Kredyty Ryzyko związane z kredytem

Ryzyko związane z kredytem

-

Utrata zdolności spłacania kredytu – może ona mieć różne formy i być związana z utratą pracy lub możliwości jej wykonywania, zmniejszeniem się miesięcznego dochodu, nieprzewidzianymi wydatkami i wieloma innymi okolicznościami zaburzającymi naszą płynność finansową. Ryzyko to może być zniwelowane ubezpieczeniem kredytu, który jednak nigdy nie zapewni nam stuprocentowego bezpieczeństwa. Brak zdolności spłacania rat jest najbardziej oczywistym, ale jednocześnie najbardziej powszechnym i podstawowym ryzykiem związanym z kredytem, a jednocześnie niewypłacalność jest bardzo często powodem, dla którego się go zaciąga. Konsekwencją może być utrata zabezpieczenia, czyli na przykład nieruchomości lub w skrajnych przypadkach kara więzienia.

Utrata zabezpieczenia – banki często wymagają zabezpieczenia kredytu, którym często staje się nieruchomość. Istnieje jednak możliwość, że na skutek nieprzewidzianych okoliczności dom lub mieszkanie zostanie zniszczone, a w ekstremalnych przypadkach przestanie istnieć. Ten rodzaj ryzyka najczęściej niwelowany jest przez sam bank, który wymaga ubezpieczenia nieruchomości. Nie zmienia to jednak faktu, że ubezpieczyciel nie w każdym przypadku będzie zobowiązany do wypłaty odszkodowania.

Zmiana stopy procentowej – naraża kredytobiorcę na dodatkowe koszty w przypadku wzrostu stopy procentowej, choć jednocześnie daje szansę na niższy koszt w sytuacji jej spadku.

Zmiany kursu walutowego – jeżeli posiadamy kredyt w obcej walucie, to wzrost jej kursu będzie dla nas na bieżąco odczuwalny. Przy dużych wahaniach kursów stwarza to realny problem ze spłatą raty, choć tak jak w przypadku stóp procentowych, może działać też na naszą korzyść.

Wzrost wartości pieniądza – jeżeli wartość pieniądza wzrasta, to oddając ustaloną wcześniej kwotę, oddajemy tak naprawdę więcej niż zakładaliśmy, ponieważ zmienia się siła nabywcza (ilość dóbr, które można kupić za dany nominał).

Ryzyko wpadnięcia w spiralę kredytową – biorąc kolejne kredyty bez zdroworozsądkowej analizy swojej sytuacji finansowej lub na skutek absolutnie koniecznych, choć nieprzewidzianych wydatków, możemy zadłużyć się do tego stopnia, że jedynym ratunkiem będzie dla nas wzięcie jednego dużego kredytu na spłatę pozostałych (kredyt konsolidacyjny).

Czy przed wzięciem kredytu zdawaliście sobie sprawę z ryzyka, jakie on ze sobą niesie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Karmelizowane jabłka – przepis

Jabłka karmelizowane stanowią znakomity dodatek do najróżniejszych potraw. Wykorzystuje się je nie tylko do szarlotki czy innego ciasta, ale również do wielu deserów czy mięs.

Jak założyć e-mail?

Poczta elektroniczna to jedna z najpopularniejszych usług internetowych, która umożliwia przesyłanie darmowych wiadomości tekstowych do użytkowników z całego świata. Dlatego tak ważne jest posiadanie własnego adresu e-mail, który obok numeru telefonu jest najczęściej podawanym sposobem kontaktu z daną osobą. Zakładanie e-maila jest bardzo proste, a poniżej możecie znaleźć sposób jak to zrobić.

Zobacz też

Jak sobie radzić teściową?

Nie ma nic trudniejszego w relacji teściowa – synowa, jak wtrącanie się tej pierwszej do życia rodzinnego swojego syna. Teściowa uważa, że ona wie najlepiej co jest dobre dla jej syna, co jest dobre dla jego rodziny.

Fasolki wszystkich smaków

Harry Potter chyba już na zawsze na dobre zagościł w sercach osób dorosłych i dzieci. To książka, która już...

Wybierz oryginalną i piękną torebkę

Każda kobieta chce świetnie wyglądać w różnych okolicznościach. Zależy nam na niebanalnych stylizacjach, które dodają nam uroku. Chętnie inspirujemy...

Może Cię zainteresuje: