Zdrada realna. Najczęściej kiedy mówimy o zdradzie, mamy na myśli seks poza stałym związkiem. Może to być zarówno przypadkowy kontakt erotyczny, jak i dłuższy romans. Zasadnicza cecha tej zdrady polega na tym, że kochankowie spotykają się ze sobą i spędzają wspólnie czas.

Zdrada wirtualna. Innym rodzajem niewierności jest zdradzanie w sieci. W tym wypadku nie dochodzi do bezpośredniego kontaktu między kochankami, ale porozumiewają się oni za pośrednictwem komputera – poczty mejlowej, czatów, facebooka, gg czy skype’a. Można tu również zaliczyć korzystanie z erotycznych esemesów czy seks telefonów.

Zdrada fizyczna. Jeśli zdrada sprowadza się jedynie do wymiaru cielesnego (niezależnie czy chodzi o kontakt wirtualny, czy realny) mamy do czynienia ze zdradą fizyczną. Klasycznym przykładem tego typu niewierności jest korzystanie z usług agencji towarzyskich.

Zdrada emocjonalna. Jeżeli z kolei nie dochodzi do zbliżenia seksualnego, ale ktoś inny niż partner zaczyna zajmować najważniejszą pozycję – to znaczy staje się obiektem tęsknot, powiernikiem tajemnic, doradcą i platonicznym kochankiem, wtedy mówimy o zdradzie emocjonalnej.

Niejednoznaczne granice. Najczęściej jednak trudno wskazać wyraźne granice, które odróżniałyby od siebie wszystkie modele zdrady. Zdrada fizyczna często łączy się na przykład również z wielkimi emocjami i uczuciowym zaangażowaniem, zwłaszcza w przypadku romansu. Zdrada cielesna niejednokrotnie zaczyna się z kolei w świecie wirtualnym. Sieć może być miejscem nawiązania kontaktu, natomiast w późniejszym etapie często dochodzi do realnego kontaktu i seksu. Można też sobie wyobrazić sytuację, kiedy spotkania o typowo erotycznym podłożu przeradzają się w głębszy związek. Dzieje się tak dlatego, że trudno oddzielić sprawy seksu od uczuć i życie realne od wirtualnych kontaktów. Internet tak dalece wpisał się w nasze życie codzienne, że nie sposób wyobrazić sobie izolacji od tego, co dzieje się w sieci. Żyjemy niejako na dwóch poziomach i wiele osób traktuje swoją aktywność na facebooku czy innych serwisach jako integralną część własnego świata.

Czy znacie inne rodzaje zdrady? Opowiedzcie nam o nich!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zrobić wzór żakardowy?
Następny artykułDouble Knitting – jak zrobić?

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here