Pamiętajmy jednak, że tło nie może odwracać uwagi od głównego tematu zdjęcia. Jeśli szczegóły tła nie są istotne dla wymowy fotografii, śmiało możemy je rozmyć akcentując jedynie sam kolor. Kolor tła możemy dobrać na podstawie koła barw, które pokazuje współgrające ze sobą barwy. Jeśli wykonujemy portrety środowiskowe, w których tło jest istotne i musi zostać odwzorowane ostro, zadbajmy o to, aby nie było w nim zbyt wiele elementów odwracających uwagę. I ponad wszystko unikajmy bałaganu. Tutaj skromne, ascetyczne tło jest zaletą. Powinniśmy jednak dobrać tło tak, żeby podkreślało charakter zdjęcia. Musi ono współgrać z głównym motywem zdjęcia.

W przypadku sesji plenerowych, tło możemy dobrać na zasadzie kontrastów. Spróbujmy, na przykład, ustawić elegancką modelkę, odzianą w balową kreację na tle starej fabryki lub domu, którego okres świetności dawno przeminął. Oczywiście, niektórych może bulwersować takie zestawienie, bo wyznają zasadę że piękno powinno być otoczone pięknem i zamiast rudery, zabiorą modelkę do pełnej przepychu willi Tony’ego Montany lub hotelu Hilton. Tutaj wybór jest czysto indywidualny i podyktowany upodobaniami, pamiętajmy jednak podczas kadrowania, że mniej znaczy więcej. To jedna z nielicznych zasad fotografii, nad łamaniem której powinniśmy się zastanowić i robić to tylko w uzasadnionych przypadkach.

A jaka jest Wasza opinia na ten temat? Dodalibyście coś do powyższych wskazówek? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaki teleobiektyw do aparatu wybrać?
Następny artykułJaką torbę na aparat wybrać?

Dawid Markiewicz – fotograf i dziennikarz. Specjalizuje się przede wszystkich w fotografii ślubnej oraz fotografii mody. Właściciel firmy fotograficznej „Wonderland”

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Tajna jednostka do zadań specjalnych. Autor fotograficznych świadectw obecności. W swoich fotograficznych poszukiwaniach obiektyw kieruję głównie na ludzi.

Wykonuję sesje modowe, reklamowe, profesjonalne portfolia dla modelek i modeli oraz fotoreportaże i plenery ślubne. Należę do prestiżowych, międzynarodowych organizacji, zrzeszających najlepszych fotografów i fotoreporterów ślubnych na świecie: The Wedding Photojournalist Association (WPJA) oraz The Artistic Guild of the Wedding Photojournalist Asociation ([AG]WPJA).

Zainteresowanych zapraszam do współpracy przy tworzeniu fotograficznych opowieści, zarówno ze świata mody, jak i wszystkich, którzy planują zmienić stan cywilny - www.dawidmarkiewicz.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here