Playstation 4 Pro

Sony PlayStation to żywa legenda. Pierwsze japońskie konsole trafiły do sprzedaży przeszło ćwierć wieku temu. Obecnie na rynku dostępna jest już 4 generacja tych urządzeń. Wiele wskazuje na to, że Sony po raz kolejny pokonało w wyścigu nie tylko mniej znaczących rywali, lecz również Microsoft, który snuł wizje triumfu Xboxa One nad odwiecznym rywalem. Oto 5 powodów, które tłumaczą, dlaczego PlayStation jest najlepiej sprzedającą się konsolą na świecie.

Porównując dwie najpopularniejsze konsole będące obecnie w sprzedaży – Playstation 4 i Xboxa One – trzeba pamiętać, że projektowano je w 2013 roku. Od tego czasu świat poszedł bardzo do  przodu, a znaczne zmiany zaszły w ulepszonych wersjach obu konsol – Playstation 4 Pro i Xboxie One X. Są to obecnie najlepsze konsole na rynku. Analiza dostępnych gier, kontrolerów, podzespołów, dodatkowych możliwości oraz ceny potwierdza, że Microsoft, po raz kolejny, musi uznać wyższość Sony w dziedzinie konsol do gry.

1. Gry na wyłączność

Sony i Microsoft konkurują jednak nie tylko sprzętem, ale również grami, które są dostępne tylko na wybrana platformę. Fani kultowych tytułów, takich jak Uncharted, Killzone, Ratchet and Clank czy Gran Turismo będą mogli obejść się smakiem, jeżeli wybiorą Xboxa, a nie japońską konstrukcję. Przeglądając tytuły na wyłączność, szybko dojdziemy do wniosku, że jest to kolejny argument za zakupem Playstation.

2. Kontrolery

Podstawą udanej rozgrywki są też kontrolery. Playstation 4 Pro jest wyposażone w kontroler Sony DualShock 4, który wydaje się lepszy niż pad do Xboxa One. Przewaga tego pierwszego to klikalny touchpad, który pozwala twórcom gry na dodanie dodatkowej opcji. Inne atuty to m.in. przycisk do dzielenia się treściami w mediach społecznościowych czy wbudowany głośnik.

3. Podstawowe parametry – podzespoły i wydajność

Obie te konstrukcje opierają się na ośmiordzeniowych procesorach, choć na tym polu Microsoft oferuje nieco szybszy procesor i więcej RAMu. Dyski o pojemności 1TB to podstawowe wyposażenie obu konsol. Sęk w tym, że lepsze podzespołu niekoniecznie przekładają się na lepszą wydajność w grach. Każdy tytuł należałoby rozpatrywać z osobna. Nie jest więc tak, że nieco nowszy Xbox jest wyraźnie lepszy niż Playstation. Pod względem technicznym to bardzo podobne (i bardzo wydajne) urządzenia.

4. VR

Wirtualna rzeczywistość to przyszłość gier video. W tej dziedzinie Sony znacznie wyprzedza Microsoft. Konsole z rodziny Playstation 4 można sparować z hełmem „Playstation VR” . Ten system oferuje 360 stopni widoczności i oszołamiające efekty wizualne dzięki ekranowi OLED oraz dźwiękowi 3D. Dlatego gra w Paper Beast lub Everybody’s Golf VR to pokusa, której trudno się oprzeć.

5. Cena

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że poważnym atutem Xboxa jest cena. Początkowo konsola Microsoftu była bowiem znacznie droższa, lecz obecnie ceny Playstation 4 Pro i Xboxa One X są bardzo zbliżone. W tej sytuacji warto wybrać lepszą konsolę – bez względu na to, które urządzenie będzie aktualnie nieco tańsze ze względu na trwającą promocję. Cena Playstation ma uzasadnienie w postaci wyraźnie lepszego kontrolera, ciekawszych gier i przede wszystkim obsługi technologii VR. Warto też pamiętać, że oba urządzenia znajdują się w ofercie operatorów komórkowych, dzięki czemu możemy  je kupić w korzystnych ratach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here