Kredyty Kredyt na budowę domu w systemie gospodarczym - informacje

Kredyt na budowę domu w systemie gospodarczym – informacje

-

System gospodarczy, czyli „zrób to sam” …

Pomimo powstania wyspecjalizowanych firm zajmujących się kompleksowym prowadzeniem niewielkich inwestycji budowlanych, system gospodarczy wciąż pozostaje najbardziej powszechną metodą budowy domu. Ta okoliczność wiąże się przede wszystkim z kosztami zlecenia generalnego wykonawstwa, które wciąż są wysokie w relacji do przeciętnych dochodów polskich gospodarstw domowych. Dlatego decyzja o przeprowadzeniu rodzinnej inwestycji w ramach systemu gospodarczego najczęściej jest podyktowana niedostatecznymi budżetem. Dla niektórych osób sporą rolę odgrywa też fakt, że mogą osobiście uczestniczyć w pracach budowlanych i kontrolować rzetelność zatrudnionych fachowców. Wybór omawianego wariantu pozwala również skorzystać z nieodpłatnych usług budowlanych, które mogą być świadczone przez rodzinę lub znajomych.

Karencja i transze

Utrzymująca się popularność systemu gospodarczego sprawia, że rodzime banki przewidziały w swej ofercie specjalistyczne produkty kredytowe. W praktyce kredyty adresowane do osób prowadzących budowę systemem gospodarczym określane są jako budowlano-hipoteczne lub hipoteczno-mieszkaniowe.

Warto wiedzieć, że cechują się one pewnymi szczególnymi rozwiązaniami, których na próżno szukać w przypadku tradycyjnych kredytów hipotecznych. Pierwsza kwestia to możliwość skorzystania z tak zwanego wydłużonego okresu karencji oraz wykorzystania kredytu, co sprawia, że część kapitałowa kredytu jest spłacana dopiero po sfinalizowaniu inwestycji.

W ten sposób obciążenia finansowe są rozkładane w sposób bardziej równomierny, ponieważ w trakcie budowy klient reguluje tylko zobowiązania odsetkowe. Innym specyficznym rozwiązaniem jest wypłata przyznanych środków w kilku transzach. Oczywiście bank może odmówić przelania kolejnej części kapitału jeżeli postęp prac budowalnych nie odzwierciedla wcześniejszych uzgodnień, które są zawarte wharmonogramie i kosztorysie budowy (większość banków wymaga, by okres budowy domu nie przekroczył 24 lub 36 miesięcy). Pozytywny aspekt omawianego systemu wypłat wiąże się z faktem, ze odsetki są naliczane tylko od kwoty, która została faktycznie oddana do dyspozycji kredytobiorcy.

Kwestie formalne

Niestety osoba ubiegająca się o przyznanie kredytu w systemie gospodarczym musi przedstawić całkiem pokaźny plik dokumentów. Najważniejsze z nich to:

– dokumenty poświadczające tożsamość (dowód osobisty lub paszport);

– aktualne zaświadczenie pracodawcy o zatrudnieniu;

– dokumenty dotyczące posiadanej działki budowlanej (wyciąg z ksiąg wieczystych, umowy darowizny lub nabycia działki, wypis z rejestru gruntów);

– dokumenty budowlane (projekt domu, dziennik budowy, decyzja o warunkach zabudowy oraz pozwolenie na budowę).

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zainstalować czcionkę?

Wbrew pozorom system Microsoft Windows nie oferuje nieograniczonej liczby czcionek i gdy chcemy skorzystać z jakiejś wyjątkowej musimy ją zainstalować sami.

Zupa dyniowa – przepis

Koniec października to czas pomarańczowych dyń. Duże, okazałe warzywa przywołują amerykańskie święto Halloween.

Zobacz też

Czy warto inwestować w TFI?

Fundusze inwestycyjne są instytucją zbiorowego inwestowania w różne instrumenty finansowe dostępne na rynku. W Polsce jedynymi podmiotami, które zarządzają wpłaconymi środkami są Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych a ich właścicielami są firmy ubezpieczeniowe, banki czy zagraniczne instytucje, które zajmują się zarządzaniem inwestycjami.

Trybunki konferencyjne dla każdego przedsiębiorcy

Zdarza Ci się organizować lokalne kampanie marketingowe lub różnego rodzaju spotkania, konferencje, czy nawet wystawiać swoich przedstawicieli handlowych na...

Czy warto ozonować mieszkanie? Sprawdź jak wybrać generator ozonu

Czasem nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele dodatkowych i wygodnych funkcji oferuje nam nowoczesna technologia. Równie często bagatelizujemy ją...

Może Cię zainteresuje: