Konta bankowe Konto oszczędnościowe dla dziecka - informacje

Konto oszczędnościowe dla dziecka – informacje

-

Rodzime banki bardzo chętnie witają małoletnich klientów w swoich progach. Jest to świadoma kalkulacja. W ten sposób kreują one swój wizerunek wśród ludzi, którzy za klika lat będą już pełnoprawnymi konsumentami usług finansowych.

Warunek konieczny: 13 lat oraz status ucznia

Powyższy wymóg jest podyktowany przepisami rodzimego prawa cywilnego. Mianowicie stanowi ono, że osoba poniżej 13 roku życia nie posiada zdolności do czynności prawnych (patrz art. 13 §1 Ustawy Kodeks cywilny z dnia 23 kwietnia 1964 roku Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93). W związku z powyższym dzieci, które nie przekroczyły trzynastego roku życia, nie mogą figurować jako strona jakiejkolwiek umowy. Osiągniecie wspomnianego wieku sprawia, że młody człowiek może założyć konto po uprzednim wyrażeniu zgody przez swojego opiekuna prawnego (rodzica bądź kuratora). Bank musi uzyskać potwierdzenie ze strony opiekuna, ponieważ człowiek dysponujący ograniczoną zdolnością do czynności prawnych może zawierać samodzielnie tylko takie umowy, które dotyczą drobnych spraw życia codziennego.

W związku z powyższym, określenie „konto dla dziecka” nie wydaje się szczególne trafne. Osoby w wieku 13 lat można już bowiem zaklasyfikować jako przedstawicieli młodzieży. Rodzice dzieci, które nie przekroczyły jeszcze wieku przyznającego ograniczoną zdolność do czynności prawnych, mogą w pewien sposób ominąć wymogi Kodeksu cywilnego. W tym celu muszą oni założyć konto oszczędnościowe lub rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, który daje możliwość korzystania z karty zbliżeniowej. Po uprzednim doładowaniu taki „plastik” może posłużyć jako cyfrowa portmonetka dla dziecka, która nie wymaga wprowadzania żadnych kodów (o ile punktu sprzedaży obsługują oferują możliwość płacenia w systemie zbliżeniowym).

Kolejny wymóg wobec posiadaczy kont młodzieżowych narzucają same banki. Otóż młody właściciel konta musi się okazać legitymacje szkolną lub inny dokument, który potwierdza jego status jako ucznia. Od rodzica wymaga się natomiast pokazania dowodu tożsamości na którym widnieją dane osobowe, PESEL oraz zdjęcie.

Co w pakiecie?

Krajowe banki w przypadku usług przeznaczonych dla młodzieży bardzo mocno akcentują możliwości związane z nowoczesnymi technologiami. E-bankowość nikogo już nie dziwi, dlatego najnowszym trendem są karty w technologii PayPass oraz usługi bankowości mobilnej.

Warto wiedzieć, że konta młodzieżowe są nieco tańsze od swoich pełnoprawnych odpowiedników. Warto zwrócić uwagę na prowizje związane z wypłatą środków w bankomatach, które nie należą do sieci danego banku. Spore znaczenie maja też koszty związane z częstym przelewaniem środków na konto dziecka. W związku z tym założenie konta w tym samym banku, który prowadzi konto rodzica, może przyczynić się do znaczących oszczędności.

Czy założyliście konto oszczędnościowe swojemu dziecku? Zachęcam do wypowiadania się w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Gruźlica – leczenie

Gruźlica jest chorobą, która niewątpliwie wymaga specjalistycznego leczenia przez długi okres czasu. W praktyce zastosowanie mają sprawdzone schematy leczenia, które zostały zaakceptowane i są zalecane przez Światową Organizację Zdrowia. Każde nowe zachorowanie powinno być analizowane indywidualnie.

Syndrom grupowego myślenia – definicja, charakterystyka, objawy

Syndrom grupowego myślenia (ang.: groupthink) bywa również nazywany „gromadomyśleniem”. Termin ten określa zachowania, gdzie nacisk ze strony grupy powoduje uleganie jednostki ograniczającej sugestii. W efekcie tego podejmuje ona decyzję taką samą jak reszta grupy, do której należy.

Zobacz też

Jakie ubezpieczenie dla firmy?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z możliwością wystąpienia wielu nieprzewidzianych zdarzeń, dlatego warto odpowiednio się zabezpieczyć poprzez zawarcie umowy ubezpieczenia. Niektóre grupy zawodowe są wręcz do tego zobowiązane np. doradcy podatkowi, jednakże nawet ci przedsiębiorcy dla których ubezpieczenie nie jest obligatoryjne często decydują się na taką formę ochrony.

Objawy i rodzaje zaburzeń nastroju: jak je rozpoznać?

Zaburzenia nastroju to choroba psychiczna, która wpływa na nastrój, emocje, zachowanie i zdolność funkcjonowania codziennego. Często są one nierozpoznawane...

Busy z Katowic do Holandii zawsze na czas?

Wybierając busy z Katowic do Holandii można liczyć na komfortową podróż, dojazd do miejsca docelowego w wybranym terminie, co...

Może Cię zainteresuje: