Na początku należy ustalić liczbę graczy, ponieważ od tego zależy liczba rozdawanych kart. Jeśli graczy jest trzech, należy wybrać z talii karty trzy „czwórki” (cztery karty tej samej wartości, np. cztery króle, damy, walety). Tak więc liczba „czwórek” zależy od liczby graczy. Karty, które biorą udział w grze należy przetasować i rozdać między uczestników gry. Każdy z graczy ma ich cztery.

Rozdane karty mogą widzieć jedynie ich właściciele. Gracz rozpoczynający wybiera jedną ze swoich kart, która nie jest mu potrzebna i podaje ją graczowi siedzącemu po jego lewej stronie. Przekazanie karty powinno się odbyć w ten sposób, aby przekazywana karta nie była widoczna dla pozostałych uczestników gry. Gracz po lewej bierze kartę i sam wybiera jedną, żeby przekazać ją kolejnemu graczowi (zgodnie z ruchem wskazówek zegara).

Zasadą jest, że gracze nie zastanawiają się zbyt długo nad wyborem karty – gra musi się odbywać w dość szybkim tempie i przekazywanie kart musi następować płynnie. Dlatego bardzo ważna jest w tej grze bystrość i umiejętność szybkiego orientowania się w sytuacji. Kiedy któremuś z graczy uda się skompletować cztery takie same karty, kładzie je na stole. W tym momencie reszta graczy musi również (jak najszybciej) położyć karty na stół. Gracz, który położy karty jako ostatni, przegrywa. Osoba ta otrzymuje pierwszą literę ze słowa OSIOŁ. Gra toczy się tak długo, aż jeden z graczy uzbiera wszystkie pięć liter.

Gracz, który uzbierała cztery karty tej samej wartości może wybrać moment, kiedy położy karty na stół, może zagadywać innych graczy, zwodzić ich itd. Położenie kart na stole można zastąpić innym gestem. Może to być np. podrapanie się po nosie, zastukanie w stół – zależy to tylko od inwencji uczestników gry. Rozgrywkę można jeszcze bardziej urozmaicić np. poprzez dodanie asa do używanych w grze kart. Wówczas jeden z graczy będzie posiadał pięć kart i to ten gracz będzie rozpoczynał grę. Oczywistym jest, że as nie będzie potrzebny żadnemu graczowi, jednak pozbyć się tej karty można dopiero po odczekaniu jednej kolejki.

Jakie są Wasze ulubione gry karciane? W co, kiedy i z kim najczęściej gracie? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak grać w kulki? Zasady
Następny artykułSernik bez sera – przepis

Norbert Banasiak - ukończył studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada różnorodne doświadczenie redaktorsko-dziennikarskie. Współpracował m.in. z Gazetą Prawną,  portalem i miesięcznikiem branży rozrywkowej E-PLAY, miesięcznikiem What`up in Warsaw.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Lubię w szczególności wszelkie gry, które rozwijają przydatne umiejętności: logiczne myślenie, koncentrację, szybkie podejmowanie decyzji. Moje zainteresowania zawodowe, jak i prywatne, oscylują poza tym wokół zagadnień związanych z kwestiami językowymi (translatoryka, semiotyka), Internetem, polityką międzynarodową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here