Wystarczy przejrzeć ogłoszenia o pracę zamieszczone czy to na stronach internetowych czy też w gazetach. Od razu można zaobserwować, jakiego rodzaju osobowości mają większą szansę na znalezienie pracy. Oferty zazwyczaj kierowane są do osób młodych, ambitnych, nie mających problemów z nawiązywaniem kontaktów interpersonalnych, wręcz przeciwnie, w cenie jest pewność siebie, umiejętność perswazji, manipulacji i świetna prezencja. Podczas grupowych rozmów kwalifikacyjnych należy zwrócić na siebie uwagę, udowodnić, że jest się jedyną idealną osoba na dane stanowisko. Co jednak z osobami, które rzetelnie i twórczo potrafią wypełniać swoje obowiązki, ale niekoniecznie posiadają tę ogromną siłę przebicia, jakiej pracodawcy szukają? Wydaje się, ze samo szukanie posady może przysporzyć już dużej dawki stresu.

W pracy zdarza się nam spotkać z rywalizacją, zostawaniem po godzinach, zagrożeniem cięciami etatowymi, nieżyczliwością szefa, niedocenianiem naszych starań, nieustannym podnoszeniem wymagań, brakiem czasu na posiłek, niewyspaniem. Wszystkie te i wiele innych czynników sprawiają, że coraz bardziej odczuwamy presję, frustrację i przede wszystkim stres…

Szczęściarzami w życiu są na pewno ci, którzy wykonują pracę, z której czerpią satysfakcję. Czeka ich znacznie mniejszy poziom stresu na drodze do kariery lub zupełny jego brak. Często zdarza się, że zapominamy jednak o naszych planach, ambicjach, być może dawno pogrzebanych w niepamięci. Okoliczności życia sprawiają, że wykonujemy pracę, która nie była nigdy naszą pasją. Zastanówmy się przez chwilę, choć może się to wydawać nierealne i wręcz nieodpowiedzialne (w końcu mamy tyle zobowiązań, kredytów i potrzeb) czy rzeczywiście nie ma szans na to, aby zamienić stresującą i wyniszczającą psychicznie pracę na inną, która byłaby bliższa naszym upodobaniom i niosła ze sobą większe poczucie spełnienia?

Jeśli nie mamy możliwości zmiany zatrudnienia, postarajmy się zorganizować swoje stanowisko pracy i jego atmosferę – na ile to możliwe i zależne od nas – tak, by pracowało się lepiej i przyjemniej. Zadbajmy o kontakty z ludźmi, z którymi pracujemy, od tego zależy bardzo wiele. Czasem nawet najbardziej stresująca praca nie wydaje się tak straszna, jeśli otacza nas zespół ludzi, z którymi możemy po pracy wyskoczyć na drinka.

Akceptujmy siebie i nie wymagajmy bycia kimś, kim nie jesteśmy i nigdy nie będziemy. Wprowadzi to odrobinę rozluźnienia. Kiedy jesteśmy zrelaksowani, wszystko układa się znacznie łatwiej.

Odczuwacie stres w pracy? Jak sobie z nim radzicie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here