Problem z niepłacącym kontrahentem

Zawierając umowę (zarówno ustną, jak i pisemną), raczej nie zakładasz z góry, że osoba fizyczna lub firma, z którą podejmiesz współpracę, może się z niej nie wywiązać. Załóżmy, że sam prowadzisz działalność, w ramach której świadczysz konkretne usługi. Wykonujesz dane zlecenie w terminie i naturalnie oczekujesz terminowej zapłaty za realizację. Zdarzają się niestety kontrahenci, traktujący „deadline”, jako datę punkt orientacyjny lub całkowicie uchylają się od płatności, uważając przy tym, że nie dosięgnie ich za to żadna kara.

W tym poradniku postaramy się pokrótce wyjaśnić Ci, co możesz zrobić, aby otrzymać swoją należność, bez narażania się na jeszcze większy stres.

Wyślij dłużnikowi ostrzeżenie wraz z wezwaniem do zapłaty

Niewywiązujący się z płatności kontrahent to naprawdę uciążliwa kwestia, która może odbijać się bardzo negatywnie na Twojej firmie. Zdarza się, że oczekiwanie na zapłatę może rozciągać się do wielu miesięcy, czy nawet lat. Zarówno porzucenie sprawy, odpuszczając dłużnikowi, jak i czekanie  na zapłatę w nadziei, że kiedyś nastąpi, nie są raczej skutecznymi sposobami. Pierwszym krokiem, jaki warto podjąć w celu wyegzekwowania swojej należności, jest wysłanie wezwania do zapłaty oraz ostrzeżenia o możliwości skierowania sprawy na drogę sądową. Może się okazać, że takie pismo zmobilizuje dłużnika do płatności, ze strachu przed nieprzyjemnymi konsekwencjami. Możesz być pewien, że w taki sposób pokażesz kontrahentowi, że jesteś zdeterminowany, aby uzyskać należność.

Przed wysłaniem wezwania, powinieneś również upewnić się, że zawiera ono wszystkie niezbędne dane, takie jak:

  • Dane teleadresowe oraz nazwę (dłużnika i wierzyciela).
  • Udokumentowaną kwotę należności oraz naliczone odsetki.
  • Podstawę naliczenia opłaty.
  • Termin spłaty i numer rachunku bankowego.
  • Konsekwencje niedokonania wpłaty w danym terminie.
  • Propozycję możliwości ugodowego rozwiązania sprawy.

Pisemne porozumienie z dłużnikiem lub…

Jest to kolejne rozwiązanie, jakie możesz zastosować. Jeżeli, dłużnik chce uiścić zapłatę, ale nie może tego zrobić ze względu na sytuację finansową, możesz zaproponować mu porozumienie, w którym zostanie określona data oraz sposób spłaty należności. W sytuacji, gdy dłużnik nie wywiąże się z takiego porozumienia, jest to również wartościowy materiał dowodowy podczas ewentualnej rozprawy sądowej, ponieważ potwierdza istnienie długu.

Jeszcze inną metodą, którą stosuje się w celu mobilizacji dłużnika do uiszczenia spłaty, jest wpisanie go do Biura Informacji Gospodarczej. Niezapłacony rachunek, czy faktura będą wystarczające do zgłoszenia kontrahenta – wyrok sądowy nie jest konieczny. W taki sposób ujawnione zostaną informacje o nielojalności, co może wpłynąć negatywnie na jego wizerunek, a w efekcie – zaktywizować do spłaty długu.

Kolejną opcją, jaką możesz zastosować, aby uzyskać swoją należność, kiedy nie masz czasu lub chęci na samodzielne zajęcie się sprawą, jest skorzystanie z pomocy zewnętrznej windykacji. Zanim podpiszesz umowę z firmą windykacyjną, powinieneś odpowiednio sprawdzić jej wiarygodność. Pomoże ona ustalić lokalizację dłużnika, sprawdzić jego stan posiadania, a także prowadzić negocjacje w sprawie spłaty. Jeżeli takie działania również nie przyniosą oczekiwanych efektów, windykator może pomóc Ci w skierowaniu sprawy do sądu.

Skieruj sprawę na drogę sądową

Przedtem jednak powinieneś wysłać wezwanie do zapłaty, a także przygotować wszystkie dowody, które potwierdzają istnienie długu. Nie można zapominać, że zgłoszenie sprawy do sądu wiąże się z koniecznością poniesienia kosztów. W celu skutecznego ubiegania się o swoją należność warto skorzystać z pomoc prawników, którzy pomogą skompletować potrzebne dokumenty oraz przeprowadzić sprawę w jak najkorzystniejszych warunkach.

Pamiętaj również, że doprowadzenie sprawy do końca nie jest równoznaczne z uzyskaniem należności. W sytuacji, gdy kontrahent unika spłaty długu nawet pomimo zakończenia procesu sądowego, konieczne będzie skorzystanie z usług komornika.

Bądź konsekwentny i egzekwuj swoje prawa!

Nawet w sytuacji, gdy nie masz ochoty, czy możliwości czasowych na zajęcie się całą sprawą osobiście, warto zlecić to zadanie zewnętrznej firmie. Obecnie cała masa przedsiębiorców nie wysyła wezwań do zapłaty, ze względu na brak wiary w możliwość ugodowego rozwiązania sprawy. Odpowiednia pomoc w postaci prawników, czy windykatorów okazuje się w takich sytuacjach nieoceniona, sprawiając jednocześnie, że Ty sam oszczędzisz sobie dodatkowych nerwów.

Artykuł został stworzony we współpracy z kancelarią adwokacką „Wieniawska Adwokaci”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here