Co musisz umieć?

Nabieranie i zamykanie oczek, oczka prawe i lewe, 2 oczka z jednego i 2 oczka razem, dzierganie w okrążeniach.

Jak rozumieć skróty?

P – oczka prawe
L – oczka lewe
2R – 2 oczka razem
2z1 – dwa oczka z jednego
B – oczko brzegowe
N – narzut
M – marker (włożyć lub przesunąć)

– 80g włóczki „Czterdziestka” firmy Arelan (40% wełny, 60%akrylu, 300m/100g),
– druty z żyłką 80 cm, rozmiar 4 mm,
– 4 markery,
– 3 małe guziczki,
– igła do przyszycia guzików i stosowna nitka.

Wykonanie:

Na druty nabrać 102 oczka. Karczek przerabiany jest tam i z powrotem ściegiem francuskim (w rzędach parzystych i nieparzystych oczka prawe).

Rząd 1: 1B, 17P, M, 17P, M, 32P, M, 17P, M, 18P.
Rząd 2: 1B, 15B, 2z1, 1P, M, 1P, 2z1, 15P, 2z1, 1P, M, 1P, 2z1, 28P, 2z1, 1P, M, 1P, 2z1, 15P, 2z1, 1P, M, 1P, 2z1, 16P.
Rząd 3 (i wszystkie nieparzyste w karczku): wszystkie oczka prawe.
Dodawaj oczka w co drugim rzędzie, przerabiając dwa oczka z jednego przed i po markerze, w odległości 1 oczko od niego.

Dziurki do guzików (wykonaj w 6, 14 i 22 rzędzie): 1B, 1P, N., 2R, dalej przerabiaj zgodnie z opisem.

26. rząd wykonaj oczkami prawymi prostymi.

Po przerobieniu 26 rzędów połącz przednie plisy dekoltu, przerabiając cztery pierwsze i cztery ostatnie oczka parami razem. Możesz skorzystać z drutu pomocniczego, przełożyć nań 4 ostatnie oczka rzędu. Złóż drut bierny z pomocniczym razem i przerabiaj razem jedno oczko z drutu biernego i jedno z pomocniczego. W ten sposób brzegi przodów nałożą się na siebie i powstanie plisa zapięcia.

To okrążenie wykonaj oczkami lewymi. Przerób oczka do pierwszego markera, zdejmij marker, zamknij luźno oczka do drugiego markera, zdejmij marker, przerób oczka pleców do trzeciego markera, zdejmij marker, zamknij luźno oczka do czwartego markera, przerób resztę oczek.

Od tego momentu robótka przerabiana jest w okrążeniach techniką Magic Loop. Miejsce wyciągnięcia pętli jest początkiem okrążenia i nie trzeba stosować dodatkowego markera. Przy przerabianiu pierwszego okrążenia ściegiem pończoszniczym szczególnie ścisło przerób oczka w okolicach pach, by uniknąć nieestetycznego rozciągnięcia nitek.

Korpus kamizelki przerabiaj ściegiem pończoszniczym w okrążeniach przez 20 cm. Dolną plisę o szerokości 5 cm przerób ściegiem francuskim w okrążeniach. Schowaj nitki i przyszyj guziki.

Czy znacie inne sposoby na zrobienie kamizelki dla dziecka? Podzielcie się nimi z nami!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zrobić ocieplacz na szyję na drutach?
Następny artykułKiedy najczęściej zdradzamy?

Katarzyna Wyka - blogerka kulinarna, miłośniczka smacznego, szybkiego gotowania. Działa według zasady: jeśli czegoś nie da się przyrządzić w 30 minut, trzeba się zastanowić, czy warto to wykonać. Jest również mamą, a zawodowo - naucza języka angielskiego.

 

Odwiedź blog naszego specjalisty:

- Truscaveczka pichci

Nasz specjalista o sobie:

Kiedy ktoś mówi przy mnie "Baby do garów!" kiwam energicznie głową, bo chociaż pochodzę z rodziny, gdzie to mężczyźni gotowali lepiej i więcej, to kuchnia jest moim królestwem. Nie do pomyślenia - ja, uchodząca niegdyś za mózgowca, który z przyziemnością nie ma nic wspólnego, uwielbiam gotować, obserwować, jak zmieniają się składniki użyte do wykonania potrawy, jak mieszają się smaki i zapachy.

Od kilkunastu lat moja kuchnia tętni życiem - i choć wyprowadzając się na swoje umiałam przyrządzić najwyżej spaghetti z proszku, teraz nie tylko nieźle gotuję, ale lubię też czytać książki kucharskie nie tylko szukając w nich przepisów, ale i inspiracji, pomysłów na połączenia składników, mniej lub bardziej typowe. Już ładnych parę lat prowadzę bloga z przepisami. Zaczął się od prośby koleżanki, żebym dała jej przepis na obiad - ale przepis dla zupełnego żółtodzioba. Pomyślałam, że to dobry pomysł - przepisy na potrawy proste, smaczne i niewymagające zbyt wiele czasu i niezwykłych kulinarnych talentów. Pewna moja przyjaciółka powiedziała "Jeśli jakiegoś dania nie da się przygotować w 30 minut, trzeba się zastanowić, czy warto je robić."

Dlatego moje przepisy, w większości wymyślane samodzielnie, opierają się na niewielu składnikach i szybkim ich przyrządzeniu. Dzięki temu każdy, kto z tych receptur skorzysta, może poczuć się mistrzem patelni, czego sobie i czytelnikom życzę.

Fot.: Hanna Matejczyk

1 KOMENTARZ

  1. Bardzo bym chciala taki opis na prosta i latwa kamizelke w rozmiarze 44/46. Potrafie robic na drutach, ale nie umiem czytac tych dziwnych schematow-koleczka, kreseczki, kropeczki itd.

    Pani opisy sa faktycznie czytelne dla takich jak ja. I mysle, ze wiele osob jest podobnych i dlatego sie zniechecaja do robotek na drutach.

    Pozdrawiam-Eva

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here