Konta bankowe Konto oszczędnościowe dla dziecka - informacje

Konto oszczędnościowe dla dziecka – informacje

-

Rodzime banki bardzo chętnie witają małoletnich klientów w swoich progach. Jest to świadoma kalkulacja. W ten sposób kreują one swój wizerunek wśród ludzi, którzy za klika lat będą już pełnoprawnymi konsumentami usług finansowych.

Warunek konieczny: 13 lat oraz status ucznia

Powyższy wymóg jest podyktowany przepisami rodzimego prawa cywilnego. Mianowicie stanowi ono, że osoba poniżej 13 roku życia nie posiada zdolności do czynności prawnych (patrz art. 13 §1 Ustawy Kodeks cywilny z dnia 23 kwietnia 1964 roku Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93). W związku z powyższym dzieci, które nie przekroczyły trzynastego roku życia, nie mogą figurować jako strona jakiejkolwiek umowy. Osiągniecie wspomnianego wieku sprawia, że młody człowiek może założyć konto po uprzednim wyrażeniu zgody przez swojego opiekuna prawnego (rodzica bądź kuratora). Bank musi uzyskać potwierdzenie ze strony opiekuna, ponieważ człowiek dysponujący ograniczoną zdolnością do czynności prawnych może zawierać samodzielnie tylko takie umowy, które dotyczą drobnych spraw życia codziennego.

W związku z powyższym, określenie „konto dla dziecka” nie wydaje się szczególne trafne. Osoby w wieku 13 lat można już bowiem zaklasyfikować jako przedstawicieli młodzieży. Rodzice dzieci, które nie przekroczyły jeszcze wieku przyznającego ograniczoną zdolność do czynności prawnych, mogą w pewien sposób ominąć wymogi Kodeksu cywilnego. W tym celu muszą oni założyć konto oszczędnościowe lub rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, który daje możliwość korzystania z karty zbliżeniowej. Po uprzednim doładowaniu taki „plastik” może posłużyć jako cyfrowa portmonetka dla dziecka, która nie wymaga wprowadzania żadnych kodów (o ile punktu sprzedaży obsługują oferują możliwość płacenia w systemie zbliżeniowym).

Kolejny wymóg wobec posiadaczy kont młodzieżowych narzucają same banki. Otóż młody właściciel konta musi się okazać legitymacje szkolną lub inny dokument, który potwierdza jego status jako ucznia. Od rodzica wymaga się natomiast pokazania dowodu tożsamości na którym widnieją dane osobowe, PESEL oraz zdjęcie.

Co w pakiecie?

Krajowe banki w przypadku usług przeznaczonych dla młodzieży bardzo mocno akcentują możliwości związane z nowoczesnymi technologiami. E-bankowość nikogo już nie dziwi, dlatego najnowszym trendem są karty w technologii PayPass oraz usługi bankowości mobilnej.

Warto wiedzieć, że konta młodzieżowe są nieco tańsze od swoich pełnoprawnych odpowiedników. Warto zwrócić uwagę na prowizje związane z wypłatą środków w bankomatach, które nie należą do sieci danego banku. Spore znaczenie maja też koszty związane z częstym przelewaniem środków na konto dziecka. W związku z tym założenie konta w tym samym banku, który prowadzi konto rodzica, może przyczynić się do znaczących oszczędności.

Czy założyliście konto oszczędnościowe swojemu dziecku? Zachęcam do wypowiadania się w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Ile można zarobić na stronie internetowej?

Posiadanie własnej witryny w sieci dla przedsiębiorców stało się już niejako koniecznością marketingową. Dla wielu osób prowadzących przeróżny rodzaj działalności, poza gospodarczą również jest to doskonały sposób na wyrażenie siebie, kręgu swoich zainteresowań czy pasji. Dobrze pozycjonowana, ciekawa i często odwiedzana strona internetowa, może nam przynieść spore zyski. Wszystko zależy od tego jak dużo czasu zainwestujemy w jej stworzenie, aktualizację i budowanie pozycji w gigancie medialnym jakim jest Internet.

Agent ubezpieczeniowy a broker – różnice

Agent ubezpieczeniowy i broker to osoby działające w branży ubezpieczeniowej. Na pierwszy rzut oka wydawać się może, że zawody te są do siebie bardzo podobne, ponieważ wykonują tą samą profesję, czyli pośrednictwo ubezpieczeniowe, jednak różnice pomiędzy agentem a brokerem są dość wyraźne.

Zobacz też

Co to jest sepsa?

Sama nazwa sepsa do dziś wywołuje przestrach w oczach wielu osób. Warto zatem wyjaśnić, co kryje się pod tajemniczym pojęciem i jednocześnie obalić niektóre nieprawdziwe, a utarte przekonania.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: