Utajony homoseksualizm. Kwestią podstawową w takiej sytuacji jest ustalenie, czy romans męża z mężczyzną ma podłoże czysto homoseksualne, czy też jest wynikiem skłonności biseksualnych. W pierwszym przypadku raczej trudno się łudzić, że można uratować związek. Obecnie, zgodnie ze wskazaniami Światowej Organizacji Zdrowia, homoseksualizmu nie uznaje się za dewiację. Osób homoseksualnych nie wysyła się na leczenie, ale po prostu traktuje się ich skłonności jako odmienną orientację. Jeżeli zatem mąż chce uprawiać seks tylko z mężczyznami, kobieta będzie to musiała zaakceptować i pozwolić mu odejść. Poza tym ma ona prawo czuć się oszukana. Mąż deklarował przecież chęć założenia z nią rodziny i okłamywał, że pociąga go jej kobiecość. Jest to również uzasadniony powód do rozwiązania małżeństwa zawartego w Kościele katolickim.

Biseksualizm. Czasami romans męża z mężczyzną może mieć podłoże biseksualne – małżonka zarówno pociągają kobiety, jak i mężczyźni. W takim wypadku żona musi sama zdecydować, czy jest w stanie zaakceptować takie preferencje, czy też nie. Niektóre małżeństwa pozostają ze sobą, ponieważ łączy je silna wieź emocjonalna i chcą razem tworzyć rodzinę. Nie jest to jednak z pewnością sytuacja komfortowa, zwłaszcza dla żony. Dlatego ważne, by dobrze się zastanowić, co jest w takich okolicznościach bardziej korzystne.

Ostateczna decyzja. Jeżeli kobieta nie jest w stanie poradzić sobie z orientacją płciową męża i nie wyobraża sobie kontynuowania związku, nie powinna się obwiniać. Żona ma pełne prawo do związania się z kimś, dla kogo będzie jedynym obiektem uczuć i erotycznych pragnień. Nawet jeśli w małżeństwie są dzieci, rozstanie przyniesie obojgu rodzicom więcej szczęścia i spokoju niż trwanie na siłę w zafałszowanym układzie. Kobieta będzie mogła na nowo ułożyć sobie życie, a mężczyzna będzie bez przeszkód spotykał się z innymi.

A co z dziećmi? Nawet jeśli z powodu homoseksualizmu męża małżeństwo się rozpadnie, rodzice powinni pamiętać o dzieciach. Odmienna orientacja płciowa ojca nie sprawia, że przestaje nim być. Mężczyzna powinien mieć prawo do widywania się ze swoimi dziećmi i opiekowania się nimi. Czasami kobiety mają obawę, że homoseksualizm wiąże się ze skłonnościami pedofilskimi. Najnowsze badania nad płciowością pokazują jednak, że jest to lęk nieuzasadniony.

Jak Wy zachowałybyście się w podobnej sytuacji? Wybaczyłybyście taką zdradę? Czekamy na Wasze opinie w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo warto zobaczyć na Mazowszu?
Następny artykułCo warto zobaczyć na Pomorzu?

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here