Konta bankowe Konto oszczędnościowe z dzienną kapitalizacją lepsze od lokaty?

Konto oszczędnościowe z dzienną kapitalizacją lepsze od lokaty?

-

Wprowadzona wraz z początkiem kwietnia 2012 r. zmiana Ustawy ordynacja podatkowa z dnia 29 sierpnia 1997 roku sprawiła, że konta o jednodniowej kapitalizacji nie są już określane jako antybelkowe. W dalszym ciągu posiadają one jednak kilka atutów w porównaniu do bardziej konwencjonalnych depozytów.

Oprocentowanie prawdę Ci powie?

Konta oszczędnościowe o jednodniowym okresie kapitalizacji cechują się mniejszym oprocentowaniem niż tradycyjne lokaty. W związku z tym można przypuszczać, że osiągane za ich pośrednictwem zyski kapitałowe są proporcjonalnie niższe. Okazuje się jednak, że ta kwestia jest bardziej skomplikowana. Można ją przeanalizować przy pomocy następującego przykładu.

W szerokiej ofercie rynkowej banku X znajdują się dwa produkty depozytowe, które przykuły uwagę pana X:
– konto oszczędnościowe o dziennej kapitalizacji, oprocentowanie 5,5% skali roku;
– kwartalna lokata kapitalizowana na końcu okresu oszczędzania, oprocentowanie 6% w skali roku.

Pan X zamierza zdeponować swoje oszczędności w kwocie 10000 zł na okres trzech miesięcy (120 dni). Pracownik banku poinformował go, że lokata o jednodniowej kapitalizacji również będzie objęta podatkiem od zysków kapitałowych (znanym powszechnie jako podatek Belki). W związku z tym jego entuzjazm wobec tej formy oszczędzania znacząco zmalał (choć zależało mu na dostępności środków).

Odpowiednie obliczenia mogą pokazać, czy takie nastawianie pana X było słuszne.

dla pierwszego wariantu (lokata o jednodniowej kapitalizacji) kwartalna stopa zysku oraz wartość odsetek wynosi odpowiednio (wartości po opodatkowaniu):
Z = 1,20%
O = 120 zł

dla drugiego wariantu analogiczne wartości uzyskane po opodatkowaniu przedstawiają się następująco:
Z = 1,22%
O = 121,5 zł

Z powyższego przykładu wynika, że częsta kapitalizacja lokaty jednodniowej kompensowała efekt niższego oprocentowania. Różnice pomiędzy zyskami z obu depozytów są małe. Co więcej, konto oszczędnościowe oferuje swobodę w dysponowaniu środki, na której zależało panu X.

W związku z powyższym, można zalecić klientom, aby nie sugerowali się wartościami oprocentowania, jeżeli porównywane depozyty maja różną częstotliwość kapitalizacji (czyli dopisywania odsetek do salda). W takiej sytuacji znacznie bardziej wiarygodne są obliczenia, które pozwalają na wyznaczenie kwoty wypracowanych odsetek.

Która z opcji jest według Was lepsza? Konto oszczędnościowe czy lokata? Zachęcam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Kody sms czy hasła jednorazowe w bankowości internetowej?

Decydując się na dostęp do bankowości internetowej, warto sprawdzić, jaki sposób autoryzacji naszych transakcji oferuje bank, z którego usług korzystamy lub chcemy skorzystać. Coraz więcej banków udostępnia swoim klientom możliwość otrzymywania kodów autoryzacyjnych za pomocą wysyłanych komunikatów na nasz telefon komórkowy.

Jak rozwiązywać konflikty w rodzinie?

Konflikt z reguły jest nieprzyjemny dla obu stron. Często jednak okazuje się korzystny, ponieważ rozwiązania trudnej sytuacji, pokazania problemu i nazwania go. Konflikt prowadzi do zmian niezbędnych do rozwoju w relacjach międzyludzkich. Unikanie go nie jest dobrą strategią na dłuższą metę.

Zobacz też

Co to jest układ dynamicznego doładowania silnika?

Układ dynamicznego doładowania silnika powietrzem nie jest nowością zarówno wśród motocykli, jak i w ogóle pośród różnych konstrukcji silnikowych. Pierwsze użycia tego układu miały miejsce w samolotach, gdzie układy te stanowczo zwiększały moc zastosowanych silników. Sprawdzenie się układu w tych maszynach przyniosło próby przeniesienia go do maszyn bardziej popularnych, czyli samochodów i motocykli, jednaj w przypadku tych pierwszych układ ten nie został bardzo spopularyzowany.

Fasolki wszystkich smaków

Harry Potter chyba już na zawsze na dobre zagościł w sercach osób dorosłych i dzieci. To książka, która już...

Wybierz oryginalną i piękną torebkę

Każda kobieta chce świetnie wyglądać w różnych okolicznościach. Zależy nam na niebanalnych stylizacjach, które dodają nam uroku. Chętnie inspirujemy...

Może Cię zainteresuje: