Naturalne metody pobudzania laktacji

Karmienie piersią jest wpisane w kobiecą fizjologię, jednak nie każdej mamie przychodzi z łatwością. Problemem bywa zbyt mała ilość produkowanego pokarmu, ale to nie powód do odstawienia niemowlęcia od piersi. Istnieje wiele sposobów na pobudzenie laktacji – poznaj te naturalne.

Właściwa produkcja mleka rozpoczyna się po upływie kilku godzin od porodu, a swój szczyt osiąga po 2-3 dobach. Jednak często kobietom wydaje się, że ich organizm produkuje zbyt małą ilość pokarmu. Najlepszym i obiektywnym wskaźnikiem tego, czy rzeczywiście tak jest, są przyrosty dobowe dziecka. Jeśli jednak mamy potwierdzenie, a dziecko nie najada się, a w konsekwencji szybko się wybudza i płacze, w takiej sytuacji warto zadbać o stymulowanie laktacji. Dzięki temu piersi będą produkowały znacznie więcej mleka.

1. Prawidłowa technika karmienia

Prawidłowe przystawianie niemowlęcia do brodawki i odpowiedni sposób ssania odgrywają kluczową rolę w procesie laktacji, ponieważ każde opróżnienie piersi daje sygnał do dalszej produkcji pokarmu. Będzie to jednak możliwe tylko wtedy, gdy maluch dobrze „zassie” i skutecznie pobierze mleko.  Istotna jest także częstotliwość przystawiania do piersi – na początkowym etapie powinno to być 8- 12 razy na dobę przy minimum 1 karmieniu nocnym.

Jeśli chcesz mieć pewność, że dziecko będzie efektywnie pobierało pokarm z piersi, musisz zadbać o jego prawidłowe ułożenie. Pamiętaj o tych kilku prostych wskazówkach:

  • głowa malucha powinna być zwrócona twarzą w stronę piersi,
  • brzuch dziecka musi dotykać Twojego brzucha,
  • usta dziecka muszą objąć większą część brodawki, a nie sam sutek,
  • jego wargi powinny być wywinięte na zewnątrz.

Takie ułożenie ciała i ust dziecka przyczyni się do głębokiego i efektywnego ssania, które działa pobudzająco na laktację.

2. Relaks i wypoczynek

Stres nie sprzyja karmieniu, ponieważ wydzielana adrenalina blokuje hormony sterujące produkcją pokarmu. Niestety zdenerwowanie potęguje tylko problemy z laktacją, w czego efekcie powstaje tzw. błędne koło – denerwując się z powodów laktacyjnych jednocześnie zmniejszasz swój potencjał produkowania pokarmu. Jeżeli chcesz zwiększyć produkcję mleka, musisz zadbać o wypoczynek i postawić na relaks. Nie jest to gwarancja sukcesu, ale odprężona możesz zauważyć różnicę w ilości pokarmu.

Doceń także siłę swoich myśli. Motywowanie samej siebie, wiara we własne możliwości, jak i wsparcie ze strony najbliższej rodziny to podstawa udanego procesu laktacji, do której dokłada się kolejne działania wspomagające produkowanie pokarmu.

3. Naturalne preparaty prolaktacyjne

Badania naukowe potwierdzają, że słód jęczmienny, a konkretnie zwarty w nim beta glukan, wpływa korzystnie na produkcję pokarmu. Wcale jednak nie musisz sięgać po zawierające go piwo bezalkoholowe. Na pobudzenie laktacji skutecznie działają naturalne preparaty prolaktacyjne.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu kobietom karmiącym proponowano wypijanie bawarki. Dziś już wiadomo, że tego rodzaju napoje nie mają nic wspólnego ze zwiększaniem produkcji mleka. Pomocą służą natomiast specjalne preparaty na bazie słodu jęczmiennego, np. Femaltiker®. Zawarty w nim beta-glukan pobudza produkcję prolaktyny – głównego hormonu sterującego laktacją.

4. Bliski kontakt fizyczny z dzieckiem

Czy wiesz, że noworodki pozostające z mamą w kontakcie „skóra do skóry” (tzw. kangurowanie) nawet 8 razy częściej spontanicznie inicjują karmienie piersią[1]?

Bliski kontakt fizyczny z dzieckiem służy nie tylko budowaniu więzi. Przytulanie malucha, wyczuwanie jego zapachu, a nawet samo myślenie o nim przyczyniają się do wyzwalania w organizmie mamy oksytocyny – hormonu o działaniu uspokajającym i stymulującym wypływ mleka z piersi. 

Jeśli chcesz karmić piersią, postaw na swoim! Nie poddawaj się – nawet jeśli dopadnie cię kryzys laktacyjny. Naturalnymi sposobami szybko pobudzisz produkcję pokarmu. Wystarczy tylko o to zawalczyć.

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9662849

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here