Kredyty Ryzyko związane z kredytem

Ryzyko związane z kredytem

-

Utrata zdolności spłacania kredytu – może ona mieć różne formy i być związana z utratą pracy lub możliwości jej wykonywania, zmniejszeniem się miesięcznego dochodu, nieprzewidzianymi wydatkami i wieloma innymi okolicznościami zaburzającymi naszą płynność finansową. Ryzyko to może być zniwelowane ubezpieczeniem kredytu, który jednak nigdy nie zapewni nam stuprocentowego bezpieczeństwa. Brak zdolności spłacania rat jest najbardziej oczywistym, ale jednocześnie najbardziej powszechnym i podstawowym ryzykiem związanym z kredytem, a jednocześnie niewypłacalność jest bardzo często powodem, dla którego się go zaciąga. Konsekwencją może być utrata zabezpieczenia, czyli na przykład nieruchomości lub w skrajnych przypadkach kara więzienia.

Utrata zabezpieczenia – banki często wymagają zabezpieczenia kredytu, którym często staje się nieruchomość. Istnieje jednak możliwość, że na skutek nieprzewidzianych okoliczności dom lub mieszkanie zostanie zniszczone, a w ekstremalnych przypadkach przestanie istnieć. Ten rodzaj ryzyka najczęściej niwelowany jest przez sam bank, który wymaga ubezpieczenia nieruchomości. Nie zmienia to jednak faktu, że ubezpieczyciel nie w każdym przypadku będzie zobowiązany do wypłaty odszkodowania.

Zmiana stopy procentowej – naraża kredytobiorcę na dodatkowe koszty w przypadku wzrostu stopy procentowej, choć jednocześnie daje szansę na niższy koszt w sytuacji jej spadku.

Zmiany kursu walutowego – jeżeli posiadamy kredyt w obcej walucie, to wzrost jej kursu będzie dla nas na bieżąco odczuwalny. Przy dużych wahaniach kursów stwarza to realny problem ze spłatą raty, choć tak jak w przypadku stóp procentowych, może działać też na naszą korzyść.

Wzrost wartości pieniądza – jeżeli wartość pieniądza wzrasta, to oddając ustaloną wcześniej kwotę, oddajemy tak naprawdę więcej niż zakładaliśmy, ponieważ zmienia się siła nabywcza (ilość dóbr, które można kupić za dany nominał).

Ryzyko wpadnięcia w spiralę kredytową – biorąc kolejne kredyty bez zdroworozsądkowej analizy swojej sytuacji finansowej lub na skutek absolutnie koniecznych, choć nieprzewidzianych wydatków, możemy zadłużyć się do tego stopnia, że jedynym ratunkiem będzie dla nas wzięcie jednego dużego kredytu na spłatę pozostałych (kredyt konsolidacyjny).

Czy przed wzięciem kredytu zdawaliście sobie sprawę z ryzyka, jakie on ze sobą niesie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Piróg biłgorajski – przepis

Kuchnia poszczególnych regionów Polski kryje w sobie wiele smacznych tajemnic. Zapraszamy do poznania przysmaku Podlasia.

Mobbing w pracy – informacje

Wielu z nas może wskazać takie firmy lub działy w jakiejś firmie, w których rotacja pracowników jest zaskakująco wysoka. Szefowie narzekają na wzrost kosztów rekrutacji nowych pracowników, ich szkolenia, niską efektywność na początku pracy. Nikt jednak nie zastanawia się skąd ta nienaturalna, zwiększona rotacja. A to bardzo często jest po prostu MOBBING. Jest to problem równie wstydliwy jak choroba weneryczna, dlatego nikt się do niego nie przyznaje, nikt o nim nie mówi, a co najgorsze – nikt z nim nic nie robi.

Zobacz też

Preparaty na włosy

Włosy blondNajbardziej popularna wśród blondynek jest...

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: