Gdyby tak było, ich własne związki byłyby idealne, tymczasem niejednokrotnie również się rozpadają. Nie oznacza to jednak, że osiągnięcie pełni szczęścia w miłości jest niemożliwe. Przeciwnie, często spotykamy takie przykłady w rodzinie, wśród naszych rodziców lub dziadków.

Najistotniejszą kwestią jest fakt, że definicja idealnego związku nie wyklucza wcale istnienia konfliktów czy kłótni. Relacje między kobietą i mężczyzną podlegają nieustannej przemianie, podobnie jak zmieniają się oni sami. Każdy związek przeżywa okresy uniesień i momenty kryzysu. Ważne, aby w tych gorszych chwilach nie rezygnować od razu z łączącej nas więzi, ale zawsze mieć na uwadze ile razem przeszliśmy i czy warto to zaprzepaszczać.

Oczywiście dobry związek zawsze opiera się na równych staraniach obu stron. To, że tworzymy wspólnotę nie może przesłaniać indywidualności partnerów. Każdy z nich powinien zachować prawo do posiadania własnego zdania. Oczywiste są również kwestie takie, jak wierność i wzajemny szacunek.

W związku nie należy także zapominać o ciągłym podsycaniu wzajemnych uczuć. Na co dzień wystarczą miłe słowa i uprzejmości, jednak co jakiś czas warto zafundować sobie romantyczny wieczór we dwoje. Doskonale z pewnością podziała wspólnie spędzony urlop. Istotną sprawą w związku jest nieustanne zaciekawienie osobą partnera, jego zainteresowaniami, tym, co go wzrusza i jakie są jego marzenia.

Nie wolno również zapominać o wadze relacji erotycznej, którą można nieustannie wzbogacać i urozmaicać. Wzajemną fascynację utrzymuje z pewnością dbanie o pozornie nieistotne drobiazgi. Może to być na przykład uwodzenie partnera za pomocą nowych perfum lub obdarowanie kobiety seksowną bielizną. Na dobry związek składa się z pewnością mnóstwo różnych rzeczy.

Najważniejsze jest jednak chyba pielęgnowanie tego, co nas połączyło na początku. Być może zafascynowała nas całkowita odmienność partnera od nas samych lub przeciwnie, najbardziej spodobało się nam nasze wzajemne podobieństwo. Możemy więc dbać o to, aby się wzajemnie uzupełniać albo ciągle poszerzać wspólny obszar zainteresowań.

Jak myślicie, co trzeba robić, a czego unikać, by mieć udany związek? Podzielcie się swoją opinią.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak znaleźć dziewczynę?
Następny artykułCzy ja go kocham?

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here