Przepisy dotyczące swobody prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Unii Europejskiej umożliwiają jej prowadzenie we wszystkich krajach członkowskich. Swoboda działalności gospodarczej w Unii obejmuje prawo dostępu do prowadzenia działalności gospodarczej, zarówno w na zasadach samozatrudnienia, jak i zakładania i prowadzenia przedsiębiorstw. Nie dyskryminuje ona przedsiębiorcy ze względu na posiadane obywatelstwo.

Polski przedsiębiorca, który chciałby założyć własną firmę za granicą, powinien dobrze przemyśleć koncepcję działania przedsiębiorstwa i przyszłego profilu jego działalności, biorąc pod uwagę nie tylko realia gospodarcze danego kraju, ale także jego system podatkowy. W różnych krajach obowiązują odmienne procedury przy rejestracji przedsiębiorstwa, jak również wymagane są różne dokumenty. Co więcej, należy pamiętać, że w poszczególnych krajach Unii Europejskiej obowiązują różne systemy podatkowe i stawki podatku dochodowego.

Aby założyć firmę za granicą należy przede wszystkim zdobyć obszerną wiedzę na temat uregulowań dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w danym kraju. Następnie należy dokonać analizy opłacalności założenia firmy za granicą, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak zamożność potencjalnych klientów, wielkość rynku i siła konkurentów, dodatkowe ulgi i zachęty dla zagranicznych inwestorów, koszty wynajęcia biura lub zakładu produkcyjnego, jak również wysokość podatku dochodowego, podatku VAT i kosztów pracy, czyli obowiązkowych ubezpieczeń społecznych itp. Warto podkreślić, że rolę doradców przy zakładaniu firm w krajach Unii Europejskiej pełnią radcy handlowi ambasad i przedstawiciele zagranicznych izb gospodarczych.

Wiele osób zadaje sobie także pytanie dotyczące tego, czy możliwe jest założenie firmy w kraju, który nie jest członkiem UE. Możliwość taka istnieje, choć nie zawsze aktualny system ustawodawstwa zapewnia bezpieczne funkcjonowanie naszej firmy. Często jednak polscy przedsiębiorcy, ze względu na bliskość geograficzną i kulturową oraz niższym niż w Polsce kosztom pracy otwierają firmy za wschodnią granicą.

Prowadzenie działalności gospodarczej za wschodnią granicą wiąże się z licznymi niebezpieczeństwami, jednakże wielu przedsiębiorcom udaje się wygospodarować zyski nieporównywalne z tymi, jakie mogliby osiągnąć w Polsce. Ostatnio obserwowaną tendencją jest otwieranie przez obywateli Polski firm na Ukrainie, która najczęściej rejestrowana jest w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jako najbezpieczniejsza forma prowadzenia działalności gospodarczej. Firmę taką rejestruje się w Ministerstwie Gospodarki Ukrainy. Mimo wysokiej jednorazowej opłaty rejestracyjnej, wynoszącej 2.500 dolarów, Polscy przedsiębiorcy podkreślają, że założenie firmy na Ukrainie jest w chwili obecnej znacznie bardziej korzystne niż otworzenie firmy w Niemczech czy wyjazd do pracy w Anglii.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLokata terminowa – inwestowanie
Następny artykułPrivate Banking – informacje

Natasza Duraj – ukończyła studia na kierunku Ekonomia na Uniwersytecie Łódzkim, zostając w 1998 r. pracownikiem naukowo-badawczym tej uczelni. Specjalizuje się w finansach przedsiębiorstwa, analizie ekonomicznej, rachunkowości finansowej oraz zarządzaniu spółkami kapitałowymi. Współpracuje jako doradca finansowy przy realizacji projektów inwestycyjnych w spółkach akcyjnych sektora usług finansowych oraz jako konsultant strategii rozwojowych małych i średnich przedsiębiorstw.

Nasz specjalista o sobie:

Moje zamiłowania naukami ścisłymi są tylko jedną stroną mojej natury, której druga wiąże się z zamiłowaniami artystycznymi i muzyką klasyczną. Moją pasją jest taniec klasyczny, który traktuję jako cudowne okno umożliwiające mi spoglądanie w magiczny bajkowy świat baletu. Wolne chwile lubię spędzać z dobrą książką – gustuję szczególnie w literaturze francuskiej i rosyjskiej. Cenię sobie ogromnie kontakt z przyrodą, moją rodzinę i moich cudownych przyjaciół, którzy są mą podporą i codzienną radością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here