Rącznik pospolity zawiera toksyczną rycynę – związek, który uniemożliwia zastosowanie surowej rośliny w kosmetyce, zielarstwie czy lecznictwie. Jednak właściwości oleju rycynowego, nazywanego inaczej rącznikowym, znane jest zarówno w medycynie, jak i w przemyśle kosmetycznym. Olej rycynowy jest całkowicie bezpieczny – nie zawiera rycyny. W jego składzie znajdziemy natomiast dużą ilość tłuszczu i około 20% białka. Olej rycynowy otrzymujemy przez wyciskanie nasion na zimno, a następnie jego wygotowywanie z wodą, podczas którego toksyczna rycyna ulega rozkładowi do całkowicie nietoksycznych substancji.

Olej rycynowy ma postać gęstej bezbarwnej lub jasnożółtej cieczy. Jako lek olej ten stosowany jest w przypadku wystąpienia zaparć. Działając drażniąco na błonę śluzową jelita, na zasadzie odruchowej pobudza ich perystaltykę.

Jeśli zaopatrzymy się w tego rodzaju olej, mamy okazję wykorzystać go także do sporządzenia naturalnych domowych kosmetyków, które mogą mieć nieoceniony wpływ na kondycję naszego ciała. Olej rycynowy wchodzi w skład balsamów do ust, błyszczyków czy sztyftów. Od czasu do czasu można na usta nałożyć nawet sam olej; nie jest to jednak polecane ze względu na bardzo wysuszające działanie zawartych w nim substancji Olej rycynowy można wykorzystać także w przygotowaniu tuszu do rzęs czy odżywki do paznokci. Kolejne, bardzo istotne zastosowanie olej ten znajduje w maseczkach oraz odżywkach do włosów suchych i zniszczonych.

Wymienione wyżej kosmetyki bardzo łatwo wykonać samemu w domu. Dokładne przepisy znajdują się w innych poradach, dotyczących przygotowania konkretnych produktów kosmetycznych.

Olej rycynowy znajdziemy również w bardziej złożonych kosmetykach, dermokosmetykach, a także w lekach, które stosowane są w leczeniu chorób skóry: wrzodów skóry, plam, oparzeń, wyprysków, a także chorób narządów rodnych u kobiet oraz w okulistyce.

W kosmetyce olej rycynowy wykorzystywany jest do pielęgnacji suchej cery, włosów – zwłaszcza zniszczonych – oraz w przypadku wystąpienia problemu wypadania włosów. Poza tym olej rycynowy pojawia się w składzie produktów wykorzystywanych do pielęgnacji paznokci, rzęs, brwi oraz dłoni i stóp.

Uwaga!

Ricinnus communis wykorzystywany jest także w ogrodnictwie. Ma on chronić ogród przed kretami i repelentami. Dodatkowo, jest to wizualnie bardzo ładna roślina, przez co często uprawia się ją w celach ozdobnych.

Mieliście okazję testować ten olej? Jak oceniacie jego działanie i skuteczność? Podzielcie się opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOlej arganowy – działanie, zastosowanie, właściwości
Następny artykułOlej Babassu – właściwości, zastosowanie

Magdalena Solarz - studentka IV roku farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Interesuje się tenisem ziemnym, była zawodniczka Polskiego Związku Tenisowego. Ukończyła kurs wychowawców kolonijnych, wielokrotnie była wychowawcą i pomocnikiem instruktora tenisa ziemnego na obozach tenisowo-tanecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here