Uprawę prowadzimy na podłożu z obornika końskiego lub na tzw. podłożu zastępczym, złożonym ze słomy i kurzaka. Możemy również uprawiać pieczarki w ogrodzie, wówczas plantację zakładamy pod drzewami lub żywopłotem, w miejscu zacienionym i najlepiej na wystawie północnej. Jednak ze względu na potrzeby termiczne, możemy się tym zając jedynie w okresie letnim (od połowy kwietnia do końca lipca).

W warunkach domowych hodujemy pieczarki w foliowych workach lub skrzyniach. Mogą to być skrzynie drewniane, jak również plastikowe. Początki są bardzo łatwe. W sprzedaży są do nabycia gotowe podłoża do pieczarek już z zaszczepioną wcześniej grzybnią. Możemy również zamówić w sklepie internetowym odpowiedni zestaw do amatorskiej uprawy pieczarek, składający się z substratu przerośniętego grzybnią oraz z woreczkiem zawierającym podłoże przeznaczone do pokrycia. Zestaw taki zawiera również instrukcję uprawy oraz przepisy kulinarne na potrawy z pieczarek.

Jeżeli jednak wolimy przygotować wszystko samodzielnie, wówczas należy postępować wedle poniższych wskazówek.

1. Jedną cześć wagową ziemi ogrodniczej mieszamy z taką samą ilością torfu oraz węglanu wapnia. Zamiast węglanu wapnia możemy się posłużyć marglem. Następnie, tuż przed przeniesieniem na uprawę, tak przygotowaną warstwę nawilżamy.

2. Po 10 dniach zaczyna się pojawiać biały nalot grzybni. Po okresie 3-4 tygodni będziemy mogli cieszyć się już pierwszymi zbiorami. Kiedy osłona pod kapeluszem zaczyna się łuszczyć, wówczas jest to oznaka, że pieczarki nadają się do zbioru.

Cała uprawa może trwać nawet przez 4 miesiące, zatem pieczarki będziemy zbierać wielokrotnie.

Nie zapomnijmy jednak, aby przy każdym kolejnym rzucie pozbywać się chorych i martwych owocników, jak również stale utrzymywać odpowiednią wilgotność powietrza.

Uwaga!

Po zebraniu grzybów dokładnie je myjemy i pozbawiamy trzonków. Pamiętajmy, że surowe pieczarki można przechowywać w lodówce przez 4 dni. Możemy je również zamrażać, marynować i konserwować.

Lubicie pieczarki? Skąd pomysł na ich hodowlę?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOgórki szklarniowe – sadzenie, uprawa, pielęgnacja
Następny artykułJak usunąć wosk?

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here