Inwestycje Inwestycja w pokoje hotelowe - warto?

Inwestycja w pokoje hotelowe – warto?

-

Condo – na czym to polega?

Specyfika wynajmu pokoi w ramach condohotelu wiąże się z faktem, że inwestor nabywa prawo własności do danego pokoju. Dlatego niezbędne jest wyodrębnienie osobnej nieruchomości lokalowej i utworzenie dla niej osobnej księgi wieczystej. Operator hotelu, który zbywa dany apartament, podpisuje z inwestorem długoterminową umowę najmu. W wielu przypadkach podmioty prowadzące condohotele gwarantują stały dochód z wynajmu na przestrzeni kilku lat.

Takie działanie ma zwabić inwestorów, którzy po upływie okresu gwarantowanych przychodów przejmują na siebie ryzyko działalności gospodarczej. Oczywiście osoba, która nabyła dany apartament hotelowy, może z niego korzystać wedle uznania jako prawowity właściciel. Co jasne, w przypadku wykorzystania powierzchni lokalowej do własnych celów automatycznie maleją przychody osiągane z najmu.

Niekwestionowany atut systemu condo wiąże się z faktem, że zarządca hotelu zwykle pokrywa z własnej kieszeni wszystkie wydatki, które dotyczą:
– remontów powierzchni hotelowych;
– utrzymania oraz eksploatacją pokoju.

Nabywca ponosi natomiast koszty:
– podatku dochodowego z tytułu najmu (8,5% przychodu dla ryczałtu ewidencjonowanego, 18% lub 32% przychodu pomniejszonego o koszty wynajmu w przypadku ogólnych zasad opodatkowania);
– ubezpieczenia lokalu;
– podatku VAT z tytułu wynajmu, jeżeli:
a) roczne przychody brutto przekroczą 150 000 zł brutto;
b) właściciel pokoju zrezygnuje ze statusu zwolnionego podatnika VAT, zyskując jednocześnie prawo do uwzględniania podatku naliczonego.

Przestawiony powyżej schemat podziału wydatków stanowi oczywiście pewien modelowy przykład, dlatego przed zwarciem umowy z właścicielem condohotelu watro sprawdzić, czy nie przewiduje ona innych rozwiązań lub szczególnych uregulowań (np. obciążających właściciela apartamentu w szczególnych okolicznościach).

Wysoki wkład, spory zysk

Inwestorzy zainteresowani inwestycją w condohotele powinni przygotować się na spory wydatek. W polskich warunkach zakup pojedynczego apartamentu wiąże się bowiem z koniecznością zainwestowania kwoty rzędu 200-300 tysięcy złotych. W zamian można liczyć na relatywnie wysokie zyski. W przypadku polskich ośrodków roczne stopy zwrotu kształtują się na poziomie 7-10% brutto. Takich zysków nie oferują w tym momencie inne bezpieczne formy lokowania kapitału (lokaty bankowe i obligacje skarbowe).

Uważacie, że warto inwestować w pokoje hotelowe? Zachęcam do wypowiadania się w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak leczyć sepsę?

Rozważania na temat leczenia sepsy należy rozpocząć od wyjaśnienia, czym właściwie jest sepsa. Wśród wielu osób pokutuje błędne przekonanie, że jest to choroba zakaźna. Nic bardziej mylnego! Sepsa, która kiedyś określana była mianem posocznicy, to pewien zespół ogólnoustrojowej reakcji zapalnej, która wytworzyła się w związku z toczącym się zakażeniem w organizmie danego człowieka.

Co grozi za handel, posiadanie papierosów bez akcyzy?

Handel papierosami bez akcyzy na terenie Polski jest niezgodny z prawem. Przestępców kuszą jednak możliwości dobrego zarobku, wynikające z różnicy cen.

Zobacz też

Paznokcie porcelanowe – co to jest, krok po kroku

Porcelana to inaczej bardzo rzadki żel o płynnej konsystencji. Aby żel nadawał się do utwardzania, musimy go połączyć z proszkiem porcelanowym – dzięki czemu mamy trwałą i bardzo mocno przylegającą masę gotową do nałożenia na paznokcie.

Pomysł na wakacje. Busem na Bałkany

Rok 2020 postawił pod dużym znakiem zapytania większość naszych planów wakacyjnych. Zamknięte granice, wstrzymane połączenia lotnicze i niepewność, która...

Zegarek – uniwersalne akcesorium

Zegarki znane są już od wielu wieków i towarzyszą człowiekowi każdego dnia - czy to wisząc na ścianie, czy...

Może Cię zainteresuje: