Konta bankowe Prowadzenie wspólnego konta - zalety i wady

Prowadzenie wspólnego konta – zalety i wady

-

Posiadanie konta wspólnego wiąże ze sobą zarówno plusy jak i minusy. Niewątpliwym plusem tego rozwiązania jest łatwiejsze zarządzanie domowym budżetem przez małżonków. Uproszczone jest staranie się o kredyt hipoteczny, gdyż bank widzi wszystkie wpływy i koszty na jednym rachunku. O ile oczywiście posiadać będziemy tylko jedno konto. Nie jest zabronione bowiem posiadanie kilku kont wspólnych, jak i konta wspólnego oraz dodatkowo indywidualnych.

Coraz więcej młodych osób decyduje się jednak na zakładanie kont indywidualnych. Ma to również swoje plusy. W przypadku założenia konta wspólnego każdy ze współposiadaczy może w każdej chwili zaciągnąć zobowiązania czy wydać całość zgromadzonych na rachunku środków. Każdy ze współwłaścicieli dostaje więc możliwość samodzielnego decydowania o wspólnych środkach, co w niektórych przypadkach może prowadzić do konfliktów. W sytuacjach konfliktowych, gdy chodzi o wspólne środki wydane przez jednego ze współwłaścicieli w sporze zabiera głos sąd, który wydaje stosowne orzeczenie.

Kolejnym ważnym aspektem są skutki prawne w przypadku śmierci jednego ze współwłaścicieli. Bank wówczas nie wypłaci drugiemu środków będących kosztami pogrzebu. Nie można ustanowić również dyspozycji na wypadek śmierci. Dodatkowo w chwili śmierci jednego z właścicieli konta, połowa środków na nim zgromadzona jest blokowana do momentu zakończenia postępowania spadkowego. W przypadku kont indywidualnych każde z małżonków może stać się pełnomocnikiem konta oraz dodatkowo można ustanowić dyspozycję na wypadek śmierci. W takiej bolesnej dla drugiej osoby sytuacji skorzysta ona ze środków zgromadzonych przez małżonka, chociażby w celu przygotowania uroczystości pogrzebowej.

Konto wspólne niesie ze sobą również inne skutki. Każdy ze współposiadaczy powinien posiadać osobną kartę debetową. Oznacza to w wielu bankach wyższe koszty prowadzenia takiego konta. Możliwość zwolnienia z opłaty za kartę, jaką daje kilka banków otrzymać można pod warunkiem, że wykonamy obiema kartami określonej liczby transakcji.

Decyzja o założeniu dwóch kont indywidualnych bądź też jednego wspólnego zależy też od sytuacji, w jakiej się znajdujemy, zaufania dla drugiej osoby oraz od indywidualnych preferencji.

A jaka jest Wasza opinia na ten temat? Zdecydowalibyście się założyć wspólne konto czy też lepiej, aby każdy np. z członków rodziny miał swoje konto? Dajcie znać, co myślicie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Masaż lomi lomi – co to jest, na czym polega, opis

Masaż lomi lomi to świątynny masaż pochodzący z Polinezji. W minionych latach był stosowany przez Hawajczyków do rytuałów pozwalających przejść do następnego etapu, do nowego życia. Wierzyli oni, że zdrowie zależy od przepływu energii zwanej „mana”, która przepływa przez nasze ciało. Kiedy energia zostanie zablokowana - chorujemy. Masaż ma na celu udrożnienie i umożliwienie swobodnego przepływu energii przez cały nasz organizm.

Jak można zapobiec zdradzie?

W obliczu danych statystycznych na temat zdrady, które jasno wskazują, że ponad połowa osób w stałych związkach dopuszcza się niewierności, zaczynamy zadawać sobie pytanie, czy można zapobiec zdradzie? Co zrobić, aby doświadczenie niewierności nigdy nie stało się naszym udziałem?

Zobacz też

Nakrycie stołu

Każda szanująca się Pani Domu dba o to, aby przy każdej okazji w sposób wzorowy wywiązywać się ze swoich obowiązków i za ich sprawą wzbudzić podziw i szacunek swoich gości. Jednak nawet, gdy mamy do czynienia z prawdziwie wykwalifikowaną i doświadczoną gospodynią, mogą pojawić się pewne problemy, a przysporzyć ich może prawidłowo nakrycie do stołu. Musi być ono bowiem zgodne z obowiązującymi standardami, a przy tym gustowne, praktyczne i eleganckie.

Żwirek silikonowy dla kota – czym różni się od innych żwirków?

Żwirek do kuwet to wbrew pozorom niezwykle istotny element kociej wyprawki. Dziś w sklepach dostępnych kilka różnych typów, każdy...

Na co zwracać uwagę, kupując buty na zimę

Większość sklepów kusi sezonowymi wyprzedażami marek. Warto przyjrzeć się im dokładniej i złowić super perełkę dla siebie. Podpowiadamy, na...

Może Cię zainteresuje: