Konta bankowe Konto oszczędnościowe z dzienną kapitalizacją lepsze od lokaty?

Konto oszczędnościowe z dzienną kapitalizacją lepsze od lokaty?

-

Wprowadzona wraz z początkiem kwietnia 2012 r. zmiana Ustawy ordynacja podatkowa z dnia 29 sierpnia 1997 roku sprawiła, że konta o jednodniowej kapitalizacji nie są już określane jako antybelkowe. W dalszym ciągu posiadają one jednak kilka atutów w porównaniu do bardziej konwencjonalnych depozytów.

Oprocentowanie prawdę Ci powie?

Konta oszczędnościowe o jednodniowym okresie kapitalizacji cechują się mniejszym oprocentowaniem niż tradycyjne lokaty. W związku z tym można przypuszczać, że osiągane za ich pośrednictwem zyski kapitałowe są proporcjonalnie niższe. Okazuje się jednak, że ta kwestia jest bardziej skomplikowana. Można ją przeanalizować przy pomocy następującego przykładu.

W szerokiej ofercie rynkowej banku X znajdują się dwa produkty depozytowe, które przykuły uwagę pana X:
– konto oszczędnościowe o dziennej kapitalizacji, oprocentowanie 5,5% skali roku;
– kwartalna lokata kapitalizowana na końcu okresu oszczędzania, oprocentowanie 6% w skali roku.

Pan X zamierza zdeponować swoje oszczędności w kwocie 10000 zł na okres trzech miesięcy (120 dni). Pracownik banku poinformował go, że lokata o jednodniowej kapitalizacji również będzie objęta podatkiem od zysków kapitałowych (znanym powszechnie jako podatek Belki). W związku z tym jego entuzjazm wobec tej formy oszczędzania znacząco zmalał (choć zależało mu na dostępności środków).

Odpowiednie obliczenia mogą pokazać, czy takie nastawianie pana X było słuszne.

dla pierwszego wariantu (lokata o jednodniowej kapitalizacji) kwartalna stopa zysku oraz wartość odsetek wynosi odpowiednio (wartości po opodatkowaniu):
Z = 1,20%
O = 120 zł

dla drugiego wariantu analogiczne wartości uzyskane po opodatkowaniu przedstawiają się następująco:
Z = 1,22%
O = 121,5 zł

Z powyższego przykładu wynika, że częsta kapitalizacja lokaty jednodniowej kompensowała efekt niższego oprocentowania. Różnice pomiędzy zyskami z obu depozytów są małe. Co więcej, konto oszczędnościowe oferuje swobodę w dysponowaniu środki, na której zależało panu X.

W związku z powyższym, można zalecić klientom, aby nie sugerowali się wartościami oprocentowania, jeżeli porównywane depozyty maja różną częstotliwość kapitalizacji (czyli dopisywania odsetek do salda). W takiej sytuacji znacznie bardziej wiarygodne są obliczenia, które pozwalają na wyznaczenie kwoty wypracowanych odsetek.

Która z opcji jest według Was lepsza? Konto oszczędnościowe czy lokata? Zachęcam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Lekcje muzealne – czy warto?

Większość placówek muzealnych ma w swoich ofertach propozycje, których odbiorcami są uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów oraz średnich. Oprócz klasycznego zwiedzania z przewodnikiem można wziąć udział w wykładach, warsztatach czy zajęciach wykorzystujących techniki multimedialne. Ostatnia uwaga to dotyczy szczególnie nowoczesnych placówek muzealnych, które posiadają zaplecze umożliwiające odbycie się takich zajęć.

Czy masturbacja to uzależnienie?

Ludzie zwykle masturbują się podczas nieobecności stałego partnera, jeśli są samotni lub kiedy nie rozpoczęli jeszcze regularnego życia seksualnego. Bywają jednak sytuacje, kiedy masturbacja przeradza się w niebezpieczne uzależnienie. Warto zatem dowiedzieć się, jakie są objawy nałogowego onanizmu.

Zobacz też

Pierwsza cieczka u suki – objawy, zachowanie, kiedy?

Pierwsza cieczka u suki występuje po zakończeniu dojrzewania płciowego. To, w jakim wieku jest wtedy suka, jest zależne od jej rasy, wielkości, osobniczych uwarunkowań. Zwykle suki osiągają dojrzałość płciową w wieku 6-12 miesięcy (czasami może to być nawet 20 miesiąc). Im mniejszy pies, tym zwykle wcześniej dojrzewa.

Objawy i rodzaje zaburzeń nastroju: jak je rozpoznać?

Zaburzenia nastroju to choroba psychiczna, która wpływa na nastrój, emocje, zachowanie i zdolność funkcjonowania codziennego. Często są one nierozpoznawane...

Busy z Katowic do Holandii zawsze na czas?

Wybierając busy z Katowic do Holandii można liczyć na komfortową podróż, dojazd do miejsca docelowego w wybranym terminie, co...

Może Cię zainteresuje: