Konta bankowe Konto oszczędnościowe dla dziecka - informacje

Konto oszczędnościowe dla dziecka – informacje

-

Rodzime banki bardzo chętnie witają małoletnich klientów w swoich progach. Jest to świadoma kalkulacja. W ten sposób kreują one swój wizerunek wśród ludzi, którzy za klika lat będą już pełnoprawnymi konsumentami usług finansowych.

Warunek konieczny: 13 lat oraz status ucznia

Powyższy wymóg jest podyktowany przepisami rodzimego prawa cywilnego. Mianowicie stanowi ono, że osoba poniżej 13 roku życia nie posiada zdolności do czynności prawnych (patrz art. 13 §1 Ustawy Kodeks cywilny z dnia 23 kwietnia 1964 roku Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93). W związku z powyższym dzieci, które nie przekroczyły trzynastego roku życia, nie mogą figurować jako strona jakiejkolwiek umowy. Osiągniecie wspomnianego wieku sprawia, że młody człowiek może założyć konto po uprzednim wyrażeniu zgody przez swojego opiekuna prawnego (rodzica bądź kuratora). Bank musi uzyskać potwierdzenie ze strony opiekuna, ponieważ człowiek dysponujący ograniczoną zdolnością do czynności prawnych może zawierać samodzielnie tylko takie umowy, które dotyczą drobnych spraw życia codziennego.

W związku z powyższym, określenie „konto dla dziecka” nie wydaje się szczególne trafne. Osoby w wieku 13 lat można już bowiem zaklasyfikować jako przedstawicieli młodzieży. Rodzice dzieci, które nie przekroczyły jeszcze wieku przyznającego ograniczoną zdolność do czynności prawnych, mogą w pewien sposób ominąć wymogi Kodeksu cywilnego. W tym celu muszą oni założyć konto oszczędnościowe lub rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, który daje możliwość korzystania z karty zbliżeniowej. Po uprzednim doładowaniu taki „plastik” może posłużyć jako cyfrowa portmonetka dla dziecka, która nie wymaga wprowadzania żadnych kodów (o ile punktu sprzedaży obsługują oferują możliwość płacenia w systemie zbliżeniowym).

Kolejny wymóg wobec posiadaczy kont młodzieżowych narzucają same banki. Otóż młody właściciel konta musi się okazać legitymacje szkolną lub inny dokument, który potwierdza jego status jako ucznia. Od rodzica wymaga się natomiast pokazania dowodu tożsamości na którym widnieją dane osobowe, PESEL oraz zdjęcie.

Co w pakiecie?

Krajowe banki w przypadku usług przeznaczonych dla młodzieży bardzo mocno akcentują możliwości związane z nowoczesnymi technologiami. E-bankowość nikogo już nie dziwi, dlatego najnowszym trendem są karty w technologii PayPass oraz usługi bankowości mobilnej.

Warto wiedzieć, że konta młodzieżowe są nieco tańsze od swoich pełnoprawnych odpowiedników. Warto zwrócić uwagę na prowizje związane z wypłatą środków w bankomatach, które nie należą do sieci danego banku. Spore znaczenie maja też koszty związane z częstym przelewaniem środków na konto dziecka. W związku z tym założenie konta w tym samym banku, który prowadzi konto rodzica, może przyczynić się do znaczących oszczędności.

Czy założyliście konto oszczędnościowe swojemu dziecku? Zachęcam do wypowiadania się w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Zespół Sjögrena – leczenie

Chociaż wiedza medyczna stale się rozwija nieustannie, to ciągle pozostaje wiele kwestii, które są niewyjaśnione do końca. W głównej mierze mowa tutaj o chorobach z autoagresji, a przede wszystkim o ich etiologii. Lekarze, naukowcy, immunolodzy wiedzą już, że u pacjentów cierpiących z powodu chorób autoimmunologicznych, obecne są przeciwciała, które ukierunkowane są przeciwko własnym komórkom organizmu. Cały czas trwają badania, które miałyby na celu odkrycie przyczyny, czynnika, który zapoczątkowuje produkcję tych przeciwciał.

Dieta na cellulit na udach – jadłospis

Cellulit. Już na samą myśl o nim dostaję gęsiej skórki. Zmora każdej kobiety, która niedostatecznie dba o swoje ciało. Wszystko jednak zaczyna się jak zwykle od jedzenia. Pożywienie daje nam siłę do życia, energię do działania i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu – jeżeli oczywiście jest ono odpowiednio skomponowane. Zła dieta oznacza niepożądane skutki dla naszego ciała i zdrowia. W tym także nadmierne kilogramy i przeklęty cellulit.

Zobacz też

Rozliczenie podatkowe z Holandii i Czech – jak otrzymać dodatkowe pieniądze?

Wielu Polaków wyjeżdża za granicę do prac sezonowych. Wpływ...

Co przedsiębiorca powinien wiedzieć o podatkach?

Nikt nie lubi podatków, jednak każdy przedsiębiorca powinien stale poszerzać wiedzę na ich temat. Opanowanie szczegółowych przepisów pozwoli Ci...

Idealne kremy pod makijaż letni – sprawdź, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze!

Czy wiesz, czym powinnaś się kierować, poszukując kremu pod makijaż na lato? Jakie wymagania powinien spełnić i o czym...

Może Cię zainteresuje: