Intymne części ciała powinno się przemywać płynem do higieny intymnej, gdyż zwykłe mydło ma odczyn zasadowy. Pochwa ma odczyn kwaśny, w związku z bakteriami mlekowymi, które tam żyją, a więc mydło zaburza prawidłowy stan ph miejsc intymnych.

Na rynku jest ogromny wybór płynów do higieny intymnej. Idealny powinien być pozbawiony zapachu oraz koloru, jednak najlepiej wybierać te wzbogacone ekstraktami z ziół:

nagietek – idealny dla pań doświadczających menopauzy
kasztanowiec – idealny przy upławach
kora dębu – dla pań ze skłonnością do infekcji dróg moczowych
macierzanka – dla kobiet, które mają skłonność do grzybic

Zasady higieny intymnej

1. Myj się maksimum dwa razy dziennie (chyba, że masz okres, wtedy częściej). Nie szoruj się gąbką, a jedynie delikatnie podmywaj ręką z niewielką ilością płynu. Unikaj długich kąpieli, gdyż woda usuwa naturalną florę bakteryjną pochwy.

2. Ważny jest kierunek irygacji, zawsze zaczynaj od pochwy, aby nie ryzykować przedostania się bakterii z odbytu.

3. Okolice intymne wycieraj ręcznikiem, ale nie trzyj nim bez opamiętania, tylko dotykaj delikatnie mokrych miejsc.

4. Często zmieniaj wkładki, gdyż są staja się siedliskiem bakterii.. W czasie miesiączki to samo dotyczy podpasek i tamponów, przy czym zdecydowanie zdrowsze i bardziej higieniczne są te pierwsze.

5. Bielizna najlepsza jest ta mało seksowna, bawełniana, gdyż skóra dzięki niej oddycha. Wszelkiego rodzaju bielizna ze sztucznych materiałów, a już szczególnie stringi (bardzo niezdrowe dla okolic intymnych) zostaw na randki albo do bardzo obcisłych spodni, gdzie odznaczające się majtki wyglądałyby nieestetycznie.

6. Wkładki oraz podpaski zapachowe są z pewnością świetnym wynalazkiem, jednak dla części intymnych nie bardzo – mogą prowadzić do zaczerwienienia i świądu skóry w okolicy pochwy. Jeśli masz skłonność do grzybic, lepiej unikaj chodzenia zbyt często na basen – chlor może tylko pogorszyć sprawę.

7. Spać najlepiej jest w koszuli nocnej, która umożliwia cyrkulację powietrza w „dolnych partiach” .

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułAntykoncepcja – rodzaje
Następny artykułStres w pracy – jak sobie z nim radzić?

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here