Tendencją obserwowaną w ostatnim czasie jest preferowanie przez klientów banków działań promocyjnych banku, polegających na czasowym oferowaniu niższego oprocentowania kredytów i wyższego oprocentowania lokat, przy czym na znaczeniu straciły punktowe programy lojalnościowe, choć niedawno konkurencja między bankami o odbieranie sobie klientów spowodowała, że niektóre z nich zaczęły płacić swoim klientom premie za używanie rachunków.

Ze względu na szeroką ofertę różnego rodzaju produktów na rynku finansowym, lokaty terminowe stanowią jedną z alternatywnych możliwości lokowania środków pieniężnych, która z pewnością nie zadawala wszystkich inwestorów. Jednakże część z nich, kierując się chęcią dywersyfikacji swojego portfela inwestycyjnego, traktuje lokaty terminowe jako jeden ze sposobów pomnażania swoich środków finansowych.

Ulokowanie środków pieniężnych na lokacie terminowej można potraktować jako jeden ze sposobów systematycznego oszczędzania, z którym nie wiąże się zasadniczo wysokie ryzyko. Jednakże opłacalność oszczędzania na tego typu lokatach jest coraz niższa – obecnie w ciągu roku można na nich zarobić około 4-5%. Warto także wspomnieć o tym, iż oprocentowanie lokat terminowych, jakie podawane jest niemalże we wszystkich reklamach sponsorowanych przez banki, to oprocentowanie brutto. Każda osoba lokująca swoje środki na lokacie musi pamiętać o tym, że od zysków kapitałowych należy zapłacić tzw. podatek Belki, wynoszący 19%. Oznacza to, że realne zyski są znacznie niższe, aniżeli sugeruje wysokość oprocentowania lokaty.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo powierzonych środków bankowi to można powiedzieć, że wiąże się ono w sposób bezpośredni z bezpieczeństwem banku, w którym je ulokowaliśmy. Jednakże odkąd istnieją banki, wciąż aktualne jest pytanie o ich bezpieczeństwo. Istotą działalności banków jest bowiem ponoszenie ryzyka, gdyż ich działalność opiera się na cudzych pieniądzach. A zatem nikogo nie powinno dziwić, że niższa opłacalność lokat terminowych oferowanych przez niektóre banki (a właściwie większość banków) wynika z niższego ryzyka. Jeśli liczymy na zyski w krótkim czasie, które mogą znacząco przewyższać zyski z bezpiecznych źródeł, zmuszeni będziemy do wystawienia naszych środków pieniężnych na znacznie większe ryzyko, ryzykując tym samym utratę przynajmniej części kapitału.

Z pewnością inwestowanie w lokaty terminowe stało się obecnie o wiele łatwiejszym sposobem lokowania środków pieniężnych niż kilka lat temu – głównie ze względu na to, że w internecie znajduje się wiele narzędzi ułatwiających podejmowanie decyzji inwestycyjnych (np. różnego rodzaju kalkulatorów), a banki chętnie zabiegają o potencjalnych inwestorów, kusząc ich niekiedy atrakcyjnymi promocjami oferowanych przez siebie produktów, w tym lokat terminowych.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLeasing zwrotny – jak korzystać?
Następny artykułRejestracja firmy za granicą

Natasza Duraj – ukończyła studia na kierunku Ekonomia na Uniwersytecie Łódzkim, zostając w 1998 r. pracownikiem naukowo-badawczym tej uczelni. Specjalizuje się w finansach przedsiębiorstwa, analizie ekonomicznej, rachunkowości finansowej oraz zarządzaniu spółkami kapitałowymi. Współpracuje jako doradca finansowy przy realizacji projektów inwestycyjnych w spółkach akcyjnych sektora usług finansowych oraz jako konsultant strategii rozwojowych małych i średnich przedsiębiorstw.

Nasz specjalista o sobie:

Moje zamiłowania naukami ścisłymi są tylko jedną stroną mojej natury, której druga wiąże się z zamiłowaniami artystycznymi i muzyką klasyczną. Moją pasją jest taniec klasyczny, który traktuję jako cudowne okno umożliwiające mi spoglądanie w magiczny bajkowy świat baletu. Wolne chwile lubię spędzać z dobrą książką – gustuję szczególnie w literaturze francuskiej i rosyjskiej. Cenię sobie ogromnie kontakt z przyrodą, moją rodzinę i moich cudownych przyjaciół, którzy są mą podporą i codzienną radością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here