Jedną z najskuteczniejszych metod radzenia sobie z bólem pleców jest masaż pulsacyjny. Zabieg odbywa się na specjalnym materacu, który wprawiony w ruch masuje różne partie ciała. Można udać się na zabieg do gabinetu bądź zakupić materac i samodzielnie dobierać sobie różne tryby masowania za pomocą pilota.

Podczas masażu zmniejsza się napięcie mięśni, co łagodzi ból. Masowanie rozluźnia i działa znieczulająco. Przyrząd do masażu oddziałuje zarówno na ośrodki nerwowe, jak i te odpowiedzialne za czucie powierzchniowe. Wzmacnia mięśnie kręgosłupa, co pozwala odciążyć wiązadła i krążki międzykręgowe. W dłuższej perspektywie, dzięki rozwinięciu mięśni pleców poprawia nam się postawa, kręgi kręgosłupa nie nachodzą na siebie i nie obcierają się wzajemnie – udaje nam się zlikwidować przyczynę bólu. Ból pleców może być także konsekwencją uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych, które znajdują się w pobliżu pleców. Masaż pulsacyjny przyśpiesza ich naprawę.

Kiedy szukać pomocy lekarza?

Dla niektórych ból pleców jest szczególnie niebezpieczny. Grupą szczególnie narażoną na ryzyko są osoby cierpiące na osteoporozę i bóle pourazowe. W tym przypadku przewlekłe bóle pleców powinny skończyć się wizytą u lekarza.

Jak uniknąć kłopotów z plecami?

Na ból pleców najbardziej są podatne osoby, które nie mają wystarczająco dużo ruchu. Aby umocnić gorset mięśniowy, powinno się uprawiać sport. Przyjemne, a jednocześnie pożyteczne dla wszystkich mięśni ciała, jest pływanie. Można również skorzystać z rozmaitych zabiegów rehabilitacyjnych. Jeżeli macie ograniczoną powierzchnię w domu, z pewnością nie zdecydujecie się na zakup materaca do masażu leczniczego. Ciekawym rozwiązaniem może być piłka rehabilitacyjna. Już samo siedzenie na niej pobudza pracę mięśni – trzeba z nich korzystać, aby utrzymać równowagę. Już kilka minut dziennie, poświęconych na ćwiczenia piłką rehabilitacyjną, ukoi Wasz ból w krzyżu.

Co robicie, gdy bolą Was plecy? Macie jakieś sposoby na zapobieganie tego typu bólowi? Czekam na Wasze komentarze.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułStres w pracy – jak sobie z nim radzić?
Następny artykułDieta na wzmocnienie odporności

Żyję w przekonaniu, że podstawą dobrego samopoczucia jest zdrowie – zarówno fizyczne, psychiczne, jak i społeczne. Popieram akcje i kampanie społeczne, które służą budowaniu świadomości obywatelskiej.

Jestem zwolenniczką zdrowego odżywiania, opartego zwłaszcza na diecie wegetariańskiej i kuchni pięciu przemian. Angażuje się w działalność sektora pozarządowego. Szczególnie jest jej bliska ochrona środowiska. Wyznaje zasady świadomej konsumpcji i racjonalnego zużycia zasobów.

Preferuję zdrowy tryb życia, oparty na rozwoju wewnętrznym i dbaniu o kondycję fizyczną. Z zainteresowaniem śledzę nowinki z lifestyle. Dostrzegam duży potencjał w alternatywnych metodach leczenia, fitoterapii i medycynie niekonwencjonalnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here