Uczestnictwo w Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy przysługuje wszystkim akcjonariuszom spółki, nawet jeśli nie posiadają wystarczającej ilości akcji, aby posiadać prawo głosu. Nieposiadanie prawa głosu na Zgromadzeniu nie przeszkadza jednak w możliwości podejmowania dyskusji, czyli aktywnym uczestnictwie. Można również pełnić różnego rodzaju funkcje podczas trwania Walnego Zgromadzenia.

Aby móc uczestniczyć w Zgromadzeniu Akcjonariuszy, należy spełnić warunek, który różni się w zależności od rodzaju posiadanych akcji. Jeśli posiadamy akcje imienne, wystarczy, aby zostały one wpisane do księgi akcyjnej przynajmniej na tydzień przed terminem Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy.

Najwięcej drobnych inwestorów posiada jednak akcje na okaziciela, nabywane głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych. Aby móc uczestniczyć w Walnym Zgromadzeniu, konieczne będzie w tym wypadku złożenie dokumentów akcji w spółce co najmniej na tydzień przed ogłoszoną datą spotkania oraz nieodebranie tych dokumentów przed zamknięciem obrad Zgromadzenia.

Jeżeli posiadamy akcje w zapisie cyfrowym, a więc komputerowym, ponieważ transakcji dokonujemy drogą internetową, często za pomocą giełdowych aplikacji, musimy zwrócić się do podmiotu obsługującego nasz rachunek inwestycyjny o wystawienie imiennego świadectwa depozytowego. Bank lub dom maklerski, w którym prowadzony jest nasz rachunek, wystawia na naszą prośbę świadectwo depozytowe, określające liczbę posiadanych papierów wartościowych, nazwę oraz kod papieru wartościowego. W chwili wystawienia świadectwa depozytowego nasze papiery wartościowe są blokowane na określony czas i nie mamy możliwości ich sprzedania w danym terminie, obowiązującym zazwyczaj do zakończenia Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy.

Świadectwo depozytowe zawierać musi również, między innymi, nazwę i adres wystawcy świadectwa, siedzibę i adres emitenta papierów wartościowych, nasze dane osobowe jako posiadacza papierów wartościowych oraz informację, w jakim celu zostało wydane świadectwo i na jaki okres jest ważne.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMnemotechniki – haki
Następny artykułMnemotechniki – system cyfrowo-literowy

Marcin Łabuś – absolwent zarządzania specjalizujący się w zastosowaniu narzędzi promotion-mix w działalności polskiego sektora telekomunikacyjnego oraz bankowego. Doświadczenie zdobywał przez rozwijanie swoich zainteresowań. Praca to dla niego pasja. Twórca i właściciel portalu telekomunikacyjnego „Simplik.pl”.


Nasz specjalista pisze o sobie:

W 2011 roku ukończyłem studia magisterskie na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej. Specjalizuję się w zastosowaniu narzędzi marketingu w usługach telekomunikacyjnych i bankowych. Zastosowanie elementów marketingu-mix stało się moją pasją podczas studiów, zaś szeroką wiedzę z zakresu bankowości i telekomunikacji mobilnej zdobyłem realizując swoje zainteresowania.

Interesuję się również tematyką inwestycji giełdowych oraz psychologią graczy giełdowych. Silne emocje na giełdzie sprawiają, że nawet najlepsze strategie inwestycyjne nie dają oczekiwanych rezultatów. Psychika graczy jest więc przeszkodą w racjonalnym podejmowaniu decyzji.

Wolny czas spędzam podróżując i odkrywając nowe ciekawe miejsca. Uwielbiam wycieczki rowerowe i spacery po górach.

Zainteresowanych tematyką telekomunikacji zapraszam do współpracy przy tworzeniu alternatywnego portalu – Simplik.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here