W Warszawie zwiedzić warto przede wszystkim Stare Miasto. Jego najciekawsze atrakcje to między innymi: Plac Zamkowy z kolumną Zygmunta III, Rynek Starego Miasta z pomnikiem Syrenki, Barbakan oraz liczne zabytkowe kamienice. Przyciągają też kościoły takie jak Bazylika Archikatedralna, XIV-wieczny kościół św. Marcina oraz Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

W prężnie rozwijającej się metropolii nie ma problemu ze znalezieniem miejsca do wypoczynku. Są tu piękne parki – Łazienki Królewskie czy Ogród Saski – a także Las Bielański, Las Kabacki i Las Młociński. Stolica Polski poszczycić się może najlepszymi muzeami. Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Powstania Warszawskiego, Fotoplastikon, Państwowe Muzeum Archeologiczne to tylko niektóre warte odwiedzenia obiekty.

Mniej niż 50 kilometrów dzieli Warszawę od Żelazowej Woli – miejsca, w którym na świat przyszedł jeden z najwybitniejszych kompozytorów na świecie. W liczącej zaledwie 65 mieszkańców wsi znajduje się Dom Urodzenia Fryderyka Chopina, który jest oddziałem warszawskiego muzeum. Dworek otoczony jest parkiem z pomnikiem pianisty. W położonym ledwo półtora kilometra od Żelazowej Woli Chodakowie zobaczymy z kolei zabytkowy młyn, który używany jest od ponad dwustu lat.

Niebagatelną rolą w historii Polski, a także licznymi zabytkami pochwalić może się Płock. W mieście znajduje się Bazylika Katedralna WNMP z grobami Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego oraz słynnymi Drzwiami Płockimi, a także Zamek Książąt Mazowieckich z gotyckimi wieżami i bogatym w zbiory Muzeum Mazowieckim. W Pułtusku pominąć nie można położonego nad brzegiem Narwi zamku biskupiego, który gościł w przeszłości wiele koronowanych głów oraz bazyliki kolegiackiej z niezwykłym sklepieniem, freskami i zabytkami złotnictwa.

Na Mazowszu zobaczyć trzeba chociaż kilka z wielu zamków i innych budowli wzniesionych przez Piastów. Niewielka wioska, jaką jest Czersk, była kiedyś stolicą księstwa dzielnicowego i jednym z najstarszych miast regionu. Z czasów świetności do dzisiaj pozostały tu fragmenty zamku książęcego z murami, wieżą i bramą wjazdową. Wśród bagien wzniesiony został zamek w Ciechanowie, gdzie wciąż podziwiać można 10-metrowe mury i narożne baszty.

Do największych atrakcji przyrodniczych województwa należy Puszcza Kampinoska z urozmaiconym krajobrazem bagien i wydm. Symbolem puszczy i parku narodowego jest łoś, którego można spotkać podczas pieszych i rowerowych wycieczek. Do uprawiania aktywnej turystyki zachęca Jezioro Zegrzyńskie z przystaniami kajakowymi i żeglarskimi.

Macie swoje ulubione miejsca na Mazowszu? Czekamy na Wasze opinie!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzy można zerwać przez sms?
Następny artykułMój mąż zdradził mnie z mężczyzną. Co robić?

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here