Rącznik pospolity zawiera toksyczną rycynę – związek, który uniemożliwia zastosowanie surowej rośliny w kosmetyce, zielarstwie czy lecznictwie. Jednak właściwości oleju rycynowego, nazywanego inaczej rącznikowym, znane jest zarówno w medycynie, jak i w przemyśle kosmetycznym. Olej rycynowy jest całkowicie bezpieczny – nie zawiera rycyny. W jego składzie znajdziemy natomiast dużą ilość tłuszczu i około 20% białka. Olej rycynowy otrzymujemy przez wyciskanie nasion na zimno, a następnie jego wygotowywanie z wodą, podczas którego toksyczna rycyna ulega rozkładowi do całkowicie nietoksycznych substancji.
Olej rycynowy ma postać gęstej bezbarwnej lub jasnożółtej cieczy. Jako lek olej ten stosowany jest w przypadku wystąpienia zaparć. Działając drażniąco na błonę śluzową jelita, na zasadzie odruchowej pobudza ich perystaltykę.
Jeśli zaopatrzymy się w tego rodzaju olej, mamy okazję wykorzystać go także do sporządzenia naturalnych domowych kosmetyków, które mogą mieć nieoceniony wpływ na kondycję naszego ciała. Olej rycynowy wchodzi w skład balsamów do ust, błyszczyków czy sztyftów. Od czasu do czasu można na usta nałożyć nawet sam olej; nie jest to jednak polecane ze względu na bardzo wysuszające działanie zawartych w nim substancji Olej rycynowy można wykorzystać także w przygotowaniu tuszu do rzęs czy odżywki do paznokci. Kolejne, bardzo istotne zastosowanie olej ten znajduje w maseczkach oraz odżywkach do włosów suchych i zniszczonych.
Wymienione wyżej kosmetyki bardzo łatwo wykonać samemu w domu. Dokładne przepisy znajdują się w innych poradach, dotyczących przygotowania konkretnych produktów kosmetycznych.
Olej rycynowy znajdziemy również w bardziej złożonych kosmetykach, dermokosmetykach, a także w lekach, które stosowane są w leczeniu chorób skóry: wrzodów skóry, plam, oparzeń, wyprysków, a także chorób narządów rodnych u kobiet oraz w okulistyce.
W kosmetyce olej rycynowy wykorzystywany jest do pielęgnacji suchej cery, włosów – zwłaszcza zniszczonych – oraz w przypadku wystąpienia problemu wypadania włosów. Poza tym olej rycynowy pojawia się w składzie produktów wykorzystywanych do pielęgnacji paznokci, rzęs, brwi oraz dłoni i stóp.
Uwaga!
Ricinnus communis wykorzystywany jest także w ogrodnictwie. Ma on chronić ogród przed kretami i repelentami. Dodatkowo, jest to wizualnie bardzo ładna roślina, przez co często uprawia się ją w celach ozdobnych.Mieliście okazję testować ten olej? Jak oceniacie jego działanie i skuteczność? Podzielcie się opiniami.