Istnieją wersje gry, w których występuje zróżnicowana punktacja: za ułożenie ciągu przy ustawieniu pięciokolorowym – jeden punkt, przy ustawieniu siedmiokolorowym – dwa punkty, przy ustawieniu dziewięciokolorowym – cztery punkty.

W ramach jednego ruchu zaznaczoną kulkę można przenieść w dowolne miejsce na planszy, jeśli tylko istnieje możliwość dotarcia do tego pola poruszając się tylko i wyłącznie po sąsiednich, nie zajętych polach planszy. Jeśli przestawienie jednej kulki skutkuje zniknięciem kulek z planszy, wówczas wykonuje się od razu kolejny ruch. Jeżeli natomiast nie powoduje to zmniejszenia ilości kulek, przybywają na planszy trzy nowe kulki.

Zakończenie gry następuje w momencie, gdy nie można już zmienić miejsca położenia żadnej z kulek. Gracz może skorzystać z opcji podglądu trzech następnych kulek, które pojawią się na planszy. Skorzystanie z takiej możliwości skutkuje jednak zmniejszeniem ilości otrzymywanych punktów o trzydzieści procent.

Oprócz tej podstawowej, istnieje też cały szereg innych wersji gry w kulki. Można przykładowo zagrać w chińskie kulki, gdzie ułożone w rzędzie różnokolorowe kulki przesuwają się po torze z wieloma zakrętami. Gracz „strzela” natomiast kolejnymi kulami, dokładając tym samym kolejne elementy do rzędu kulek. Kulki znikają, jeśli „wystrzelona” kulka stworzy rząd co najmniej trzech kulek w tym samym kolorze. Jeśli oddawane strzały nie są dobre (dokładane kulki nie znikają, bo nie udaje się ich ułożyć w jednokolorowym rzędzie) wówczas „naszyjnik” kulek zbliża się do końca toru, po którym się porusza – gra się kończy.

Podobna wersja to kulki Soliter, gdzie zadaniem gracza jest likwidowanie kulek poprzez dokładanie kolejnych tak, żeby tworzyły one jednokolorowe rzędy (co najmniej trzy sztuki). Nowe kulki są w tej wersji gry wystrzeliwane z pewnego rodzaju rynienki. Jeśli oddawane przez gracza strzały nie są cenne, cała konstrukcja kulek obniża się utrudniając tym samym oddawanie kolejnych strzałów.

Zobacz jak grać w Kulki Lewandowskiego:

Lubicie grać w kulki? W co najbardziej lubicie grać w towarzystwie? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zrobić koka krok po kroku – Videoporada
Następny artykułGra w Osła – zasady

Norbert Banasiak - ukończył studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada różnorodne doświadczenie redaktorsko-dziennikarskie. Współpracował m.in. z Gazetą Prawną,  portalem i miesięcznikiem branży rozrywkowej E-PLAY, miesięcznikiem What`up in Warsaw.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Lubię w szczególności wszelkie gry, które rozwijają przydatne umiejętności: logiczne myślenie, koncentrację, szybkie podejmowanie decyzji. Moje zainteresowania zawodowe, jak i prywatne, oscylują poza tym wokół zagadnień związanych z kwestiami językowymi (translatoryka, semiotyka), Internetem, polityką międzynarodową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here