Konta bankowe Konto oszczędnościowe z dzienną kapitalizacją lepsze od lokaty?

Konto oszczędnościowe z dzienną kapitalizacją lepsze od lokaty?

-

Wprowadzona wraz z początkiem kwietnia 2012 r. zmiana Ustawy ordynacja podatkowa z dnia 29 sierpnia 1997 roku sprawiła, że konta o jednodniowej kapitalizacji nie są już określane jako antybelkowe. W dalszym ciągu posiadają one jednak kilka atutów w porównaniu do bardziej konwencjonalnych depozytów.

Oprocentowanie prawdę Ci powie?

Konta oszczędnościowe o jednodniowym okresie kapitalizacji cechują się mniejszym oprocentowaniem niż tradycyjne lokaty. W związku z tym można przypuszczać, że osiągane za ich pośrednictwem zyski kapitałowe są proporcjonalnie niższe. Okazuje się jednak, że ta kwestia jest bardziej skomplikowana. Można ją przeanalizować przy pomocy następującego przykładu.

W szerokiej ofercie rynkowej banku X znajdują się dwa produkty depozytowe, które przykuły uwagę pana X:
– konto oszczędnościowe o dziennej kapitalizacji, oprocentowanie 5,5% skali roku;
– kwartalna lokata kapitalizowana na końcu okresu oszczędzania, oprocentowanie 6% w skali roku.

Pan X zamierza zdeponować swoje oszczędności w kwocie 10000 zł na okres trzech miesięcy (120 dni). Pracownik banku poinformował go, że lokata o jednodniowej kapitalizacji również będzie objęta podatkiem od zysków kapitałowych (znanym powszechnie jako podatek Belki). W związku z tym jego entuzjazm wobec tej formy oszczędzania znacząco zmalał (choć zależało mu na dostępności środków).

Odpowiednie obliczenia mogą pokazać, czy takie nastawianie pana X było słuszne.

dla pierwszego wariantu (lokata o jednodniowej kapitalizacji) kwartalna stopa zysku oraz wartość odsetek wynosi odpowiednio (wartości po opodatkowaniu):
Z = 1,20%
O = 120 zł

dla drugiego wariantu analogiczne wartości uzyskane po opodatkowaniu przedstawiają się następująco:
Z = 1,22%
O = 121,5 zł

Z powyższego przykładu wynika, że częsta kapitalizacja lokaty jednodniowej kompensowała efekt niższego oprocentowania. Różnice pomiędzy zyskami z obu depozytów są małe. Co więcej, konto oszczędnościowe oferuje swobodę w dysponowaniu środki, na której zależało panu X.

W związku z powyższym, można zalecić klientom, aby nie sugerowali się wartościami oprocentowania, jeżeli porównywane depozyty maja różną częstotliwość kapitalizacji (czyli dopisywania odsetek do salda). W takiej sytuacji znacznie bardziej wiarygodne są obliczenia, które pozwalają na wyznaczenie kwoty wypracowanych odsetek.

Która z opcji jest według Was lepsza? Konto oszczędnościowe czy lokata? Zachęcam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jakie wino do kurczaka?

To jakie wino podamy do obiadu nie zależy tylko od tego, co jest daniem głównym, lecz także od dodatków. Owszem, ważne jest to, że na obiad czy kolację podamy drób – kurczaka, jednak równie ważne sposób jego przygotowania. Do drobiu ogólnie pasują wina białe, jak zawsze do posiłków – wytrawne i półwytrawne. Chardonnay czy sauvignon blanc to najbardziej klasyczne białe szczepy, a wina z nich pijemy właśnie do drobiu.

Marketing mix – informacje

Marketing mix to bardzo bogaty zasób narzędzi marketingowych, używanych przez firmę do zrealizowania ustalonych wcześniej planów marketingowych, na określonym rynku docelowym. Źródła terminu marketing mix sięgają początku lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia, jednak w formule 4P spopularyzował go w 1960 roku amerykański profesor E. Jerome McCarthy. Jego koncepcja odnosi się do dóbr materialnych i składa się z czterech czynników, w obrębie których pojawiają się różnorodne zmienne marketingowe.

Zobacz też

Jak dobrać buty narciarskie dla dziecka? 5 rad

Przygotowania do nowego sezonu narciarskiego czas zacząć. Dzieci uwielbiają...

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: