Hobby Jak zostać producentem muzycznym?

Jak zostać producentem muzycznym?

-

By zostać producentem muzycznym, przede wszystkim należy mieć studio, ale rozumiem, że nie wszystkich na to stać, zaś, jeżeli chcemy po prostu pobawić się w tego typu obróbkę dźwięku, czy też sprawdzić, czy w ogóle będziemy się do tego nadawali i złapiemy bakcyla, to spokojnie możemy zadowolić się sprzętem gromadzonym w domu i podłączanym do komputera.

Już na etapie wyboru komputera należy wybrać między laptopem lub stacjonarnym, co jest mniej ważne, a przede wszystkim – PeCetem i Macintoshem. PC będzie obsługiwał większą ilość oprogramowania, które dla Macintosha jest niedostępne, a może się okazać niezwykle przydatne. Z kolei ten drugi lepiej radzi sobie z wieloma zadaniami naraz, podłączonymi kartami muzycznymi, itd. Ciężko więc właściwie wskazać jednoznacznie lepszą opcję i jest to kwestia indywidualnego wyboru, co uznamy za ważniejsze – kompatybilność czy multitasking.

Niezbędne oprogramowanie dzieli się na kilka kategorii. Ich opanowanie to kwestia miesięcy, ale bez problemu znajdziesz poradniki lub dokształcisz się, posługując chociażby menu pomocy. Musisz więc zdobyć programy typu DAW (do miksowania i remiksowania utworów), narzędzia producenckie (najlepiej FL Studio lub Ableton Live), samplery (z próbkowanymi brzmieniami rozmaitych instrumentów, jak Steinberg czy NI Kontakt), wirtualne syntezatory emulujące prawdziwy sprzęt, profesjonalne edytory audio do dokładnej edycji dźwięków (może to być niedoceniane Audacity, Steinberg, WaveLabs). Początkujący powinni zacząć od programów, które mają w sobie gotowe i obrobione materiały, na których można się uczyć, analizując proces produkcji, np. Cakewalk Kinetic. Nie każdy chce od razu rzucać się na głęboką wodę.

Uwaga!

Jeżeli chcesz uczyć się pod okiem (a raczej uchem) profesjonalistów, to możesz zapisać się na studia „producenckie”. Istnieje kilka takich kierunków w Polsce, na przykład „Reżyseria dźwięku” na Akademii Muzycznej w Warszawie lub Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

Czy zajmowaliście się kiedyś samodzielną obróbką dźwięku? Jakich programów używaliście, które sprawdzały się najlepiej? Wypowiedzcie się w komentarzu.

Artur Jabłoński

Artur Jabłoński – dziennikarz, copywriter, krytyk literacki. Współpracuje z portalami Onet.pl i kulturalnytorun.pl oraz kilkoma pismami, między innymi pisze recenzje dla „Tygodnika Powszechnego” i „Nowych Książek”. Absolwent filologii polskiej.

 


Nasz specjalista pisze o sobie:

Zasadniczo mam dwie pasje: literaturę i muzykę. W obu nie uznaję żadnych ograniczeń, ciągle poszukuję czegoś nowego, nie odrzucam niczego jedynie na zasadzie przynależności gatunkowej.  Sam koncertuję, gram na gitarze i śpiewam, przede wszystkim utwory wpisujące się w obręb poezji śpiewanej, aczkolwiek jako słuchacz równie często sięgam po melodie daleko odbiegające od tego nurtu, np. downtempo czy trip-hop. Kiedy tylko mogę, czytam, a swoim zdaniem o tym, co przeczytam, dzielę się w recenzjach literackich publikowanych w różnych ogólnopolskich pismach i portalach.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Krówki – przepis

Krówki – klejące cukierki zwane mordoklejkami, które kiedyś były dostępne tylko na odpustach. Teraz krówek jest tyle, ile nam się wymarzy – różne smaki o różnych konsystencjach. Kruche, ciągniste, twarde, miękkie, waniliowe, czekoladowe... Niewiele osób wie, że krówki można zrobić w domu. Może warto spróbować?

Nieśmiałe u dzieci – przyczyny, co robić

Czasami spotykamy takie dzieci, które siedzą obok rodziców, prawie nie mówią, właściwie tak jakby ich nie było. Rodzice tłumaczą to tym, że to takie grzeczne dziecko, że może trochę nieśmiałe w grupie, ale za to bardzo kontaktowe i mądre w spotkani twarzą w twarz.

Zobacz też

Jak sprawdzić, czy samochód jest bezwypadkowy?

Kupując używane auto warto zabrać ze sobą cały sztab specjalistów. Przydałby się mechanik, blacharz, lakiernik, specjalista od elektroniki, fachowiec potrafiący określić czy auto nie jest kradzione. Niestety, z reguły jesteśmy zdani na siebie, więc dobrze jest wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę, oglądając używany samochód.

Czym jest wizualizacja i jak działa?

Wizualizacja to tworzenie w wyobraźni obrazów pożądanej rzeczywistości. Jest to jedno z najpotężniejszych narzędzi do osiągania celów. Wizualizacja jest...

Jakie wino na karnawał? 14 pomysłów

Karnawał to niezwykła część roku, przepełniona dobrą zabawą – magiczny czas, który często dodatkowo umilamy sobie szklanką lub kieliszkiem...

Może Cię zainteresuje: