arkusz filcu w formacie min. A4
dowolna tkanina (nieco większa niż arkusz filcu)
żelazko
nożyczki
rzepy,
igła
mulina
maszyna do szycia
-
Krok pierwszy
Zewnętrzną warstwę kopertówki będzie stanowić filc. Tkanina, której użyjemy, posłuży nam za podszewkę. Musimy zatem dopasować wielkość podszewki do wielkości arkusza filcu. Dopasowanie ułatwi nam żelazko, którym zaprasujemy zakładki. Gdy materiał i filc pasują do siebie wielkością, zszywamy je razem maszynowo najprostszym ściegiem.
-
Krok drugi
Nadajemy kształt naszej kopertówce. Przód i tył powinny być tej samej wielkości. Część, którą będziemy otwierać i zamykać może być krótsza. Boki zszywamy razem.
-
Krok trzeci
Kopertówka jest już prawie gotowa. Pora więc zamocować rzepy. Nie używaj rzepów samoprzylepnych. Przy mocniejszym szarpnięciu mogą się odkleić. Zaopatrz się w takie, które przyszywa się do tkanin. Niewielkie prostokąty przyszyj do kopertówki tak, aby do siebie pasowały.
-
Krok czwarty
Pora dodać elementy ozdobne. Pierwszym z nich będzie ozdobne obszycie. Do obszycia kopertówki użyjemy ściegu dzierganego, który używany jest właśnie do wykańczania brzegów tkanin. Ścieg ten wykonujemy od strony lewej do prawej, wkłuwając igłę prostopadle do brzegu tkaniny. Podczas pociągania nitki przez tkaninę tworzy się pętelka, przez którą należy przełożyć igłę i lekko rozciągnąć.
-
Krok piąty
Jeśli zostały nam resztki tkaniny, której użyliśmy do wykonania podszewki, zróbmy z niej jakąś ozdobę i przyszyjmy do kopertówki. W ten sposób zakryjemy szwy, którymi przymocowaliśmy rzepy. Najprostszy w wykonaniu jest kwiatek yoyo. Z tkaniny wycinamy kółko (kółka, jeśli mamy ochotę na większą ilość kwiatków), które obszywamy ściegiem fastrygowym dookoła i dosyć blisko brzegu. Nitkę ciągniemy tak, aby materiał uzyskał kształt kwiatka. Gotowe. Nie zapomnij związać supełka. Przyszyj ozdobnego kwiatka do kopertówki. Na środku możesz umieścić guzik. Twoja kopertówka jest gotowa.
Jak Wam się podoba? Lubicie nosić ręcznie robione akcesoria? Dajcie znać!