Odpowiedzi na to pytanie należy szukać w usłudze proponowanej przez banki, określanej mianem private banking, która polega na opracowywaniu indywidualnej, długoterminowej strategii zarządzania środkami finansowymi, będącymi w posiadaniu klienta. Usługa ta, mająca charakter zindywidualizowanej obsługi, realizowana jest za pomocą osobistego kontaktu pracownika banku, zwanego osobistym doradcą, z klientem.

Istota usługi private banking, określanej także mianem „bankowości prywatnej”, polega na tym, że bank proponuje klientowi wiele usług i produktów, stanowiących zintegrowaną całość, które stanowią odpowiedź na zgłaszane potrzeby klienta. Taka oferta przygotowywana jest na podstawie planu finansowego, który sporządzany jest przy uwzględnieniu celów i możliwości finansowych klienta, jak również jego skłonności lub awersji do ryzyka. Osobą, z którą klient bankowości prywatnej ma stały kontakt, jest jego doradca osobisty. Do jego zadań należy przede wszystkim uzgodnienie wszystkich niezbędnych szczegółów współpracy danego klienta z bankiem. Doradca osobisty staje się bowiem niejako „przewodnikiem” po całej ofercie inwestycyjnej banku i jest odpowiedzialny za całokształt relacji z klientem przez cały okres obowiązywania umowy.

Oferta private banking w Polsce nie jest tak bogata, jak usługi oferowane przez banki za granicą. Wiąże się to ze stosunkowo niską zamożnością polskiego społeczeństwa. O usłudze private banking w Polsce można mówić, klasyfikując ją w dwóch zasadniczych segmentach: segmencie elitarnym, który oferuje swoje usługi dla najzamożniejszych klientów oraz segmencie masowym, z ofertą przeznaczoną dla klientów osiągających dochody miesięczne netto powyżej średniej krajowej (zazwyczaj powyżej 5 tys. zł).

Klient, spełniający wymogi formalne ustalone przez bank, związane z osiąganym poziomem jego dochodu i zamierzający skorzystać z usług bankowości prywatnej, może liczyć na to, że zostaną mu zaproponowane różnego rodzaju produkty bankowe. W pierwszej kolejności należy wymienić lokaty bankowe, których oprocentowanie oraz czas trwania są indywidualnie uzgadniane między stronami -mogą być to lokaty złotowe, walutowe lub dwuwalutowe, jak również lokaty jednodniowe typu overnight. Oprócz lokat klientowi korzystającemu z usługi private banking mogą być zaproponowane różnego rodzaju produkty kredytowe, takie jak kredyty na zakup nieruchomości, kredyty powiązane z posiadanymi aktywami, których zabezpieczeniem może być kredytowana lub inna nieruchomość kredytobiorcy, a nawet osoby trzeciej. Ponadto w ofercie bankowości prywatnej są obecnie instrumenty finansowe, określane mianem produktów strukturyzowanych, które dają możliwość uzyskania zysków wyższych aniżeli lokaty bankowe, przy gwarancji ochrony zainwestowanego kapitału.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRejestracja firmy za granicą
Następny artykułJak sobie radzić z nieuczciwą konkurencją?

Natasza Duraj – ukończyła studia na kierunku Ekonomia na Uniwersytecie Łódzkim, zostając w 1998 r. pracownikiem naukowo-badawczym tej uczelni. Specjalizuje się w finansach przedsiębiorstwa, analizie ekonomicznej, rachunkowości finansowej oraz zarządzaniu spółkami kapitałowymi. Współpracuje jako doradca finansowy przy realizacji projektów inwestycyjnych w spółkach akcyjnych sektora usług finansowych oraz jako konsultant strategii rozwojowych małych i średnich przedsiębiorstw.

Nasz specjalista o sobie:

Moje zamiłowania naukami ścisłymi są tylko jedną stroną mojej natury, której druga wiąże się z zamiłowaniami artystycznymi i muzyką klasyczną. Moją pasją jest taniec klasyczny, który traktuję jako cudowne okno umożliwiające mi spoglądanie w magiczny bajkowy świat baletu. Wolne chwile lubię spędzać z dobrą książką – gustuję szczególnie w literaturze francuskiej i rosyjskiej. Cenię sobie ogromnie kontakt z przyrodą, moją rodzinę i moich cudownych przyjaciół, którzy są mą podporą i codzienną radością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here