Istota leasingu przejawia się w oddaniu w użytkowanie rzeczy, którą jest przedmiot materialny, tj. rzecz ruchoma lub nieruchomość oraz wartości niematerialnych i prawnych, za ustaloną w umowie opłatę przez leasingodawcę drugiej stronie – leasingobiorcy. Ten sposób wsparcia finansowego umożliwia leasingobiorcy korzystanie z określonej rzeczy (np. maszyny czy samochodu ciężarowego) w określonym w umowie okresie, a tym samym wprowadzenie do przedsiębiorstwa dodatkowych środków trwałych. Można zatem stwierdzić, że korzystanie z leasingu jako źródła finansowania działalności gospodarczej przedsiębiorstwa umożliwia osiągnięcie w przyszłości korzyści operacyjnych przez firmę w postaci dodatkowych przychodów i wpływów.

Leasing może występować w wielu formach. Najbardziej rozpowszechniony podział wiąże się z rozróżnieniem leasingu finansowego oraz operacyjnego. Istnieje jednak wiele innych rodzajów leasingu, z których warto wspomnieć leasing zwrotny.

W momencie zapłaty przedsiębiorstwo uzyskuje zapłatę. Jednocześnie sprzedawca pozostaje użytkownikiem danego dobra, czyli jego leasingobiorcą. Tego rodzaju transakcja ma swoje zalety i jest niewątpliwie korzystna dla inwestora, ponieważ zapewnia mu zwrot zaangażowanych środków pieniężnych wraz z satysfakcjonującym zyskiem. Warto podkreślić, że leasing zwrotny stanowi najbardziej odpowiednią formę finansowania działalności gospodarczej tych przedsiębiorstw, które posiadają w swej strukturze aktywów wysoką wartość środków trwałych, przy jednoczesnych niedostatkach kapitału obrotowego. Przedmiotem leasingu zwrotnego może być każdy składnik aktywów trwałych przedsiębiorstwa, który podlega amortyzacji.

Leasing zwrotny jest także korzystny dla firm, które w krótkim czasie mają zamiar pozyskać kapitał na realizację dalszych inwestycji. Rozmiar działalności przedsiębiorstwa ani branża, w której działa firma, nie ma zasadniczo znaczenia dla wyboru tego źródła finansowania, gdyż praktyka gospodarcza potwierdza, iż narzędzie to stosowane jest z powodzeniem zarówno w przedsiębiorstwach charakteryzujących się dużym, jak i niewielkim rozmiarem działalności, zarówno produkcyjnych, handlowych czy usługowych.

Uwaga!

Leasing zwrotny (sale and leasback) polega na tym, że potencjalny leasingobiorca sprzedaje rzecz lub prawo przyszłemu leasingodawcy, od którego następnie leasinguje uprzednio sprzedaną rzecz lub prawo. Potencjalnym leasingodawcą może być wyspecjalizowana instytucja leasingowa, jak również bank komercyjny czy instytucja ubezpieczeniowa.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułGdzie jechać na długi weekend listopadowy?
Następny artykułLokata terminowa – inwestowanie

Natasza Duraj – ukończyła studia na kierunku Ekonomia na Uniwersytecie Łódzkim, zostając w 1998 r. pracownikiem naukowo-badawczym tej uczelni. Specjalizuje się w finansach przedsiębiorstwa, analizie ekonomicznej, rachunkowości finansowej oraz zarządzaniu spółkami kapitałowymi. Współpracuje jako doradca finansowy przy realizacji projektów inwestycyjnych w spółkach akcyjnych sektora usług finansowych oraz jako konsultant strategii rozwojowych małych i średnich przedsiębiorstw.

Nasz specjalista o sobie:

Moje zamiłowania naukami ścisłymi są tylko jedną stroną mojej natury, której druga wiąże się z zamiłowaniami artystycznymi i muzyką klasyczną. Moją pasją jest taniec klasyczny, który traktuję jako cudowne okno umożliwiające mi spoglądanie w magiczny bajkowy świat baletu. Wolne chwile lubię spędzać z dobrą książką – gustuję szczególnie w literaturze francuskiej i rosyjskiej. Cenię sobie ogromnie kontakt z przyrodą, moją rodzinę i moich cudownych przyjaciół, którzy są mą podporą i codzienną radością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here