Po pierwsze, stworzenie ogródka, który nie przypomina swym wyglądem naturalnej górskiej przyrody. Pamiętajmy, że tak naprawdę wzniesienie obłożone kamieniami oraz obsadzone przypadkowymi rośliny ma niewiele wspólnego z ogrodem skalnym.

Nieusunięcie chwastów przed wymodelowaniem wzniesienia, jak również po tym powoduje, iż cała nasza praca idzie na marne, nawet jeżeli przeoczymy tylko kilka kłączy. Po okresie dwóch lub trzech lat, skalniak pomiędzy kamieniami roślinami przerośnie nam chwastami tak, że nie sposób będzie je wypielić.

skalniakFot. Barbara Machalska

Pamiętajmy również, aby nie przenawozić podłoża. Jeżeli przesadzimy z tym zabiegiem, wówczas roślinki, które w naturalnych warunkach tworzą małe kopczyki, zmienią swój naturalny wygląd, stają się przerośnięte i masowe oraz tracą swój urok.

Nie należy również układać kamienie na sztorc. Przede wszystkim wygląda to bardzo nieatrakcyjnie oraz nie zapewni odpowiedniej stateczności naszej skarpie.

Nie umieszczamy kamienie na zboczu pojedynczo lub przypadkowo. Taki błąd podczas zakładania skalniaka, może się zakończyć obsuwaniem skałek po obmyciu ich wodą. W konsekwencji rośliny pozbawiane są korzystnego siedliska i szybko obumierają.

Unikajmy stosowania betonu jako spoiwa. Jest to nienaturalne i bardzo brzydko wygląda.

Jedną z głównych zasad podczas zakładania ogrodu skalnego jest łączenie ze sobą kamieni o podobnym pochodzeniu. Nie powinniśmy zatem komponować ze sobą wapienia i granitu. Jeżeli nie dysponujemy odpowiednią ilością konkretnego materiału, to postarajmy się chociaż, aby kamienie były do siebie zbliżone kolorystycznie.

Kolejnym popełnianym często błędem jest pomijanie wymagań gatunków, które ze sobą łączymy. Większość roślin skalnych wymaga stanowiska dobrze nasłonecznionego o niewielkiej wilgotności podłoża, jednak nie wszystkie! Dlatego też przed posadzeniem dowiedzmy się czegoś więcej na temat wybranych przez nas gatunków (informacje możemy znaleźć w Internecie lub w specjalistycznych poradnikach ogrodniczych). Poza odpowiednim nasłonecznieniem, ważny jest również odpowiedni odczyn gleby. Źle dobrane pH powoduje, że roślinki mogą się nieodpowiednio rozwijać i obumierać. Najlepiej utrzymywać odczyn obojętny lub delikatnie zasadowy. Unikajmy pH kwaśnego.

Podczas sadzenia, zadbajmy, aby rośliny nie rosły zbyt blisko siebie. Gatunki przeznaczone do ogrodów skalnych, bardzo szybko się rozrastają, tworząc przy tym okazałe kępy, poduszki oraz darnie. Umieszczone zbyt blisko siebie mogą wzajemnie się „podduszac” i niszczyć.

Bardzo ważnym zabiegiem podczas utrzymywania skalniaka jest jego odpowiednia pielęgnacja (polecam podręczniki o pielęgnowaniu ogrodu skalnego). Rośliny należy systematycznie zraszać, odchwaszczać oraz okrywać na zimę. Są to zabiegi, bez których nasz ogród skalny nie będzie istniał.

Jak duży macie ogród? W którym miejscu planujecie skalniak?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak biegać zimą?
Następny artykułJaki śpiwór wybrać?

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here