Obecnie na rynku dostępnych jest wiele bardzo dobrych opracowań książkowych dotyczących nauki rysunku. Autorzy krok po kroku zapoznają nas z wyposażeniem pracowni rysownika, omawiają niezbędne do pracy przybory, uczą prawidłowego wykreślania perspektywy. Proponują ćwiczenia, które można samemu wykonywać w domu. Również w internecie dostępne są darmowe kursy rysunku. Istnieją liczne strony zajmujące się tą tematyką, a także fora internetowe, na których ludzie wymieniają się opiniami i dzielą posiadaną wiedzą.

Jeśli jednak czujemy pewien mętlik i chcielibyśmy uczyć się pod okiem fachowca, to kurs jest dobrym rozwiązaniem. Należy dobrze zastanowić się czego oczekujemy po takim zajęciach. Jeśli zależy nam naszybkiej nauce, możemy zdecydować się na indywidualne lekcje. Warto popytać wśród znajomych bądź studentów np. ASP czymogą nam polecić jakiegoś nauczyciela. Zajęcia indywidualne są dobre ponieważ osoba, która nas uczy skupia się wyłącznie na nas, czas który poświęcamy na lekcje możemy wykorzystać do maksimum. Rozmawiać, pytać, konsultować, prosić o radę i wytłumaczenie jeśli coś jest dla nas niejasne lub sprawia trudność.

Minusem takich zajęć jest wyższa cena i to, że na indywidualnych lekcjach może być ciężko ze znalezieniem modela do rysowania postaci.Zajęcia grupowe to też dobry pomysł, możemy pod okiem prowadzącego doskonalić warsztat rysunkowy, poza tym uczymy się również od współuczestników lekcji. Zanim jednak zdecydujemy się na wybór konkretnego kursu warto dowiedzieć się czegoś więcej na jego temat.

Kto prowadzi zajęcia, czy są to osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje, czy organizator zapewnia modela na zajęcia i w końcu jakie jest podejście wykładowców do uczestników. Czasami istnieje możliwość przyjścia na bezpłatną lekcję, aby zobaczyć jak wygląda nauka na takim kursie, i wtedy warto z tego skorzystać.

Pamiętajmy, że w nauce i tak najważniejsza jest wytrwałość, determinacja i czas, który poświęcimy na ćwiczenia, bo bez względu na to na jaki kurs się wybierzemy to od nas w głównej mierze zależy jak szybko zaczniemy robić postępy.

Jakimi kryteriami kierowalibyście się przy wyborze kursu? Co jest dla Was najważniejsze? Podzielcie się opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułAlkochińczyk – zasady gry
Następny artykułRysowanie aktu krok po kroku

Olga Młodawska – plastyczka z zamiłowania i wykształcenia. Uczestniczka licznych wystaw, plenerów malarskich oraz warsztatów dziennikarskich. Absolwentka PLSP im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie na kierunku ceramika artystyczna, Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku Ochrona Dóbr Kultury(spec. konserwatorstwo) oraz Podyplomowego Studium Dziennikarstwa i Public Relations na Uniwersytecie Wrocławskim.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Maluję odkąd sięgam pamięcią, jest to moją pasją i zarazem jednym ze sposobów na spędzanie wolnego czasu. Dużo podróżuję, zwiedzam, kocham zabytki i sztukę. Lubię poznawać nowe miejsca i nowych ludzi...to moje inspiracje.

Z nieustannym zachwytem podziwiam różnorodność otaczającego nas świata i cieszę się, że wciąż jest tyle miejsc do zobaczenia i obrazów do namalowania:)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here