System gospodarczy, czyli „zrób to sam” …

Pomimo powstania wyspecjalizowanych firm zajmujących się kompleksowym prowadzeniem niewielkich inwestycji budowlanych, system gospodarczy wciąż pozostaje najbardziej powszechną metodą budowy domu. Ta okoliczność wiąże się przede wszystkim z kosztami zlecenia generalnego wykonawstwa, które wciąż są wysokie w relacji do przeciętnych dochodów polskich gospodarstw domowych. Dlatego decyzja o przeprowadzeniu rodzinnej inwestycji w ramach systemu gospodarczego najczęściej jest podyktowana niedostatecznymi budżetem. Dla niektórych osób sporą rolę odgrywa też fakt, że mogą osobiście uczestniczyć w pracach budowlanych i kontrolować rzetelność zatrudnionych fachowców. Wybór omawianego wariantu pozwala również skorzystać z nieodpłatnych usług budowlanych, które mogą być świadczone przez rodzinę lub znajomych.

Karencja i transze

Utrzymująca się popularność systemu gospodarczego sprawia, że rodzime banki przewidziały w swej ofercie specjalistyczne produkty kredytowe. W praktyce kredyty adresowane do osób prowadzących budowę systemem gospodarczym określane są jako budowlano-hipoteczne lub hipoteczno-mieszkaniowe.

Warto wiedzieć, że cechują się one pewnymi szczególnymi rozwiązaniami, których na próżno szukać w przypadku tradycyjnych kredytów hipotecznych. Pierwsza kwestia to możliwość skorzystania z tak zwanego wydłużonego okresu karencji oraz wykorzystania kredytu, co sprawia, że część kapitałowa kredytu jest spłacana dopiero po sfinalizowaniu inwestycji.

W ten sposób obciążenia finansowe są rozkładane w sposób bardziej równomierny, ponieważ w trakcie budowy klient reguluje tylko zobowiązania odsetkowe. Innym specyficznym rozwiązaniem jest wypłata przyznanych środków w kilku transzach. Oczywiście bank może odmówić przelania kolejnej części kapitału jeżeli postęp prac budowalnych nie odzwierciedla wcześniejszych uzgodnień, które są zawarte wharmonogramie i kosztorysie budowy (większość banków wymaga, by okres budowy domu nie przekroczył 24 lub 36 miesięcy). Pozytywny aspekt omawianego systemu wypłat wiąże się z faktem, ze odsetki są naliczane tylko od kwoty, która została faktycznie oddana do dyspozycji kredytobiorcy.

Kwestie formalne

Niestety osoba ubiegająca się o przyznanie kredytu w systemie gospodarczym musi przedstawić całkiem pokaźny plik dokumentów. Najważniejsze z nich to:

– dokumenty poświadczające tożsamość (dowód osobisty lub paszport);

– aktualne zaświadczenie pracodawcy o zatrudnieniu;

– dokumenty dotyczące posiadanej działki budowlanej (wyciąg z ksiąg wieczystych, umowy darowizny lub nabycia działki, wypis z rejestru gruntów);

– dokumenty budowlane (projekt domu, dziennik budowy, decyzja o warunkach zabudowy oraz pozwolenie na budowę).

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here