Ogórki można również uprawiać w szklarniach lub wysokich i ogrzewanych tunelach foliowych. Zanim wysiejemy nasiona, powinniśmy je najpierw odpowiednio zaprawić. Najpierw przez okres 24 godzin podkiełkowujemy je, a następnie wysiewamy do plastikowych doniczek lub specjalnych rozsadników. Jedno i drugie powinno mieć średnicę około 8-10 cm. Jeżeli wysiewamy nasiona do skrzynek, wówczas zachowajmy pomiędzy nasionami odległość 3×3 cm. Następnie należy je przykryć cienką, ok. jednocentymetrową warstwą ziemi.

Szklarnia

Źródło: sxc.hu

Podczas procesu kiełkowania nasiona ogórka potrzebują wysokiej wilgotności podłoża. Optymalna temperatura to 25 oC. Przed uprawą podłoże i glebę należy odkazić. Ponadto należy naszej rozsadzie zapewnić odpowiednią temperaturę powietrza: w dzień powinna wynosić 22-25 oC a nocą 18-20 oC. Pamiętajmy, aby zapobiec wzajemnemu zacienianiu się siewek, ponieważ może to prowadzić do zahamowania wzrostu korzeni. Ponadto światło powinno być bardzo intensywne, ale rozproszone. Rośliny sadzimy w rozstawie 50-65 cm x 60-80 cm.

Ogórki szklarniowe to warzywa, które mają bardzo duże wymagania wodne oraz nawozowe. Należy je systematycznie i obficie podlewać, jak również musimy pamiętać, że są wrażliwe na zasolenie. Optymalna wilgotność powietrza jaką powinniśmy zagwarantować w szklarni to 85-95%, pH podłoża 6-7. Uprawę stosujemy w cyklach jesiennych lub wiosennych.

Ogórek szklarniowyŹródło: photoxpress.com

Aby cieszyć się obfitym plonem nie zapominajmy o takich zabiegach pielęgnacyjnych, jak: optymalne i systematyczne nawadnianie, regularne wietrzenie, nawożenie (mg/l podłoża stosujemy 250-500 mg N, 300-450 mg P2O5, 800-1200 mg K2O), przycinanie uschłych i porażonych pędów, systematyczne regulowanie wilgotności powietrza oraz podłoża. Ponadto powinniśmy podpierać rośliny oraz poddawać je cyklicznej ochronie biologicznej oraz chemicznej.

W 1g nasion znajduje się około 25-60 sztuk nasion.
Wysiewamy je do wyboru: 10-20. XI, 15.I-15.II, 15.VI-15.VII.
Rozsadę w gruncie wysadzamy w terminie: 15-30.I, 15.II-17.III, 15.VII-15.VIII.
Zbiorów dokonujemy:15-27.II, 17.III-17.IV, 15.VIII-15.IX

Zbiorów należy dokonywać systematycznie, średnio co 2 dni. Niesystematyczność tego procesu prowadzi do zahamowania wzrostu owoców.

Jakie inne rośliny planujecie uprawiać? Jak duży jest Wasz ogród?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzosnek – sadzenie, uprawa, pielęgnacja
Następny artykułJak hodować pieczarki w domu?

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here