W takich sytuacjach trzeba jednak wykazywać pewną dozę zdrowego rozsądku. Wizja rynku wina jako inwestycyjnego Eldorado skłania bowiem do lokowania zbyt dużych środków w aktywa, które powinno stanowić uzupełnienie inwestycyjnego portfela. Warto pamiętać, że wine banking nie stanowi gwarancji uzyskania spektakularnych zysków. Przekonali się o tym posiadacze niezwykle cenionego Château Lafite Rothschild, które w ubiegłym roku straciło 17% swej wartości.

En primeur, czyli rezerwacja od samego początku …

Osoby, które zamierzają rozpocząć inwestycje w segmencie wytrawnych win powinny sobie przyswoić kilka podstawowych pojęć. Pochodzą one z języka francuskiego, co nie powinno dziwić – wszak to Francja jest krainą winnego trunku. Termin en primeur wiąże się ze z zakupem bardzo młodego wina, które w beczkach znajduje się dopiero od kilku miesięcy. Handel młodymi winami rozpoczyna się wiosna i jest poprzedzony werdyktem cenionych krytyków (fr. dégustateurs de vins) oceniających młody trunek za pomocą skali punktowej.

Opinia koneserów wina przyczynia się o ukształtowania pierwotnej wyceny danego rocznika, który w tylko w trakcie wiosennej kampanii en primeur można nabyć na rynku pierwotnym. Dzięki wczesnej rezerwacji inwestorzy mogą zwiększyć prawdopodobieństwo dużej stopy zysku, która będzie zostanie zrealizowana w chwili sprzedaży. Jednostką rozliczeniową dla wina en primeur są skrzynki ponieważ winnica podpisuje zobowiązanie, że po zakończeniu leżakowania (fr. vieillissement) dostarczy rozlane wino do specjalnego magazynu, gdzie panuje określona temperatura.

Inwestorzy zwykle nie decydują się na to, by zobaczyć swoje butelki przed zbyciem. Taka decyzja jest spowodowana dwoma względami. Po pierwsze butelki przebywające w ubezpieczonych i płatnych magazynach posiadają najlepsze warunki dojrzewania. Dlatego też inwestorzy z reguły wolą zapłacić określoną kwotę w skali roku, aby posiadać pewność, że wino jest prawidłowo przechowywane. Po drugie sprowadzenie skrzynek do Polski wiąże się z koniecznością pokrycia niemałych kosztów ubezpieczenia oraz transportu (wymagana jest odpowiednia temperatura w trakcie przewozu).

Wino winu nie równe …

O tym, że wina są bardzo zróżnicowane pod względem jakości i ceny, wie każdy. Aby prowadzić działalność w zakresie wine bankingu trzeba wiedzieć, które winnice cieszą się najlepsza opinią. Otóż największym prestiżem cieszą się trunki, które zostały sklasyfikowane w ramach zestawienia Grand cru classé. Aktualnie liczy ono 61 pozycji uszeregowanych wedle pięciu klas jakości.

Wysokie koszty …

Dodatkowe koszty inwestycji w wino wiążą się z koniecznością uiszczenia specjalnej opłaty za zarządzanie, która jest inkasowana przez brokera oraz prowizji od zakupu. Udział wszystkich tych opłat w łącznej kwocie inwestycji może przekraczać 20%.

Czy inwestujecie swoje pieniądze w wino?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here