Konta bankowe Konto oszczędnościowe a PIT

Konto oszczędnościowe a PIT

-

Podatek od zysków kapitałowych (zwany powszechnie podatkiem Belki) już na dobre zadomowił się w krajowym systemie finansów publicznych, a posiadacze depozytów przyzwyczaili się do oddawania fiskusowi niemal jednej piątej wypracowanych odsetek. Pewne pocieszenie stanowi fakt, że formalności, które są związane z tym świadczeniem, nie angażują podatnika. Jest to konsekwencja przepisów, które nakładają na bank obowiązek naliczenia, potrącenia i odprowadzenia należnego podatku.

Opodatkowane: konta oszczędnościowe, lokaty, a nawet ROR-y

Postawę prawną do naliczanie podatku od wypracowanych odsetek stanowi artykuł 30a ustęp 1 punkt 3 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 1991 nr 80 poz. 350). Stanowi on, że opodatkowaniu ryczałtową stawką 19% podlegają wszystkie środki, które zostały zgromadzone na depozytach. Jedyny wyjątek może dotyczyć funduszy, które zostały zgromadzone w związku z prowadzona działalnością gospodarcza.

Oznacza to, że podatek Belki pomniejsza zyski odsetkowe w przypadku:
– kont oszczędnościowych;
– lokat;
– rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych (ROR-ów).

Z punktu widzenia obowiązku podatkowego, waluta, w której denominowany jest depozyt, nie ma znaczenia. Zasady postępowania dla wyrażonych w walucie obcej zysków kapitałowych są wyszczególnione w artykule 11 ustęp 3 i 4 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl wspomnianych przepisów bank przelicza uzyskane przychody z tytułu odsetek wedle kursu kupna danej waluty, który jest stosowany danego dnia.

W kontekście powyższego zestawienia warto zwrócić uwagę na to, że fiskus pokusił się o opodatkowanie rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych. Jak wiadomo, ROR-y zapewniają bardzo niskie dochody odsetkowe, ponieważ stopa ich oprocentowania nie przekracza 1% w skali roku. W czerpaniu zysków z małych zysków kapitałowych wydatnie pomagają zmiany ordynacji podatkowej, które weszły w życie wraz z początkiem kwietnia 2012 r.

Podatek naliczony co do grosza

Niedawna nowelizacja ustawy o ordynacji podatkowej sprawiła, że powyższy tytuł nabiera zupełnie dosłownego sensu. Aby się o tym przekonać, wystarczy sięgnąć do artykułu 63 wspomnianego aktu prawnego. W brzmieniu obowiązującym do 31 marca 2012 r. przewidywał on, że podstawy naliczania podatku są zaokrąglane z dokładnością do 50 groszy. Ta reguła w dalszym ciągu jest aktualna dla praktycznie wszystkich należności podatkowych. Niedawne zmiany dotyczyły tylko odsetek od depozytów, pożyczek i papierów wartościowych (łącznie z ich dyskontem). Wspomniane przychody są teraz naliczane z dokładnością do 1 grosza. To przemyślane posunięcie fiskusa sprawiło, że depozyty o dziennej kapitalizacji i niskiej kwocie naliczanych odsetek przestały się wymykać opodatkowaniu.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jakie prace w ogrodzie w październiku?

W październiku rośliny przygotowujemy do zimy. Kwitną już ostatnie kwiaty, liście spadają s drzew. Sezon ogrodniczy powoli kończy się.

Łysienie – leczenie

Nadmierne wypadanie włosów (powyżej 100 dziennie) nazywamy łysieniem. Może dotyczyć każdego - niezależnie od płci.

Zobacz też

Na czym polegają kluby mam?

Przyszłe mamy często wycofują się z różnych aktywności. Samopoczucie nie zawsze pozwala spotykać się z taką liczbą osób jak do tej pory, poza tym już wtedy zaczynają zmieniać się priorytety. Kiedy maluszek przychodzi na świat, przez znaczny czas nie zajmujemy się niczym innym jak opieką nad nim. Kiedy w końcu uporamy się z karmieniem i innymi sprawami, i jesteśmy coraz bardziej wyspane, odkrywamy, że nasze kontakty z innymi ludźmi co najmniej przygasły.

Objawy i rodzaje zaburzeń nastroju: jak je rozpoznać?

Zaburzenia nastroju to choroba psychiczna, która wpływa na nastrój, emocje, zachowanie i zdolność funkcjonowania codziennego. Często są one nierozpoznawane...

Busy z Katowic do Holandii zawsze na czas?

Wybierając busy z Katowic do Holandii można liczyć na komfortową podróż, dojazd do miejsca docelowego w wybranym terminie, co...

Może Cię zainteresuje: