Inwestycje Inwestycja w pokoje hotelowe - warto?

Inwestycja w pokoje hotelowe – warto?

-

Condo – na czym to polega?

Specyfika wynajmu pokoi w ramach condohotelu wiąże się z faktem, że inwestor nabywa prawo własności do danego pokoju. Dlatego niezbędne jest wyodrębnienie osobnej nieruchomości lokalowej i utworzenie dla niej osobnej księgi wieczystej. Operator hotelu, który zbywa dany apartament, podpisuje z inwestorem długoterminową umowę najmu. W wielu przypadkach podmioty prowadzące condohotele gwarantują stały dochód z wynajmu na przestrzeni kilku lat.

Takie działanie ma zwabić inwestorów, którzy po upływie okresu gwarantowanych przychodów przejmują na siebie ryzyko działalności gospodarczej. Oczywiście osoba, która nabyła dany apartament hotelowy, może z niego korzystać wedle uznania jako prawowity właściciel. Co jasne, w przypadku wykorzystania powierzchni lokalowej do własnych celów automatycznie maleją przychody osiągane z najmu.

Niekwestionowany atut systemu condo wiąże się z faktem, że zarządca hotelu zwykle pokrywa z własnej kieszeni wszystkie wydatki, które dotyczą:
– remontów powierzchni hotelowych;
– utrzymania oraz eksploatacją pokoju.

Nabywca ponosi natomiast koszty:
– podatku dochodowego z tytułu najmu (8,5% przychodu dla ryczałtu ewidencjonowanego, 18% lub 32% przychodu pomniejszonego o koszty wynajmu w przypadku ogólnych zasad opodatkowania);
– ubezpieczenia lokalu;
– podatku VAT z tytułu wynajmu, jeżeli:
a) roczne przychody brutto przekroczą 150 000 zł brutto;
b) właściciel pokoju zrezygnuje ze statusu zwolnionego podatnika VAT, zyskując jednocześnie prawo do uwzględniania podatku naliczonego.

Przestawiony powyżej schemat podziału wydatków stanowi oczywiście pewien modelowy przykład, dlatego przed zwarciem umowy z właścicielem condohotelu watro sprawdzić, czy nie przewiduje ona innych rozwiązań lub szczególnych uregulowań (np. obciążających właściciela apartamentu w szczególnych okolicznościach).

Wysoki wkład, spory zysk

Inwestorzy zainteresowani inwestycją w condohotele powinni przygotować się na spory wydatek. W polskich warunkach zakup pojedynczego apartamentu wiąże się bowiem z koniecznością zainwestowania kwoty rzędu 200-300 tysięcy złotych. W zamian można liczyć na relatywnie wysokie zyski. W przypadku polskich ośrodków roczne stopy zwrotu kształtują się na poziomie 7-10% brutto. Takich zysków nie oferują w tym momencie inne bezpieczne formy lokowania kapitału (lokaty bankowe i obligacje skarbowe).

Uważacie, że warto inwestować w pokoje hotelowe? Zachęcam do wypowiadania się w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak powinien się zachowywać prowadzący szkolenie?

Prowadzący szkolenie trener to osoba, które powinna nieustannie pracować na rozwojem swoich umiejętności (zarówno twardych jak i miękkich). Stopień opanowania tych kompetencji ma pływ na relacje z uczestnikami zajęć i ułatwia efektywne przekazywanie oraz przyswajanie wiedzy. Idealnego trenera raczej nie znajdziemy, ale są cechy, które sprawią, że zbliżymy się do tego wzorca.

Umiejętności miękkie – szkolenie – na czym polega?

Do czego umiejętności miękkie są potrzebne? Są one narzędziami, które umożliwiają przekazywanie tzw. twardej wiedzy. Trudno bez ich opanowania w większym lub mniejszym stopniu wyobrazić sobie funkcjonowanie człowieka w szeroko rozumianym społeczeństwie. Są one obecne, m. in. w pracy, szkole czy w relacjach z drugim człowiekiem.

Zobacz też

Czy moje dziecko rozwija się prawidłowo?

Niejednemu rodzicowi przeszło na pewno przez myśl pytanie czy jego dziecko rozwija się prawidłowo. Często rodzice, żyjąc w ciągłym strachu o zdrowie swojego dziecka, doszukują się w niegroźnych symptomach ciężkich chorób, inni lekceważą niepokojące dolegliwości. W jaki więc sposób można określić prawidłowości rozwoju?

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: