraz przewłaszczenie. W pierwszym przypadku warto pamiętać, że nieodzownym elementem nieuzupełnionego weksla jest tak zwana deklaracja wekslowa, która powinna skrupulatnie określać warunki jego użycia oraz kwotę na która powinien opiewać. Przewłaszczenie jest natomiast stosowane w przypadku udostępniania trudno zbywalnych maszyn oraz pojazdów specjalistycznych. Może ono dotyczyć jakiegoś innego składnika majątku firmy (na przykład samochodu osobowego).

Jeżeli zaś chodzi warunki finansowania to leasingodawcy zwykle przewidują wpłatę początkową nie większa 15% niż wartości kontraktu. Najczęściej podpisywane umowy przewidują okres użytkowania, który mieści się w przedziale od dwóch do pięciu lat.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here