Inwestycje Inwestycja w pokoje hotelowe - warto?

Inwestycja w pokoje hotelowe – warto?

-

Condo – na czym to polega?

Specyfika wynajmu pokoi w ramach condohotelu wiąże się z faktem, że inwestor nabywa prawo własności do danego pokoju. Dlatego niezbędne jest wyodrębnienie osobnej nieruchomości lokalowej i utworzenie dla niej osobnej księgi wieczystej. Operator hotelu, który zbywa dany apartament, podpisuje z inwestorem długoterminową umowę najmu. W wielu przypadkach podmioty prowadzące condohotele gwarantują stały dochód z wynajmu na przestrzeni kilku lat.

Takie działanie ma zwabić inwestorów, którzy po upływie okresu gwarantowanych przychodów przejmują na siebie ryzyko działalności gospodarczej. Oczywiście osoba, która nabyła dany apartament hotelowy, może z niego korzystać wedle uznania jako prawowity właściciel. Co jasne, w przypadku wykorzystania powierzchni lokalowej do własnych celów automatycznie maleją przychody osiągane z najmu.

Niekwestionowany atut systemu condo wiąże się z faktem, że zarządca hotelu zwykle pokrywa z własnej kieszeni wszystkie wydatki, które dotyczą:
– remontów powierzchni hotelowych;
– utrzymania oraz eksploatacją pokoju.

Nabywca ponosi natomiast koszty:
– podatku dochodowego z tytułu najmu (8,5% przychodu dla ryczałtu ewidencjonowanego, 18% lub 32% przychodu pomniejszonego o koszty wynajmu w przypadku ogólnych zasad opodatkowania);
– ubezpieczenia lokalu;
– podatku VAT z tytułu wynajmu, jeżeli:
a) roczne przychody brutto przekroczą 150 000 zł brutto;
b) właściciel pokoju zrezygnuje ze statusu zwolnionego podatnika VAT, zyskując jednocześnie prawo do uwzględniania podatku naliczonego.

Przestawiony powyżej schemat podziału wydatków stanowi oczywiście pewien modelowy przykład, dlatego przed zwarciem umowy z właścicielem condohotelu watro sprawdzić, czy nie przewiduje ona innych rozwiązań lub szczególnych uregulowań (np. obciążających właściciela apartamentu w szczególnych okolicznościach).

Wysoki wkład, spory zysk

Inwestorzy zainteresowani inwestycją w condohotele powinni przygotować się na spory wydatek. W polskich warunkach zakup pojedynczego apartamentu wiąże się bowiem z koniecznością zainwestowania kwoty rzędu 200-300 tysięcy złotych. W zamian można liczyć na relatywnie wysokie zyski. W przypadku polskich ośrodków roczne stopy zwrotu kształtują się na poziomie 7-10% brutto. Takich zysków nie oferują w tym momencie inne bezpieczne formy lokowania kapitału (lokaty bankowe i obligacje skarbowe).

Uważacie, że warto inwestować w pokoje hotelowe? Zachęcam do wypowiadania się w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Komu odszkodowanie za zwolnienie z pracy?

Pracownik, z którym bezprawnie rozwiązano stosunek pracy, może dochodzić swoich praw na kilka sposobów. Po pierwsze, zwolniony pracownik może domagać się przywrócenia do pracy na tych samych warunkach. Ten sposób nie jest jednak często wykorzystywany, gdyż niewiele jest osób, które chcą wrócić do pracy u nieuczciwego pracodawcy. Znacznie częstszą praktyką jest ubieganie się o odszkodowanie za zwolnienie z pracy.

Jak działa biuro matrymonialne?

Kiedy czujemy się samotni i przez długi okres czasu na naszej drodze życiowej nie pojawia się nikt interesujący, wtedy często zaczynamy myśleć o tym, aby w jakiś sposób pomóc naszemu losowi. Zastanawiamy się nad różnymi możliwościami, jakie daje nowatorska technologia. Przeglądamy portale randkowe i serwisy społecznościowe, ale nie zawsze jesteśmy w pełni przekonani o ich skuteczności.

Zobacz też

Dyskryminacja w pracy

Dyskryminacja jest zjawiskiem, które masowo występuje w firmach XXI wieku. Pomimo tego, że postulaty równego traktowania kobiet i mężczyzn w miejscu pracy są stale wysuwane, nie są wcielane w życie. Z czym związane jest zjawisko dyskryminacji kobiet na rynku pracy? W czym się wyraża?

Zmywarki na sferis.pl – sprzęt wysokiej jakości dla każdego

Zmywarki to coraz chętniej kupowane urządzenia w Polsce. Każdy, kto planuje kupić zmywarkę, powinien sobie odpowiedzieć na kilka istotnych...

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Może Cię zainteresuje: