Miłość Antykoncepcja - rodzaje

Antykoncepcja – rodzaje

-

Istnieją rozmaite metody antykoncepcji:

1.Doustne środki hormonalne – tzw. pigułki
Środki antykoncepcyjne zawierają estrogeny i progesteron, który zagęszcza śluz w szyjce macicy i blokuje plemnikom drogę dostępu do komórek jajowych. Metodę cechuje bardzo wysoka skuteczność – 99 %. Niestety „pigułki” mogą wywoływać stany depresyjne, obniżenie popędu seksualnego, bóle głowy i otyłość. Środki antykoncepcyjne zmniejszają bóle menstruacyjne i łagodzą objawy systemu napięcia przedmiesiączkowego.


2.Wkładka wewnątrzmaciczna
Utrudnia plemnikom dotarcie do komórki jajowej oraz blokuje połączenie się z komórką jajową tym, którym się uda. Niektóre wkładki zawierają dodatkowo progestagen, który przyczynie się za zagęszczenia się śluzu i stwarza dodatkową barierę ochronną. Skuteczność tej metody oceniana jest na 98-99%. Niestety, obecność wkładki wewnątrzmacicznej zwiększa ryzyko zakażenia miednicy. Można ją nosić tylko przez 5 lat, a wkładkę zawierającą progestagen – przez 3 lata. Wkładka wewnątrzmaciczna łagodzi przebieg miesiączki, ale zwiększa krwawienie i może powodować plamienie podczas cyklu miesiączkowego.


3.Prezerwatywa
Nie tylko zapobiega zajściu w ciążę, ale również chroni przed zakażeniem wirusem HIV oraz chorobami narządów płciowych. Jej skuteczność uzależniona jest od prawidłowego założenia i jakości materiału, z którego ją wykonano. Jest niewskazana dla osób uczulonych na lateks. Jej skuteczność wynosi ok 98%, jednak w dużej mierze zależy od wprawy w stosowaniu tego rodzaju antykoncepcji.


4.Prezerwatywa dla kobiet
Umieszcza się ją wewnątrz pochwy, unieruchamiając na wargach sromowych. Daje większe poczucie komfortu, niż męska prezerwatywa i mogą ją stosować osoby uczulone na lateks. Jej skuteczność jest podobna, jak w przypadku lateksowej prezerwatywy.


5.Błona lub kapturek dopochwowy
Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy oraz utrudnia zapadnięcie na choroby przenoszone drogą płciową. Kobiety, które stosują tą metodę, są bardziej podatne na zapalenie pęcherza moczowego. Jest skuteczna w połączeniu z zastosowaniem środków plemnikobójczych. Ma niską skuteczność – 92-98%.


6.Metody hormonalne parentalne
Podobnie, jak środki antykoncepcyjne, cieszą się największą skutecznością – 99%. Polegają na podaniu zastrzyku, zawierającego progesteron lub umieszczeniu implantu. Zastrzyk należy ponowić po 2-3 miesiącach, implant działa przez 3-5 lat. Niestety przyczyniają się do zwiększenia wagi ciała i zakłócają regularność cyklu miesiączkowego.

Z jakich metod antykoncepcji korzystacie najczęściej? Wypowiadajcie się w komentarzach.

Arnika Mazur

Żyję w przekonaniu, że podstawą dobrego samopoczucia jest zdrowie – zarówno fizyczne, psychiczne, jak i społeczne. Popieram akcje i kampanie społeczne, które służą budowaniu świadomości obywatelskiej.

Jestem zwolenniczką zdrowego odżywiania, opartego zwłaszcza na diecie wegetariańskiej i kuchni pięciu przemian. Angażuje się w działalność sektora pozarządowego. Szczególnie jest jej bliska ochrona środowiska. Wyznaje zasady świadomej konsumpcji i racjonalnego zużycia zasobów.

Preferuję zdrowy tryb życia, oparty na rozwoju wewnętrznym i dbaniu o kondycję fizyczną. Z zainteresowaniem śledzę nowinki z lifestyle. Dostrzegam duży potencjał w alternatywnych metodach leczenia, fitoterapii i medycynie niekonwencjonalnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak grać w Queke Live?

Quake Live to darmowa usługa pozwalająca na grę w kultową strzelaninę FPP – Quake 3. Tytuł ten do dziś cieszy się ogromną popularnością wśród graczy, których poziom stale rośnie. Aby zagrać w grę należy założyć konto, a następnie zalogować się pod adresem: http://www.quakelive.com/.

Jak zrobić krem ochronny do rąk?

To, jak ważna jest ochrona rąk i czym może skutkować niedbanie o nie, wiedzą najlepiej osoby, które nigdy nie stosowały żadnych kremów. Zwłaszcza mowa tu o ludziach, którzy bardzo często moczą ręce (np. laboranci, farmaceuci, lekarze). Ponadto czynnikiem zagrażającym naszym dłoniom jest niska temperatura czy mróz.

Zobacz też

Sałatka z soczewicy – przepis

Sałatka z soczewicą jest nie tylko pyszna, ale również bardzo zdrowa. Soczewica jest sycąca, dlatego nie będziemy po niej głodni.

Jak wybrać panele podłogowe?

Planując wystrój pomieszczenia, zwracamy dużą uwagę na wygląd każdego elementu, który ma się w nim znaleźć. Każdy szczegół ma...

Jakie czynniki wpływają na komfort w mieszkaniu?

Lokale mogą różnić się pod względem wielkości, sposobu ich użytkowania czy wystroju. Cechą wspólną jest to, że każdy z...

Może Cię zainteresuje: