Kredyty Co to jest kredyt odnawialny?

Co to jest kredyt odnawialny?

-

Warto uświadomić sobie, że instytucja bankowa stosuje w przypadku ubiegania się o taką usługę wszystkie tradycyjne procedury (credit scoring, ustanowienie zabezpieczenia, kalkulacja zdolności kredytowej). Oczywiście samo przyznanie kredytu odnawialnego nie stanowi jeszcze powodu do satysfakcji. Najbardziej istotną kwestię stanowi bowiem wysokość limitu środków, które mogą zostać wypłacone w ramach danego okresu rozliczeniowego.

Kto skorzysta?

Atutem omawianego produktu bankowego jest z całą pewnością jego elastyczność. Wiąże się ona z faktem, że odsetki są naliczane od aktualnego salda zadłużenia. Dlatego tez istnieje możliwość taniego pozyskania większej ilości środków na krótki okres. Taki system rozliczania wymaga jednak od klienta sporej samodyscypliny. Niestety, wielu użytkowników kredytu odnawialnego wpadło w pułapkę zadłużenia. Taki syndrom uzależnienia od kredytu ma miejsce w przypadku usług pozwalających na bezproblemowy dostęp do taniego pieniądza. Dlatego to właśnie kredyt gotówkowy jest wskazywany jako jeden z najbardziej ryzykownych wariantów finansowania. Można nawet stwierdzić, że jest on bardziej zdradliwy, aniżeli karta kredytowa, ponieważ banki co do zasady nie wymagają spłat minimalnych. Dlatego też nierozsądny klient może całymi miesiącami żyć po przysłowiową kreską pomnażając swoje zadłużenie w dramatycznym tempie. Ta kredytowa sielanka nie może jednak trwać wiecznie – pod koniec okresu rozliczeniowego (zwykle jest to rok) bank upomina się o spłatę całkowitej sumy kapitału oraz odsetek.

Tym niemniej omawiany produkt bankowy stanowi doskonały sposób finansowania wydatków o dowolnym charakterze (pod warunkiem, że klient zna swoje realne możliwości finansowe). Bank nie ingeruje bowiem w cel wydatkowania środków ograniczając się jedynie do monitorowania dopuszczalnego salda zadłużenia. Warto wiedzieć, że systemy rozliczeń bankowych pozwalają na przekroczenie przez klienta określonego umową limitu. Takie działanie spotka się jednak z reakcją pożyczkodawcy, który zacznie naliczać wysokie odsetki karne z tytułu nadmiernego zadłużenia. Co istotne banki zwykle zastrzegają sobie możliwość wezwania do natychmiastowej spłaty zobowiązań w przypadku, gdy klient nie kwapi się do spłaty ponadnormatywnego zadłużenia. Taka sytuacja może zakończyć się nawet egzekucją komorniczą zważywszy na fakt, że przyznawane limity bywają wysokie (do dziesięciokrotności miesięcznego wynagrodzenia).

Kłopotliwa prowizja…

Prowizja z tytułu przyznania odnawialnej linii kredytowej na kolejny okres stanowi nieodłączny element tabeli opłat. Jest ona naliczana nawet w przypadku, gdy klient nie korzysta z dostępnego limitu kredytowego. Tak więc osoby używające sporadycznie tego sposobu finansowania powinny rozważyć rozwiązanie umowy z bankiem, by uniknąć kosztów stałych, które w większości przypadków są niebagatelne (od 1% do 2% przyznanego limitu zadłużenia).

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak rozpoznać temperament dziecka?

Dzieci już od początku narodzin przejawiają określony typ temperamentu. Każdy maluszek jest inny! Usposobienie jest cechą biologiczną, czymś co towarzyszy mu już od chwili narodzin, a nawet wcześniej. Temperamentu nie da zmienić się żadnymi środkami, w tym wychowaniem, jest to coś osobistego i stałego. Jest sposobem reagowania na różne sytuacje, wrodzonymi ustalonym zespołem cech decydujących o zachowaniu.

Jak szybko awansować w pracy?

Większość z nas na rozmowach kwalifikacyjnych na nowe stanowisko mówi o chęci rozwoju zawodowego. Bywa, iż dostajemy pytanie o plany dotyczące przebiegu naszej kariery. Tak naprawdę już na tym etapie zaczynamy pracować na awans. Składając dokumenty aplikacyjne do firmy warto poznać strukturę organizacyjną firmy i możliwości ścieżek rozwoju zawodowego pracowników.

Zobacz też

Jaki prezent dla nauczyciela?

Dzień Nauczyciela, koniec roku szkolnego, imieniny wychowawcy to okazje, kiedy klasa zastanawia się nad wyborem prezentu dla swojego mentora. Często młodzież wybiera kwiaty i jest to prezent jak najbardziej stosowny i wyraża ich szacunek oraz sympatię. Zdarzają się także okazje, gdy uczniowie zechcą podarować nauczycielowi jakiś konkretny przedmiot, który jest podziękowaniem za trud pracy wychowawczej. Zastanawiając się nad podarunkiem, warto wziąć pod uwagę rekwizyty, które będą pomocne w życiu zawodowym profesora. Prezentujemy pomysły na eleganckie, a zarazem praktyczne upominki.

Jak wybrać wózek widłowy wysokiego składowania? Sprawdź!

Planujesz zakup wózka widłowego wysokiego składowania? Zanim zaczniesz szukać, dowiedz się, jak wybrać sprzęt, który idealnie nada się do...

Ciąża a zapotrzebowanie na potas i magnez

Spodziewasz się dziecka i masz świadomość, że w tym okresie zwiększa się zapotrzebowanie na wiele składników odżywczych. Suplementujesz kwas...

Może Cię zainteresuje: